
Съдържание:
Астмата е заболяване на дихателните пътища, засягащо милиони хора по света. През последните години все повече са младите хора и децата, страдащи от неприятното усещане за задух, стягане в гърдите и остра суха кашлица.
За появата му има най-различни причинители, следователно и немалко форми на протичане. При някои се наблюдава просто като временно “сезонно” състояние, при други като форма на алергична реакция, а при трети е тежко хронично състояние. Безспорно обаче, всеки вид значително повлиява качеството на живот както на възрастни, така и на деца.
Въпреки че болестта не може да бъде напълно излекувана, съществуват ефективни методи за овладяването на симптомите. Тук ще разгледаме по-задълбочено същността на астмата, нейните видове и симптоми. Също ще обясним какви са начините за диагностика и възможностите за лечение и контрол, които да подобрят цялостното състояние.
Какво е астма
Астмата, наричана още бронхиална астма, е заболяване, което засяга белите дробове и по-конкретно бронхите - тръбички, по които въздухът достига от и до белите дробове. Когато е налице възпалителен процес, причинен от генетични фактори или фактори на външната среда, мускулатурата по стената на бронхиолите се съкращава (бронхоспазъм) и диаметърът им се стеснява, като не позволява достатъчно количеството въздух да премине към белите дробове. Това затруднява дишането и предизвиква характерните за астма симптоми, като задух, кашлица, хрипове и “свистене” на гърдите.
Това е хронично (продължаващо) състояние, тоест не изчезва или дори да изчезне, то рецидивира при наличие на отключващ фактор. Т.е. заболяването не може да се излекува, затова е необходим постоянен контрол и поддържане на състоянието в здравословни норми. С подходящото и навременно лечение, хората с астма могат да имат нормален живот, с малко на брой и по-леки по тежест пристъпи.
Видове астма
Астмата може да бъде разделена на няколко основни типа в зависимост от причините и начина на протичане. Най-общо се класифицира клинично - според честотата на симптомите и функционално – чрез извършване на функционално изследване на дишането (ФИД). Може да се разгледа и според това дали е атопична (алергична) или неатопична (неалергична) в зависимост от наличието на доказан алерген.
Според честота и степента на симптомите
1. Лека периодична
При този тип дневните пристъпи са редки - до 2 пъти седмично, а нощните или не са налице, или се появяват 2 пъти месечно.
2. Лека персистираща
Обикновено е характерна появата на повече от 2 дневни пристъпа седмично, докато нощните са по-чести - около 8 месечно.
3. Умерена персистираща
Тук симптомите и пристъпи са ежедневни и по-остри и тежки, като нощните атаки са повече от 10 за месеца.
4. Тежка персистираща
Това състояние е най-тежко и налага по-специални грижи и лечение. Кризите тук са тежки, силно обострени, появяват се често както през деня, така и през нощта.
Според причинителите
1. Бронхиална астма
Бронхиална астма е най-разпространената и базова форма на заболяването. Може да бъде подразделена в два типа: алергична астма, тъй като симптомите се предизвикват от алергени като прах, цветен прашец и козина или да бъде неалергична - провокирана от фактори като студ, стрес или физическо натоварване.
Често е повлияна от свързани болести като: синузит, ринит, дерматити, екземи, уртикария, гастроезофагеална рефлуксна болест, обструктивна сънна апнея, алергии, затлъстяване.
2. Кардиална астма
Кардиалната астма е сравнително по-рядко срещано състояние, при което затрудненията в дишането се дължат на сърдечна недостатъчност, а не на възпаление на дихателните пътища. Затова и подходът към лечението е различен, като фокусът тук е върху сърдечната функция.
3. Алергична астма
Алергичната (или атопична) астма, предизвиквана от стандартните алергени като цветен прашец (полени), домашни любимци и акари, се характеризира със симптоми, които обикновено се засилват през определени сезони или при контакт с конкретен алерген.
Около 80% от хората с алергична астма имат и друго алергично състояние като сенна хрема, екзема или хранителни алергии.
4. Неалергична астма
Неалергичната или неатопичната астма не е свързана с алергичен дразнител като полен или прах и е по-рядко срещана.
При този тип отключващите фактори не са добре установени и могат да бъдат различни при всеки. Това включва стрес, притеснение, работа, физическа активност, вдишване на по-силни аромати и много други. Отличителна характеристика е това, че често се развива в по-късен етап от живота и може да бъде по-тежка.
5. „Сезонна“ астма
Някои хора имат астма, която се обостря само в определени периоди на годината според сезоните. Например през летните и пролетни месеци, когато въздухът е твърде сух или в него се носят полени и други прахови частици. Възможно е също и студеният въздух през зимата да раздразни и възпали дихателните пътища.
Въпреки че астмата е дългосрочно състояние, при този тип може да нямате симптоми, когато факторите, които го влошават не са налични.
Астма при деца
Симптоми на астма
Както казахме по-рано, астмата може да има различни симптоми, които да са строго индивидуални при всеки. Тяхната честота и интензитет могат да варират според тежестта и типа на заболяването. Обикновено основните симптоми на астма са:
- Затруднено дишане и задух, особено при физическо натоварване;
- Свирене на гърдите и усещане за стягане;
- Нощна кашлица или поява на кашлица след смях, плач или силни емоционални реакции;
- Отхрачване, кихане и зачервени очи – особено при пристъпи на алергична астма;
- Тежко дишане, подуване на краката и глезените - при Кардиална астма.
При много хора заболяването се характеризира с периоди на обостряне (екзацербации) и безсимптомни периоди (стабилно състояние). В останалите (леки) случаи, страдащите изпитват само леки симптоми, които се появяват при физическо натоварване или контакт с определени алергени. По-сериозните форми на астма могат да причинят тежки и продължителни пристъпи, които изискват незабавна медицинска помощ. Затова винаги бъдете нащрек за усложнения и не пренебрегвайте и най-минималните симптоми.
Диагностика - как се открива астма
Диагностицирането на астма включва различни методи за оценка на белодробната функция и изключване на други заболявания с подобни симптоми. На първо място се търсят предпоставки или родови предразположености, след това се прави оценка на общото състояние. За да се постави точна диагноза, лекарите обикновено пристъпват към:
- Кръвни тестове - пълна кръвна картина, диференциално броене на левкоцитите, изследване на С-реактивния протеин и на имуноглобулин Е.
- Функционални изследвания на белите дробове - като Спирометрия, Пикфлоуметрия и Оксиметрия, за да се определи капацитетът на белите дробове и степента на въздушния поток.
- Тестове за алергии - за установяване на евентуални алергени, които могат да бъдат причина за астматични симптоми.
Как се установява астма при деца
Децата са по-трудни за диагностициране, тъй като симптомите на астма могат да се препокриват с тези на други детски заболявания. Затова поставянето на диагноза при малките деца се случва в продължение на определен период. Обикновено включва преглед на медицинската история на детето и наблюдение на симптомите известно време.
Лечение на астма
След като вече разбрахме, че астмата е нелечимо заболяване, нека разгледаме и кои са методите за облекчаване на симптомите и поддържане на здравословни показатели.
Обикновено “лечението” на астма е насочено към контролиране на пристъпите и намаляване на честотата и тежестта им. Това най-често включва комбинация от лекарства и промени в начина на живот.
Инхалатор за астма
Инхалаторите са основното средство за бързо справяне с астмата, като се делят на два основни типа:
- Бронходилататори - контролиращи и облекчаващи остро настъпилите симптоми с незабавен ефект;
- Кортикостероидни - намаляват възпалението и се прилагат редовно за поддържащ контрол.
Някои хора приемат също таблетки с кортикостероиди, антихистамини или имунотерапия, която намалява реакцията на организма към алергени. Други средства и методи за справяне са дихателни упражнения, бронхиална термопластика, лечение с кислород и други.
Лечение на астма при деца
Детската астма се лекува със същите типове лекарства като при възрастните, но дозите и терапиите се коригират според възрастта и нуждите на детето. Има също някои добри практики за използване на инхалатори при деца, които да следвате, така че да бъде удобно, лесно и безопасно за малчуганите. Добре е да избирате такива със спайсър, ако детето е по-малко. Препоръчително е да търсите такъв модел, който безпроблемно да се използва и в легнало положение.
Превенция и контрол на астмата
Най-доброто лечение на всяко заболяване се състои в предприемане на своевременни мерки за неговата превенция. За да предотвратите проявите на астматични пристъпи, трябва редовно да приемате предписаните от специалист лекарства и да избягвате дразнители и алергени, които могат да провокират обостряне на симптомите.
Ето някои решения, които да превърнете в навици, за да контролирате астматичните симптоми и да поддържате здравословните нива:
1. Повишено внимание при прием на лекарства
На първо място е изключително важно да избягвате своеволен прием на лекарства (дори и да са достъпни без лекарско предписание), тъй като някои от тях, привидно безобидни, могат да доведат до нежелани реакция и сериозни последствия;
2. Ограничаване на провокаторите
Избягвайте алергени и винаги вземайте необходимите мерки за предпазване от респираторни инфекции, като вирусни, бактериални, грип или настинки. Също така намалете интензивното физическо натоварване и излагане на студ.
Добре е да поддържате чистотата у дома, така че да няма дразнители като прах, акари, косми от домашни любимци, и др. Можете също да използвате овлажнители за въздух, за да намалите дразненето от сухота.
3. Спокойна среда
Стремете се да си осигурите спокойна обстановка и да контролирате стреса.
4. Повишаване на индивидуалната резистентност
Хранете се пълноценно и изключете вредните навици като тютюнопушене (дори и пасивно). След консултация с лекар и препоръка, можете да започнете и прием на витамини и имуностимуланти.
Заключение
Астмата е сложно, но контролируемо състояние, изискващо добра информираност, внимание и отговорни грижи. Въпреки че не може да бъде напълно излекувано, с правилна диагноза и подходящо лечение, хората с астма могат да контролират пристъпите.
С помощта на лекарства, като инхалатори и кортикостероиди, и с редовни консултации с вашия лекар, ще можете да се радвате на активен и пълноценен живот.
За още полезна и интересна информация на здравна тематика, четете блога ни.
Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист.