
Съдържание:
В сезонът на алергиите, грипа и настинките, синузитът е често срещан проблем. Различаването му обаче понякога се оказва трудно, поради многото прилики с обикновената хрема. Всъщност той е именно по-сериозното продължение на познатата настинка. При настъпило възпаление в носната кухина, то се разпростира, засягайки синусите. Това е и моментът на силното главоболие, запушеният нос или стичането и преглъщането на гъсти секрети, водещи до кашлица.
Ако не се вземат бързо мерки за справяне с това състояние, то може да причини доста по-сериозни проблеми. Затова в следващите редове ще разгледаме по-подробно какво е синузит, как да го разпознаете, какви методи за лечение има и как можете да се предпазите от него.
Какво е синузит
Синузитът представлява възпаление на параназалните синуси - малки кухини, които са изпълнени с въздух и са разположени около носа, челото и очите. Те са покрити от лигавица, която предпазва от навлизането на бактерии и други микроорганизми. Когато обаче тя се възпали поради бактериални, вирусни инфекции, алергии или други фактори, започва образуване на секрет. Той запълва тези кухини и каналчета, причинявайки болка и усещане за натиск в лицето, запушен нос и редица други симптоми.
Видове синузит
Основно се разграничават два типа синузит - остър и хроничен. В зависимост от причината за появата му обаче е възможно да се получи и т.нар. гноен синузит. Различните видове се класифицират въз основа на продължителността и тежестта на заболяването.
1. Остър синузит
Острият синузит, наричан още остър риносинузит, е временно състояние, което обикновено продължава от 2 до 4 седмици. Той е най-често срещаният и настъпва след разпространяването на възпалителния процес от носна кухина към лигавицата на синусите.
Причинител може да е обикновена настинка, грип, бактериални инфекции или дори алергии, тъй като полените, прахът или плесените също могат да причинят възпаление на синусите.
В други по-редки случаи острият синузит може да бъде причинен и от травматично вадене на зъби, при периодонтити на горните зъби и др., като тогава вероятността да се развие в хроничен синузит е по-голяма.
2. Хроничен синузит
Хроничният синузит продължава повече от 12 седмици и има рецидивиращ характер. Може да бъде предизвикан от бактерии, алергии и алергичен ринит, структурни аномалии или персистиращи инфекции. Той изисква по-сериозно лечение и може да бъде по-труден за овладяване, затова пълната здравна картина трябва да бъде следена от медицинско лице.
Понякога хроничният синузит може да доведе до гнойно възпаление, ако не се лекува навреме.
3. Гноен синузит
Гнойният синузит е тежка форма на синусно възпаление, при която се образува гноен секрет, а това може да доведе до по-сериозни усложнения. Лечението изисква бърза намеса и често включва антибиотици.
4. Заден синузит
Задният синузит е по-труден за диагностика и лечение. При него се изисква специално внимание, тъй като слузта се стича към гърлото и може да причини дискомфорт.
5. Максиларен синузит
Максиларният синузит представлява възпаление на максиларните (горночелюстните) синуси, разположени под очите и около бузите. Често се предизвиква от инфекции, алергии или дори дентални проблеми.
Какви са характерните за синузит симптоми
В зависимост от вида и тежестта на заболяването симптомите на възпалението могат да се различават. Ето и някои от основните признаци, които могат да ви помогнат да разберете дали страдате от синузит:
- Запушен нос и затруднено дишане - това е един от най-честите симптоми. Запушването се дължи на възпаление и подуване на носната лигавица.
- Хрема с гъста жълта или зелена слуз - вследствие на възпалението, лигавицата на синусите отделя гъст секрет, причиняващ запушването. Често може да има и неприятна миризма.
- Болка и натиск в лицето - болката обикновено се усеща около челото, очите и скулите и може да се засили при накланяне на главата напред.
- Главоболие - синузитът може да причини главоболие, което често се усеща в челото или в областта около очите.
- Задна хрема (Постназално капене) - при т.нар. заден синузит, при който слузта се стича назад към гърлото.
- Загуба на обоняние - възпалените синуси могат да доведат до временна загуба на обоняние или да намалят способността ви да различавате аромати.
- Повишена температура - при по-тежки случаи, особено при гноен синузит, може да се наблюдава повишена температура.
Как да разберем дали имаме синузит
Настинките, алергиите и инфекциите на синусите имат подобни симптом, затова е и по-трудно да ги различите.
Все пак можете да наблюдавате продължителността. Обикновено настинката се развива до своя пик, а след това бавно и постепенно изчезва в рамките на седмица, докато възпалението на синусите би продължило повече.
Назалните алергии, като сенната хрема например, пък причиняват кихане, сърбеж в носа и очите, запушен нос, втечнена почти прозрачна хрема и не причиняват лицева болка, каквато причиняват инфекциите на синусите.
Най-общо казано, ако изпитвате комбинация от гореизброените симптоми за повече от седмица, е възможно да страдате от синузит. При съмнение, консултацията със специалист е задължителна, за да се потвърди диагнозата и да се определи правилното лечение.
Лечение на синузит
Има много възможности за лечение на синусни възпаления, в зависимост от вашите симптоми и колко дълго ги имате. Те могат да включват както медикаментозни, така и домашни методи за бързо лечение на синузит.
Ето някои от основните подходи:
1. Медикаментозно Лечение
- Антибиотици
При гноен синузит или когато бактериите са основната причина за инфекцията, лекарите често предписват антибиотици. Важно е да се спазва препоръчаната доза и продължителност на лечението, за да се избегне резистентност на бактериите. - Кортикостероиди
При хронично възпаление, кортикостероидите могат да помогнат за намаляване на възпалението и успокояване на болката. Те се предписват под формата на спрейове или таблетки. - Деконгестанти и противовъзпалителни лекарства
Деконгестантите помагат за облекчаване на запушването на носа, докато противовъзпалителните лекарства намаляват възпалението и отока. Най-често се използват краткосрочно, за да се избегнат странични ефекти.
2. Инхалации при синузит
Друг ефективен метод за облекчаване на симптомите при възпалени синуси са инхалациите с пара. Те се препоръчват особено при хроничен и възпален синузит и спомагат за разширяване на носните проходи, улеснявайки дишането.
3. Хомеопатия и натурални средства
Някои хора предпочитат натурални методи за лечение на синузит, като например билкови капки, чайове и компреси. Също чесън, джинджифил и мед са популярни натурални средства с противовъзпалителни и антимикробни свойства, които могат да помогнат за облекчаване на симптомите.
4. Промивки на носната кухина
Промивките с физиологичен (солен) разтвор са лесен и ефективен метод.Те помагат за отстраняване на слузта и бактериите, затова се препоръчват особено при хора с хронично синусно възпаление, за да поддържат носната кухина чиста.
5. Топли компреси
Чрез прилагане на топли компреси върху челото може ефикасно да се облекчат болката и напрежението.
Превенция срещу синузит
В хладните месеци, а още повече, когато времето е променливо, превенцията е фактор, който обезателно трябва да присъства в ежедневните навици. Ето някои полезни съвети:
-
Избягвайте дразнители - пушенето, замърсеният въздух и силните миризми могат да раздразнят носната лигавица и да предизвикат синузит.
-
Поддържайте добра хигиена - редовното миене на ръцете и избягването на контакт с болни хора може да помогне за намаляване на риска от вирусни инфекции. Освен това добре познатите мерки против COVID 19, като това да не пипаме очите, носа и устата, са винаги актуални.
-
Избягвайте пренатоварването и се хранете пълноценно - стресът, умората и недостигът на важни макро и микронутриенти могат да отслабят имунната система и да улеснят навлизането на вируси и бактерии в организма.
-
Справете се с алергиите - ако страдате от алергии, приемът на антихистамини или други лекарства може да намали вероятността от възпаление на синусите.
- Поддържайте оптимална влажност - сухият въздух може да изсуши носната лигавица, поради което се препоръчва използването на овлажнител в дома или офиса за поддържането на оптимална влажност.
Заключение
Синузитът може да бъде сериозно състояние, което да окаже влияние върху цялостното ви качество на живот. Затова е важно да се разпознават първите симптоми и да се прилага навременно лечение, така че да се избегнат усложнения. От съществено значение е също и профилактиката, за да се намали риска от поява на възпаление или рецидивиращо такова. При съмнения за синузит, най-добре се консултирайте със специалист, който да препоръча подходящото лечение и превантивни мерки.
За още полезна и интересна информация на здравна тематика, четете блога ни.
Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист.