
Съдържание:
Болките в кръста са един от най-често срещаните здравословни проблеми в съвременния свят. Почти всеки се е сблъсквал с него поне веднъж в живота си и знае, че симптомите могат да са както по-леки и временни, така понякога и по-силни и продължителни. Това не само ограничава движенията и комфорта, но може и да е сигнал за сериозни придружаващи заболявания.
В тази статия ще разгледаме какви са видовете болки в кръста и кои са съответните причини и симптоми за тях. Ще видим и различни методи за лечение - от традиционната медицина до естествени средства, като бабини рецепти и домашни методи за облекчаване на временни неразположения.
Какви са различните видове болки в кръста?
Болките в кръста не са строго определени за конкретна зона. Те могат да се усетят в различни области от долната част на гърба и по-точно лумбалната област. Причините могат да бъдат много, а следователно с тях и проявата на симптомите - местоположението на болката, силата, продължителността и в някои случаи честотата ѝ.
Най-общо обаче можем да ги разглеждаме като два вида - механична (аксиална) и радикуларна (коренова) болка в кръста. Първата представя всички случаи на неразположение вследствие външни фактори като натоварване, движение, изправяне, седене и др. Вторият вид се характеризира по-скоро като симптом на по-сериозни медицински проблеми свързани със засегнати или възпалени нерви.
Болки в кръста - причини и симптоми
Различни наранявания и медицински заболявания могат да причинят болка в долната част на гърба, тъй като именно там са лумбалните прешлени, играещи изключително важна роля за поддържането на правилна и безпроблемна стойка.
Те понасят по-голямата част от теглото на тялото и функционират като център на баланса му. Освен това към тях са закрепени и множеството мускули и връзки, отговорни за движенията като ходене, бягане, седене, повдигане или завъртане.
Затова всеки проблем в структурата на тази част от гръбнака води до болка и дискомфорт. Сред най-често срещаните причини са:
1. Пренапрежение на мускулите и травми
Разтяганията и навяхванията са най-честите причини за болки в гърба. Ежедневните дейности като неправилно вдигане на тежести, дълго седене в неудобна поза или физически упражнения без подходящо загряване могат да доведат до мускулно напрежение и остри болки в кръста, или т.нар “сецване”.
Дискомфорта е внезапен и обикновено отминава за няколко секунди до минути, но има и случаи, в които това може да отнеме дни или седмици. Тогава може би става дума за прищипан нерв или друго сериозно мускулно нараняване и консултацията със специалист е належаща.
2. Дегенеративни заболявания
Състояния като артрит, артроза, остеопороза или дискова херния причиняват износване на гръбначния стълб, което води до хронична болка в кръста и затруднена подвижност. Дискомфорта може да трае от повече от три месеца и често има повторяем характер. Този вид болка изисква дългосрочно лечение и промени в начина на живот.
3. Възпалителни процеси
В по редки случаи причината за остри или хронични болки ниско в кръста може да е възпаление на седалищния нерв или ставите (ишиас). Сред най-честите симптоми са болки в кръста и изтръпване на краката.
4. Бременност и хормонални промени
Жените често изпитват болки в кръста при бременност поради натоварването на гръбначния стълб. Освен това промени в този период също отслабват връзките в тазовата област и причиняват силни болки в кръста и таза.
Също типични за периода на менструация са едновременните болки в кръста и корема. През това време някои жени изпитват силен дискомфорт, докато при други всичко преминава безболезнено.
5. Проблеми с вътрешните органи
Болки в кръста и тъмна урина могат са сигнал за заболявания на бъбреците, пикочния мехур или храносмилателната система. Например, възпаленията на бъбреците или синдромът на раздразненото черво често причиняват болка, излъчваща се към кръста.
6. Неправилна стойка или заседнал начин на живот
Хора, които прекарват дълго време в седнало положение, често страдат от силни внезапни болки ниско в кръста към опашката. Това се дължи на напрежението в мускулите и натоварването на опашната кост.
Лечение на болките в кръста
Друг метод е физиотерапията. Тя е и всъщност един от най-ефективните методи за лечение на болки в кръста. Упражнения като пилатес, стречинг и такива за укрепване на мускулите на гърба, могат да подобрят стойката и да отнемат от напрежението.
Също ортопедични средства като специални колани, подложки и възглавници за кръста могат да помогнат за поддържане на правилната стойка и да облекчат болките.
От друга страна познатите похвати на народната медицина като компреси, масажи с етерични масла и противовъзпалителни чайове, могат също да са изключително ефективни.
Превенция на болките в кръста
Не всички причини за болка в долната част на гърба могат да бъдат предотвратени, но можете да предприемете някои стъпки, за да избегнете наранявания, като:
- Поддържане на здравословно тегло: Излишното тегло оказва натиск върху вашите прешлени и дискове. Придържайте се към здравословна пълноценна диета и взимайте нужните витамини и хранителни добавки.
- Редовна физическа активност: Упражненията за гърба укрепват мускулите и намаляват риска от травми.
- Безопасно вдигане на тежки предмети: За да избегнете наранявания, когато вдигате тежки предмети, може да клекнете и така да повдигнете, вместо да се навеждате директно и рязко от кръста. Дръжте тежестта близо до тялото си и се опитайте да не усуквате торса, докато повдигате.
- Загряване преди физическа активност или спорт: правете леки разтягания, за да загреете тялото си правилно преди тренировка.
- Правилна стойка: Поддържайте изправена стойка при седене и ходене.
Кога да потърсите лекарска помощ?
Не игнорирайте болките в кръста, ако:
- Болката е силна и продължава повече от няколко дни.
- Чувствате изтръпване или слабост в краката.
- Имате затруднения при уриниране или забелязвате тъмна урина.
- Болката е съпроводена с треска или други необичайни симптоми.
Заключение
Болките в кръста са често срещан проблем за хора от всички възрасти, който обаче може да бъде лекуван и предотвратен с лесни и прости здравословни навици.
Ако изпитате някои от видовете болка и придружаващи ги симптоми, задължително се консултирайте с лекар. Важно е да разберете основната причина за дискомфорта и да предприемете действия навреме.
За още полезна и интересна информация на здравна тематика, четете блога ни.
Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист.