Жена, държаща образно изображение на бъбреци

Болката е сред най-важните симптоми, които ни сигнализират за възможен здравословен проблем и ни подтикват да потърсим медицинска помощ. Бъбречните заболявания често не се съпровождат от ясно изразена болка, особено в ранните стадии. Така могат да останат незабелязани до напреднал етап, което затруднява навременното им диагностициране и лечение. Понякога първите сигнали за бъбречни проблеми се разкриват едва при рутинни лабораторни изследвания.

Въпреки това, има някои симптоми, които могат да подскажат за наличие на бъбречен проблем още в ранен етап. В тази статия ще разгледаме основната роля на бъбреците в организма и видовете бъбречни заболявания. Ще видим и какви са техните проявления, за да можете да разпознавате тези сигнали навреме.

Основни функции на бъбреците

Бъбреците са жизненоважни органи, отговорни за цялостното ни здраве. Техните основните функции включват:

  • Пречистване на кръвта от отпадъчни продукти и токсини;
  • Регулиране на водно-солевия баланс и изхвърляне на излишните течности;
  • Поддържане на оптимално кръвно налягане;
  • Регулиране на нивата на електролити и минерали, като натрий, калий и калций;
  • Стимулиране на производството на червени кръвни клетки чрез хормона еритропоетин.

Проблемите с тези органи могат да са изключително сериозни, а в някои случаи дори фатални. Това включва: хронични заболявания, бъбречна недостатъчност, поликистоза, камъни в бъбреците или инфекции. 

Притеснителното е, че техните симптоми са различни и често се пренебрегват или объркват с други състояния като мускулно-ставни болки в кръста, болки в кръста и гърба, остра коремна болка от чревен характер или произхождаща от друг вътрешен орган. Също при жените е възможно да се припознае като болка в яйчниците или проблем с фалопиевите тръби.

Как да разпознаем бъбречната болка?

Бъбречната болка се усеща най-често в областта на кръста, отстрани на гръбначния стълб, точно под долните ребра. Тя може да бъде тъпа и постоянна или остра и повтаряща се, като често се разпространява към слабините. Разграничаването от други видове болки е възможно чрез допълнителни симптоми като:

  1. Болезнено уриниране;
  2. Промени в цвета или количеството на урината;
  3. Наличие на температура или втрисане.

Болни бъбреци - симптоми и признаци

Мъж с болни бъбрециСимптомите при болни бъбреци могат да бъдат дискретни или да варират и при всеки да се проявяват различни от тях, но е важно да се обръща внимание и на най-малките ранни предупредителни сигнали. Сред основно съобщаваните симптоми са:

  1. Промени в уринирането - Ранен индикатор за бъбречни проблеми е промяната в честотата, количеството или цвета на урината. Възможно е да уринирате по-често, особено през нощта (ноктурия), да забележите мътна, пенеста или кървава урина или да изпитвате болка/парене по време на уриниране.
  2. Оток и задържане на течности - Когато бъбреците не функционират правилно, тялото не успява да изхвърли излишната вода и натрий. Това води до подуване на крайниците, лицето и корема.
  3. Умора и анемия - Здравите бъбреци произвеждат еритропоетин - хормон, който стимулира производството на червени кръвни клетки. При бъбречни проблеми нивото му намалява, което води до анемия, умора и недостиг на енергия.
  4. Болка в долната част на гърба - Болката обикновено е разположена в едната, но е възможно да е едновременно и в двете страни на кръста. Може да е съпроводена и с гадене или повръщане, ако причината е бъбречен камък или инфекция.
  5. Кожни проблеми - Натрупването на токсини в кръвта може да доведе до сърбеж, сухота и раздразване на кожата.
    Лош дъх и метален вкус - Когато токсините се натрупват в организма, това може да доведе до лош дъх и усещане за метален вкус в устата, както и до загуба на апетит.

Симптоми при възпалени бъбреци

Възпалението на бъбреците (пиелонефрит) е сериозно състояние, което може да доведе до тежки усложнения, ако не се лекува своевременно. Най-общо представлява вид инфекция на пикочните пътища, която се придвижва от пикочния мехур към бъбреците, като причната обикновено са бактерии. Основните симптоми включват:

  1. Висока температура и втрисане;
  2. Болка в бъбреците (горната част на кръста), която може да се разпространява към долната част на корема и слабините;
  3. Гадене и повръщане;
  4. Силна умора и чувство за слабост.

*При съмнение за възпалени бъбреци е важно да се потърси консултация с лекар. Липсата на лечение на инфекцията може да доведе до сериозни усложнения, включително хронични бъбречни увреждания.

Какво да направите при болка в бъбреците?

Ако изпитвате някои от горепосочените симптоми на болни бъбреци, е важно възможно най-скоро да потърсите медицинска помощ. Ранната диагностика и лечение могат да предотвратят тези сериозни увреждания. 

Специалистът може да назначи кръвни тестове, изследвания на урината, както и образна диагностика (ултразвук или скенер), за да се установи точната причина.

Лечение и диета при болни бъбреци

Лечението при проблеми с бъбреците зависи пряко от вида на заболяването и от причината. Обикновено се назначава медикаментозна терапия с антибиотици за инфекции, обезболяващи или лекарства за контрол на кръвното налягане. В по-напреднали и сериозни стадии на заболяването се извършват процедури за пречистване на кръвта (диализа) или трансплантация.

Разбира се, наред с тези методи е изключително важно и да се спазват определени хранителни навици като ограничаване на солта, протеините и фосфора, за да се намали натоварването върху бъбреците. Също се насърчава и достатъчният прием на вода - ключов за поддържане на безпроблемната бъбречна функция.

Превенция на бъбречните заболявания

Двойка приема вода

В грижата за здравето на бъбреците влизат много простички методи, които можете да вмъкнете в ежедневието си. Най-добре е да помислите за свои лоши навици, които могат да са предпоставка за проблеми с бъбреците и да ги замените с полезни, като:

  1. Редовен прием на вода - поне 2 литра дневно;
  2. Ограничаване на солта и мазнините в храненето;
  3. Контрол на кръвното налягане и кръвната захар;
  4. Избягване на прекомерната употреба на медикаменти;
  5. Редовни профилактични прегледи, особено ако имате фамилна анамнеза за бъбречни заболявания;
  6. Прием на повече натурални съставки или хранителни добавки (при необходимост и след консулт със здравен специалист).

Домашни методи за облекчаване на болката

Ако някога сте изпитвали болка в бъбреците, добре знаете, че състоянието е тежко и крайно неприятно. Ето няколко домашни лека, с които може да облекчите симптомите:

  • Билкови чайове - домашно приготвените отвари, чайове или тинктури от глухарче, целина, босилек, царевична коса, коприва, живовляк или магданоз облекчават дискомфорта и подпомагат пречистването на бъбреците и пикочните пътища.
  • Прясно изцеден лимонов сок - естествената киселинност на лимона ефективно подпомага разграждането на твърдите образувания в бъбреците. Може да го приемате веднъж дневно. Може също да добавите и капка зехтин за още по-големи здравословни ползи.
  • Сок от зелеви листа - признат за изключителен детоксикатор, този сок спомага за изхвърляне на токсините от организма. Той също така осигурява допълнителна хидратация и подкрепя пречистването на бъбреците и пикочните пътища, особено при възпалителни състояния.
  • Сок от червена боровинка - консумирайте неподсладен сок от червена боровинка или хранителни добавки с такава. Тя доказано намалява риска от инфекции и подпомага пречистването на пикочните пътища.
  • Топъл компрес - топлината облекчава мускулните спазми и подобрява кръвообращението в областта. Поставете топла (не гореща) грейка или кърпа върху болезнената зона и оставете за 15-20 минути.
  • Движение - въпреки дискомфорта опитайте да се разхождате. Движението ще разсее мускулните спазми, ще облекчи концентрираната болка и ще ускори изхвърлянето на малки камъни. Все пак избягвайте интензивна физическа активност, ако болката е силна.

Заключение

Бъбречните заболявания често се развиват без изразени симптоми, което ги прави трудни за разпознаване в ранните етапи. Въпреки това има някои ранни симптоми, като болка в горната част на кръста, промени в уринирането и оток, за които можете да следите.

Не забравяйте, че ранното диагностициране и правилното лечение могат да предотвратят усложнения и да осигурят по-добро качество на живот. Ако имате съмнения за бъбречни проблеми, потърсете помощ от специалист възможно най-скоро. 

За още полезна и интересна информация на здравна тематика, четете блога ни.

Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист.