ЕФЕРАЛГАН супoзитори за деца 2-3 години

В наличност
3355
5.28 лв.
Опаковка

10 супoзитори

ЕФЕРАЛГАН супoзитори за деца 2-3 години

 

Това лекарство съдържа парацетамол. Ефералган се използва за симптоматично лечение на лека до умерена болка и/или на фебрилни състояния (състояния с висока температура). Тази лекарствена форма е предназначена за деца с тегло от 10 до 15 kg (на възраст от 24 месеца до 3 години). За деца с различно от това тегло има други лекарствени форми, съдържащи парацетамол. Консултирайте се с Вашия лекар или фармацевт.

Не използвайте Ефералган:

  • Ако сте алергични към парацетамол, пропацетамол хидрохлорид (предлекарство на парацетамол) или към някоя от останалите съставки на това лекарство
  • Ако страдате от тежко чернодробно заболяване.

Говорете с Вашия лекар или фармацевт, преди да приемете Ефералган, ако имате или
страдате от:

  • чернодробна недостатъчност, включително синдром на Gilbert (наследствено заболяване, което се характеризира с повишаване на билирубина в кръвта)
  • тежка бъбречна недостатъчност
  • глюкозо-6-фосфат дехидрогеназна недостатъчност
  • хроничен алкохолизъм, прекомерен прием на алкохол (3 или повече алкохолни напитки всеки ден)
  • анорексия (загуба на апетит), булимия (хранително разстройство), кахексия (крайна степен на изтощаване на организма), хронично недохранване;
  • дехидратация (обезводняване), хиповолемия (състояние, при което е намален обема на плазмата в кръвта)

При пациенти с увредена чернодробна функция, дозата трябва да се намали или да се удължи интервала на дозиране. Максималната дневна доза не трябва да надвишава 60 mg/kg/дневно (2 g/ден) при следните състояния; възрастни пациенти с тегло под 50 kg, хронично или компенсирано активно чернодробно заболяване, особено тези с лека до умерена хепатоцелуларна недостатъчност, синдром на Gilbert (наследствено заболяване, което се характеризира с повишаване на билирубина в кръвта), хроничен алкохолизъм, хронично недохранване (ниски запаси от чернодробен глутатион) и дехидратация.

Това лекарство съдържа парацетамол. Други лекарства също съдържат това активно вещество. Не комбинирайте такива лекарства, за да не надвишите препоръчаната дневна доза.

 

Други лекарства и Ефералган

  • Информирайте Вашия лекар или фармацевт, ако приемате, наскоро сте използвали или е възможно да използвате други лекарства.

 

Бременност, кърмене и фертилитет

  • Ефералган трябва да се използва по време на бременност, само след внимателна оценка на съотношението полза/риск. При бременни препоръчваната дозировка и продължителност трябва да се спазват стриктно. Ако сте бременна или кърмите, смятате, че може да сте бременна или планирате бременност, посъветвайте се с Вашия лекар или фармацевт преди употребата на това лекарство.

 

Шофиране и работа с машини

  • Неприложимо

 

Начин на употреба:

При деца дозата се определя от теглото на детето. Приблизителната възраст е дадена само ориентировъчно. За да се избегне риска от предозиране, проверявайте дали другите приемани лекарства, със или без рецепта, не съдържат парацетамол.

Препоръчителната дневна доза парацетамол супозитории е приблизително 60 mg/kg дневно, разделена на 4 приема, т.е. приблизително 15 mg/kg на всеки 6 часа.

Поради риска от локално дразнене, не се препоръчва прилагане на супозитории повече от 4 пъти на ден и продължителността на ректалното лечение трябва да бъде възможно най-кратка.

Супозиториите не са подходящи за прилагане в случай на диария.

Ефералган е предназначен за прилагане при деца с тегло от 10 до 15 kg (на възраст между 24 месеца и 3 години), като дозировката е една супозитория от 150 mg с повторение на дозата при необходимост след 6 часа. Минималният интервал между приемите е 6 часа.

 

Метод и начин на приложение

Ректално приложение. Освен това, ако температурата на детето превиши 38,5°С, следните действия ще направят лечението по-ефикасно:

  • съблечете детето
  • дайте му да пие течности
  • не оставяйте детето в прекадено затоплено помещение

 

Честота на употреба

  • Редовното приложение помага да се избегнат колебанията в интензитета на болката и треската.
  • При деца е необходим интервал на приложение от 6 часа, както през деня така и през нощта.
  • При бъбречна недостатъчност интервалът между приемите трябва да бъде най-малко б часа.

 

Ако сте използвали повече от необходимата доза Ефералган

  • Консултирайте се незабавно с лекар в случаи на предозиране или инцидентно отравяне.

 

Ако сте пропуснали да използвате Ефералган

  • Не използвайте двойна доза, за да компенсирате пропуснатата доза

 

Възможни нежелани реакции

Както всички лекарства, това лекарство може да предизвика нежелани реакции, въпреки че не всеки ги получава.

  • В редки случаи могат да се развият кожни обриви, зачервяване на кожата, сърбеж или алергични реакции под формата на внезапно подуване на лицето или шията или внезапно неразположение с понижение на кръвното налягане, остра генерализирана екзантематозна пустулоза (остър кожен обрив), токсична епидермална некролиза (потенциално животозастраш аващо кожно заболяване), синдром на Стивънс-Джонсън (алергични реакции, включващи сериозни кожни обриви, висока температура и увеличени лимфни възли). Ако това се случи, незабавно прекратете лечението, информирайте Вашия лекар и не приемайте повече лекарства, които съдържат парацетамол.
  • В изключително редки случаи са наблюдавани промени в лабораторните показатели, които изискват редовно проверяване на кръвната картина: абнормно ниски нива на някои бели кръвни клетки или на някои типове кръвни клетки (тромбоцити), което може да доведе до кървене от носа или венците. Ако това се случи, консултирайте се с лекар. Съобщавани са случаи на чернодробна недостатъчност, хепатит, повишаване на чернодробните ензими, чернодробна некроза.

Ако получите някакви нежелани лекарствени реакции, уведомете Вашия лекар или фармацевт, Това включва всички възможни неописани в тази листовка нежелани реакции. Можете също да съобщите нежелани реакции директно.

 

Състав:

  • Активното вещество е: парацетамол (paracetamol) 150 mg
  • Помощни вещества: твърди мазнини за една супозитория
Още от Bristol Mayers Squibb

Phone icon 0882 444 666
Понеделник ÷ Петък: 9:00 ÷ 18:00 часа

 
Сигурно плащане с карта
Сигурно плащане с карта

mastercard

Сигурно плащане с карта

maestro

Плащане чрез наложен платеж

наложен платеж

Плащане по банков път

банков превод

Цените са в Български лева с включен ДДС
Copyright© 2024 epharm.bg