Лекар показва какво е рефлукс

Болки в стомаха, усещане за парене и лош вкус в устата - това само част от проявите на рефлукс или “стомашни киселини”. 

Състоянието е добре познато на почти всеки, като се проявява поне веднъж месечно. Разбира се, не винаги става дума за сериозен проблем, а по-често - за нездравословни хранителни навици. 

Как да разграничим двата случая и как да предотвратяваме неприятните усещания, ще научим в следващите редове. Нека разгледаме какви са причините, симптомите и подходящото лечение на рефлукс.

Какво е рефлукс?

За начало, нека изясним какво точно представлява състоянието. Гастроезофагеалният рефлукс (ГЕРБ) представлява попадане на стомашни киселини в основата на хранопровода, причиняващо болка и парене или т.нар. “киселини”. 

Това се случва, когато долният езофагеален сфинктер (мускулът, който разделя стомаха и хранопровода) не функционира правилно и позволява на стомашните сокове да преминат обратно нагоре към хранопровода. Неговите стени обаче нямат нужната защита срещу високата киселинност на стомашната течност и затова може да се получи възпаление на лигавицата, изискващо по-специално лечение.

Видове рефлукс

При повечето хора това неприятно състояние е еднократно, отминава бързо и може да се прояви евентуално при следващ нездравословен хранителен навик. При други обаче киселинният рефлукс може да е се превърне в постоянен проблем, който да причини сериозни последици. Затова гастроезофагеалният рефлукс може да се разгледа в три степени:

  • Лек - симптомите са слаби и се появяват веднъж или два пъти месечно;
  • Умерено тежък - симптомите са по-чести и изискват ежедневно приемане на лекарства и пробиотици, потискащи стомашно-киселинната секреция;
  • Тежък - симптомите са остри и трудни за контролиране дори, с медикаменти. Най-често е налице възпаление на хранопровода (предпоставка за сериозни последици) и се налага медикаментозно лечение или операция.

Рефлукс – симптоми

Мъж с рефлукс

Както стана ясно, в зависимост от степента на състоянието, чувствителността на организма и причините, симптомите на рефлукс могат да варират от леки до тежки. Ето някои от най-честите:

1. Киселини и парене

Един от най-често срещаните симптоми е усещането за парене в областта на гърдите и горната част на стомаха. Обикновено се появява след хранене или при легнало положение.

2. Кисел или горчив вкус в устата

Много хора, които страдат от киселинен рефлукс усещат неприятен кисел вкус в устата, тъй като стомашната киселина достига през хранопровода до устната кухина. 

Ако вкусът е по-скоро горчив, то става дума за жлъчен рефлукс, при който жлъчен сок от тънкото черво попадне хранопровода.

3. Затруднено преглъщане

Затруднено преглъщане или усещането за буца в гърлото е друг често срещан симптом на рефлукс. Той се дължи на дразнението на хранопровода и възпалението, което може да се развие при хроничен рефлукс.

4. Кашлица и дрезгав глас

Неприятното усещане в гърлото често води до суха кашлица или дрезгав глас, особено сутрин. Това се дължи на факта, че киселината достига до горните дихателни пътища и ги раздразва.

5. Гадене и повръщане

При по-тежки случаи на рефлукс може да се появи гадене, а понякога дори и повръщане.

6. Болки в гърдите

Рефлуксът понякога причинява болки в гърдите, които са резултат от дразнене на хранопровода.

Рефлукс - причини

Рефлуксът може да се появи по различни причини. Както казахме някои от тях са свързани с начина на живот и храненето, докато други могат да са резултат от медицински състояния. Най-честите причини включват:

1. Неправилно хранене

Консумацията на определени храни може да предизвика повече отделяне на стомашната киселина или отпускане на долния езофагеален сфинктер и да доведе до рефлукс. 

Храни като мазни, пържени ястия, пикантни ястия, цитрусови плодове и газирани напитки и кафе са често срещани фактори. Също така, преяждането е възможен фактор, който да доведе до поява на рефлукс.

2. Наднормено тегло

Наднорменото тегло е отключващ фактор за множество здравословни неразположения, включително и гастроезофагеален рефлукс. 

Поради повишеното вътрешно налягане в корема, може да се отслаби долния езофагеален сфинктер и това да доведе до връщането на стомашното съдържание в хранопровода.

3. Стрес и напрежение

Стресът е сред най-често срещаните отговорници за редица здравословни проблеми, сред които и рефлукса. Прекомерното напрежение може да увеличи производството на стомашни киселини и да засили симптомите на парене и остри болки. Това е една от причините, поради които хората със стресови професии или начин на живот са по-склонни към развитие на това състояние.

4. Тютюнопушене и алкохол

Тютюнопушенето и консумацията на алкохол са рискови фактори от голямо значение за гастроезофагеалния рефлукс. Те отслабват сфинктера на хранопровода, увеличават производството на киселина в стомаха и забавят храносмилането.

5. Бременност

При бременните жени рефлуксът е често срещано явление, особено в последния триместър, тъй като хормоналните промени и увеличеното налягане върху стомаха причиняват връщане на стомашното съдържание в хранопровода.

6.  Херния на хранопровода

Хиатална херния е сериозно медицинско състояние, което може да допринесе за поява на рефлукс и да влоши симптомите. В този случай лекарската намеса е крайно наложителна.

Рефлукс - лечение

Медикаменти при рефлукс

Методите за лечение могат да включват както промени в начина на живот и храненето, така и медикаментозна терапия. В зависимост от тежестта на симптомите, лекарите могат да препоръчат различни подходи, като:

Медикаментозно лечение

Медикаментозното лечение на рефлукс обикновено включва употребата на лекарства, които намаляват производството на стомашна киселина или неутрализират нейната агресивност. Най-често предписваните лекарства са Антиациди, Протонни инхибитори и H2 блокери. Такива са Гавискон, Нолпаза Контрол, Пулсет и WAYA RefluStop.

 

  1. ГАВИСКОН таблетка за дъвчене
    от 6.90 лв. 7.67 лв.

При тежки случаи, когато медикаментозното лечение не дава резултат, може да се наложи хирургично лечение за укрепване на долния езофагеален сфинктер.

Пробиотик при рефлукс

Приемането на пробиотик при рефлукс може да помогне за поддържането на баланса на добрите бактерии в стомаха и червата. Това ще подобри храносмилането и ще намали симптомите на киселинен рефлукс. Подходящи варианти са WAYA FORTE BIOTIC, ProCombo и Би - Протект.

  1. WAYA FORTE BIOTIC капсули MEDIS
    15.44 лв.

Промени в начина на живот

Вмъкването на здравословни хранителни и ежедневни навици ще се отрази положително първо на здравето на чревната флора. Известно е, че тя е в основата на цялостния здравен статус, затова е добре да изпробвате практики като:

  • Отслабване
  • Спиране на тютюнопушенето
  • Избягване на алкохола
  • Повдигане на главата при сън

Диета при рефлукс

Всяка храна може да играе ключова роля за контролирането на симптомите. Тайната е просто в балансираното хранене, често и в малки количества, и в обръщане на повече внимание за позволените и забранените храни при рефлукс.

Разбира се, добре е все пак да се избягва приема на големи количества потенциални дразнители като шоколад, кафе, пикантни и мазни храни, газирани напитки и цитрусови плодове.

Препоръки за контролиране и превенция на рефлукса

Нека обобщим какви полезни практики е добре превърнем в навици:

  1. Яжте малки, но чести хранения – избягвайте преяждането;
  2. Избягвайте легнало положение след хранене – изчакайте поне два часа преди да легнете;
  3. Носете свободни дрехи - за да няма притискане на корема;
  4. Пийте редовно чай за добро храносмилане;
  5. Винаги се консултирайте с лекар при наличие на симптоми.

Заключение

Рефлуксът или “киселините в стомаха” са често срещано състояние, което може да доведе до дискомфорт и временни неразположения. В по-тежки случаи може дори да причини по-сериозни усложнения, ако не се лекува навременно, затова следете внимателно за сигналите на тялото. 

Разпознаването на симптомите, правилното хранене и прием на пробиотици са ключови за контрола и лечението на рефлукс. Ако изпитвате някои от симптомите, консултирайте се със специалист, за да намерите най-доброто решение за вашето здраве. 

В ePharm ще намерите лекарства и пробиотици, подпомагащи пълноценно ежедневие. За още полезна и интересна информация на здравна тематика, четете блога ни.

Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист.