
Съдържание:
Диабетът, познат още като захарна болест, е едно от най-разпространените хронични заболявания, което засяга все повече хора по света. И въпреки че симптомите могат да бъдат неясни в началото, е важно да разпознавате ранните знаци и да се погрижите за здравето си, преди да се стигне до по-сериозни усложнения.
Затова в тази статия ще разгледаме кои са първите симптоми на диабет, причините за неговата поява и какво е лечението при различните типове. Ще разберем също и как можем да се контролира с правилната диета и начин на живот.
Какво представлява диабетът?
Диабетът е метаболитно-ендокринно нарушение, при което кръвната ви захар е прекалено висока. Това се случва, когато тялото, или по-конкретно панкреаса, не може да произвежда достатъчно инсулин - хормон отговорен за ефективното използване на глюкозата в кръвта.
При нормални условия той транспортира захарта до клетките, които да я използват за енергия и съответно редуцира нивата ѝ. В противен случай, тя остава неправилно усвоена и се натрупва в кръвта, а това води до редица други медицински проблеми.
С други думи недостатъчното производство на хормона инсулин или неправилното му разчитане от клетките, известно като инсулинова резистентност, води до по-високи нива на кръвна захар - хипергликемия, а в следствие и диабет. Ако не се лекува, състоянието може да причини и други здравословни проблеми, като сърдечни заболявания, увреждане на нервите и проблеми с очите.
Видове диабет и причини
Диабетът се разделя в няколко различни подтипа, като причините съответно за всеки от тях са различни.
1. Предиабет
Както и името му подсказа, това състояние е предвестник на захарен диабет тип 2. При него нивата на глюкоза в кръвта са по-високи от нормалното, но не достатъчно, за да е налице захарна болест. Тоест между между 6.1 и 6.9 mmol/l. на гладно.
2. Тип 1
Диабет тип 1 е автоимунно заболяване, при което имунната система атакува и унищожава клетките в задстомашната жлеза - панкреаса. Това възпрепятства произвеждането на инсулин и следователно води до повишаване на кръвната захар.
Все още няма установени ясни причини какво предизвиква тази атака, но е сигурно, че резултатът са хронично повишени нива на глюкоза в кръвта и диабет.
3. Тип 2
Диабет тип 2 възниква, когато организмът и по-точно клетките станат резистентни (нечувствителни) към инсулина и захарта започне да се натрупва в кръвта. Това е най-често срещаният вид - около 90% до 95% от хората, страдащи от диабет, имат тази форма.
Основни фактори са наднорменото тегло, заседналият начин на живот и генетичната предразположеност.
4. Гестационен
Този тип диабет се характеризира с по-високи нива на кръвна захар по време на бременност. Причината за него са инсулиноблокиращите хормони, произвеждани от плацентата.
Разлика между диабет и инсулинова резистентност
Инсулиновата резистентност, или още нарушената инсулинова чувствителност, е състояние, при което клетките в тялото не реагират правилно на инсулина. Това води до повишени нива на захар в кръвта и е предвестник на диабет тип 2, ако не се овладее навреме.
Разлика между диабета и инсулинова резистентност обаче идва от факта, че нарушената инсулиновата чувствителност може да бъде лекувана, докато при диабет нивата на кръвната захар са хронично високи и състоянието е необратимо.
Първи симптоми на диабет
Както вече казахме, ранното разпознаване на симптомите на диабет е ключово за успешното му овладяване преди да са настъпили усложнения. Ето някои от най-честите общи признаци, за които да следите:
- Често уриниране - това е един от най-ранните признаци на диабет;
- Повишена жажда и сухота в устата - организмът се опитва да компенсира загубата на течности;
- Силно чувство на глад - дори да се храните нормално;
- Умора и липса на енергия - свързани са с невъзможността на клетките да използват глюкозата като източник на енергия;
- Замъглено зрение - високите нива на кръвна захар могат да повлияят на зрението;
При жените често се наблюдават и специфични симптоми, като чести инфекции на пикочните пътища или гъбични инфекции. При мъжете пък може да се проявят понижаване на либидото, еректилна дисфункция и слаба мускулна сила.
По-редки общи симптоми в напреднали стадии могат да са:
- Забавено заздравяване на рани;
- Загуба на тегло без видима причина;
- Изтръпване и мравучкане в крайниците (периферна невропатия).
*Ако забележите някои от тези признаци, посетете лекар възможно най-скоро за подробни изследвания и диагноза.
Как да проверим дали имаме диабет
Най-лесният начин за установяване на диабет е чрез обикновен кръвен тест. Това може да стане с:
- Тест за антитела: Използва се за диагностика на диабет тип 1;
- Тест за плазмена глюкоза на гладно (FPG): Отмерва нивото на кръвната захар на гладно - след 8 часа без храна;
- Орален глюкозо-толерансен тест (ОГТТ): Първо се прави измерване на кръвната захар на гладно, после се изпива разтвор, съдържащ 75 г глюкоза. След 2 часа се прави второ отмерване на глюкозните нива. Това показва как тялото усвоява захарта;
- Случаен тест за кръвна захар: Измерва кръвната захар в произволен момент от деня. Ако отмереното ниво е ≥ 11.1 ммол/л., то това свидетелства за диабет;
- Тест за гликиран хемоглобин (HbA1): Показва средните стойности на кръвната захар през последните два до три месеца.
Освен кръвни тестове, могат да бъдат направени и изследвания на урината:
- Тест за кетони: Определя наличието на кетони в урината, които се отделят, когато тялото разгражда мазнини вместо глюкоза за енергия;
- Микроскопски анализ и микробиологично изследване: Проверява се за пикочни инфекции.
За диагностика на гестационен диабет се измерват нивата на кръвната захар между 24-та и 28-та седмица от бременността.
Контрол и лечение на диабет
Диабетът е състояние, което изисква специално внимание и индивидуален подход за лечение, тъй като симптомите и тежестта на заболяването могат да варират значително при всеки.
Въпреки това има четири основни метода за справяне със захарен диабет:
1. Мониторинг
Редовното проследяване на нивата на глюкоза в кръвта са от изключителна важност за правилното лечение и управление на състоянието. Най често това се случва с глюкомери или монитори за глюкоза (CGM).
2. Перорални лекарства
Предписват се строго индивидуално и по преценка на медицинско лице. Най-често хората с диабет тип 2 или гестационен диабет приемат перорални медикаменти.
3. Инсулин
Приемането на допълнително синтетичен инсулин е метод прилаган предимно при хората с диабет тип 1, но понякога и на тези с напреднал диабет от втори тип се предписват инжекции, инсулинови писалки, инсулинови помпи или бързодействащ инхалаторен инсулин.
4. Диета при диабет
Подходящото хранене при диабет е един от основните методи за контролиране на нивата на кръвната захар. Ако страдате от това заболяване диетата ви задължително трябва да включва:
- Здравословни въглехидрати - пълнозърнести храни, плодове и зеленчуци;
- Протеини - чисто месо, риба, яйца и растителни продукти като бобови култури;
- Полезни мазнини - авокадо, ядки, семена и зехтин.
Сред основните вредни храни при диабет, които да избягвате са:
- Рафинирана захар и сладки изделия;
- Преработени храни с високо съдържание на наситени мазнини;
- Газирани напитки и алкохол.
Добре е да включите в ежедневието си също повече физическа активност и прием на хранителни добавки, но само след консулт със здравен специалист. Витамините и минералите могат да помогнат за регулирането на нивата на захар в кръвта и за цялостно поддържане на по-силен и здрав тонус.
Заключение
Диабетът е сериозно хронично заболяване, което изисква постоянна грижа и наблюдение. С редовния мониторинг на кръвната захар, здравословното хранене и избягването на вредни храни ще можете да поддържате състоянието си под контрол.
Ако пък нямате поставена диагноза, но имате съмнения, не се колебайте да се консултирате със специалист и да направите необходимите тестове. Не забравяйте, че ранното разпознаване на признаците на диабет е от решаващо значение. С навременна диагностика и правилен подход можете да водите пълноценен и здравословен живот, дори с това заболяване.
За още полезна и интересна информация на здравна тематика, четете блога ни.
Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист.