
Съдържание:
С настъпването на студените месеци зачестяването на настинките и грипа е неминуемо. Развиването на бронхит след тях е често срещано, особено за хора с отслабен имунитет.
Въпреки че може да прилича на обикновена простуда, състоянието всъщност е доста по-сериозно и представлява възпаление на бронхите - тръбички, които доставят въздух от и до белите дробове.
В следващите редове ще разгледаме различните видове бронхит и кои са съответните причинители. Също ще разберем как навреме да разпознавате характерните симптоми, кои са ефикасните начините за лечение и как правилно да се предпазвате от това неприятно състояние.
Какво е бронхит
Възпалението на бронхиалните тръби или бронхитът, настъпва най-често вследствие на настинка или грип. Когато вирусът и възпалението от носа и гърлото се пренесе към дихателните пътища, бронхиалната лигавица се подува и произвежда повече секрет. Това затруднява преминаването на въздуха, нарушава дишането и предизвиква кашлица.
Видове бронхит
Бронхитът може да бъде остър или хроничен, в зависимост от причината и продължителността на симптомите. Все пак съществуват и някои по-редки и специфични форми като спастичния и “скрития” бронхит.
1. Остър бронхит
Характерни за остър бронхит симптоми
Тъй като бронхитът се причинява от настинки и грипни вируси, той често започва със симптоми като възпалено гърло и хрема. След това се появяват също:
- Кашлица, често придружена с белезникави храчки;
- Затруднено дишане и стягане в гърдите;
- Умора и повишена температура.
Остър бронхит - лечение
Острата форма обичайно се лекува за няколко седмици, като лечението е насочено предимно към облекчаване и намаляване на симптомите. В повечето случаи се препоръчват:
- Прием на много течности;
- Инхалации - топлите инхалации при бронхит с билки или етерични масла облекчават дишането и намаляват отока и възпалението в бронхиалните тръби;
- Компреси на гърдите – топлият компрес на гърдите при бронхит облекчава болката и стягането в гърдите;
- Отхрачващи сиропи и таблетки – приема на медикаменти по лекарско предписание улеснява отхрачването на секретите.
*Важно е да се отбележи, че тъй като състоянието е причинено от вирусна или бактериална инфекция, то е заразно. Вирусът се предава по въздушно-капков път - при кихане, кашляне, говорене, а също и при допир със заразени предмети и повърхности, като брави, ключове на лампи и пр.
Разбира се, предаването на вируса не означава директно заразяване с бронхит, а съответно - предаване на вирусната инфекция като начална настинка или грипна инфекция. Те в последствие могат да прераснат в бронхит, но това не е задължително и зависи от състоянието на имунната система и правилното и навременно лечение.
2. Хроничен бронхит
Хроничният бронхит е възпаление на бронхите, което продължава най-малко три месеца и често рецидивира. То е много по-сериозно и нелечимо белодробно заболяване, част от хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).
Хроничният бронхит може да бъде предизвикан както от вирусна, в по-редки случаи и бактериална инфекция, така и от продължителна експозиция на дразнители като тютюнев дим или замърсен въздух. Прах и токсични газове в атмосферата или на работното място също са допринасящи фактори за заболяването.
Характерни за хроничен бронхит симптоми
Състоянието се характеризира основно с периоди на възпаление и упорита кашлица с храчки, която продължава седмици или месеци. Също:
- Задух, особено при физическо натоварване;
- Хрипове;
- Стягане, тежест, а понякога и болка в гърдите;
- Повторяемост - повтарящи се респираторни инфекции.
Хроничен бронхит - лечение
Хроничният бронхит изисква по-интензивно лечение и задължително наблюдение от медицинско лице. Основните подходи включват:
- Прекратяване на тютюнопушенето – най-важната стъпка за облекчаване на симптомите;
- Инхалационни кортикостероиди – за намаляване на възпалението в дихателните пътища;
- Бронходилататори – за разширяване на бронхите и улесняване на дишането;
- Физиотерапия и дихателни упражнения – за укрепване на дихателните мускули.
*Важно: Тъй като повечето случаи на бронхит се дължат на вирусна инфекция, антибиотиците не са ефективна и подходяща алтернатива. Само в случай, че специалистът предполага бактериална инфекция и тя се потвърди с изследване, може да се предпишат и антибиотици.
3. Спастичен бронхит
Спастичният бронхит е вид остър или хроничен бронхит. Той се характеризира със спазъм на мускулите на бронхите (бронхоспазъм). Този спазъм води до стесняване на дихателните пътища и затруднява преминаването на въздуха. Среща се най-често при деца, но може да засегне и възрастни, особено тези с алергии или астма.
Характерни за спастичен бронхит симптоми
Можете да разпознаете спастичния бронхит по:
- Бронхоспазъм - Главната характеристика е спазъм на бронхиалната мускулатура, предизвикващ временно и рязко стесняване на дихателните пътища;
- Кашлицата с хрипове - Характерна е влажната кашлица със звук от хрипове, заради затрудненото преминаване на въздуха;
- Недостиг на въздух - Трудно вдишване или издишване;
- Усещане за стягане в гърдите;
- Силна умора и отпадналост.
Подходящо за спастичен бронхит лечение
Лечението на спастичния бронхит обикновено включва няколко типа терапии, които облекчават симптомите и контролират възпалението и спазмите:
- Бронходилататори - Лекарства, които разширяват бронхите, като отпускат мускулатурата на дихателните пътища и улесняват преминаването на въздуха;
- Кортикостероиди - При по-тежки случаи на възпаление лекарите могат да предпишат инхалаторни кортикостероиди, за намаляване на възпалението и предотвратяване на спазмите;
- Муколитици и отхрачващи средства;
- Антихистамини - Ако спастичният бронхит е свързан с алергична реакция, антихистамини могат да помогнат за облекчаване на алергичните симптоми и да намалят риска от възпаление и спазъм на дихателните пътища.
- Инхалации с физиологичен разтвор или пара - За овлажняване на дихателните пътища и по-лесното отхрачване;
- Антибиотици - Прилагат се само ако има доказана бактериална инфекция;
- Избягване на дразнители и алергени - избягване на контакт с тютюнев дим, прах, химикали, силни аромати, и пр.
*Важно: Спастичният бронхит често е свързан с алергии и астматични прояви, като пристъпите могат да се провокират от алергени.
4. Скрит Бронхит
На пръв поглед една от най-леките форми на бронхит, но само привидно и в началото. Т.нар. Скрит бронхит (понякога наричан още "латентен бронхит") е състояние, при което възпалението в бронхите не предизвиква изразени симптоми, но може да доведе до трайно увреждане на белите дробове. Скритият бронхит е характерен за хора с отслабена имунна система, пушачи и хора, изложени на дразнители от околната среда. Той може да се развие в пневмония, в хроничен бронхит или дори в хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), ако не бъде лекуван.
Характерни за скрит бронхит симптоми
- Лека кашлица или усещане за тежест в гърдите;
- Постоянна кашлица, която се усилва сутрин или след физическо натоварване;
- Умора и лека задух;
- Чувствителност и податливост на инфекции и настинки.
Подходящо за скрит бронхит лечение
Лечението на скрития (латентен) бронхит отново е насочено към намаляване на възпалението и предотвратяване на развитието на по-сериозни форми, както с медикаментозни, така и базови методи, като:
- Медикаменти - Муколитици и отхрачващи средства, Инхалационни кортикостероиди, Бронходилататори;
- Инхалации;
- Спиране на тютюнопушенето и избягване на дразнители;
- Физическа активност и дихателни упражнения;
- Поддържане на оптимална влажност на въздуха.
*Важно - Не пренебрегвайте симптомите като сутрешна кашлица, задух или раздразнение при тютюнопушене, просто защото са леки и редки или от дълго време са налице без влошаване. Нелекуването може да да има сериозни последици.
Бронхит при деца
При тях бронхитът протича с влажна или суха кашлица, затруднено дишане, умора, лека температура и втрисане, а често и хрипове.
Острият бронхит обикновено преминава от само себе си, но някои методи могат да помогнат за облекчаване на симптомите и да забързат процеса по-възстановяване.
- Почивка и хидратация - Децата се нуждаят от повече течности и почивка, за да се подпомогне детският организъм в борбата с инфекцията;
- Овлажняване на въздуха и избягване на дразнители - Използвайте овлажнител за въздух, за да улесните дишането и да облекчите дразненето в гърлото;
- Инхалации - Правете инхалации с физиологичен разтвор или билкови отвари и чайове за бронхит;
- Бронходилататори - Ако детето има симптоми на бронхоспазъм (“свирене” на гърдите и задух), лекарят може да предпише инхалатор с бронходилататор, който разширява бронхите и улеснява дишането;
- Муколитици и отхрачващи средства - Подходящите лекарства трябва да се предписват от лекар.
Каква е разликата между бронхит и пневмония
Често родителите се затрудняват да различат бронхита от други заболявания като настинка, грип или дори пневмония. Всъщност бронхитът и пневмонията са две различни заболявания на дихателната система, като основната им разлика е в мястото на възпалението.
При бронхита възпалението е в бронхите – въздухопроводите, които водят въздуха до белите дробове, докато при пневмонията възпалението засяга самите бели дробове и алвеолите, където се осъществява обменът на кислород и въглероден диоксид.
Освен това двете състояния често имат различен произход и първопричина. Бронхитът се развива предимно от вирусни инфекции, а пневмонията е по-често причинена от бактериални.
Симптомите им също се различават. При пневмония се наблюдава много по-висока температура (над 38°С), изкашляне на гноен или дори кървав секрет, силно изтощение и болки в гърдите.
*Пневмонията обикновено е по-тежко заболяване и изисква агресивно лечение с антибиотици, а в по-тежки случаи и хоспитализация.
Превенция срещу бронхит
През студените и рискови месеци, превенцията е от първа необходимост. Също е особено важна и за хората с астматични заболявания и алергии. Ето някои полезни съвети как да си спестите нежелано боледуване:
- Ваксинации - периодично поставяйте ваксини или имунобустери;
- Подсилване на имунитета - поддържайте физическа активност, пълноценна диета и пийте много течности;
- Често миене на ръцете - редовното миене и използването на дезинфектанти намалява риска от разпространение на вируси и бактерии;
- Избягвайте дразнители – тютюнопушенето (дори и пасивно) и замърсеният въздух са едни от основните причинители на бронхит;
- Почистване на дома и използване на овлажнители за въздух - проветрявайте дома редовно, старайте се да няма прахови и други дразнещи частици или силни ароматизатори (*обърнете специално внимание, ако имате домашни любимци).
Заключение
Бронхитът е сериозно заболяване, което може да има различни форми и да засегне както деца, така и възрастни. Важно е да следите и разпознавате симптомите навреме, за да се предприемат подходящите навременни мерки.
Не подценявайте избягването на вредни дразнители като тютюнев дим и замърсен въздух, тъй като те играят ключова роля за развитието на бронхиални възпаления. Обръщайте специално внимание на профилактиката, особено през студената влажна част от годината и се грижете за здравата имунна система с физическа активност, правилно хранене и прием на витамини.
Навременното лечение, както и вниманието към здравето, могат значително да намалят рисковете и усложненията, свързани с бронхита, и да подобрят качеството на живот.
За още полезна и интересна информация на здравна тематика, четете блога ни.
Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист.