
Съдържание:
Ниското кръвно налягане, известно още като хипотония, е състояние, при което кръвното налягане в артериите е по-ниско от нормалното. За някои хора това е напълно естествено, без да води до здравословни проблеми, но за други обаче ниското кръвно може да причини сериозни симптоми и дори да изисква медицинска намеса.
В тази статия ще разгледаме подробно какво представлява ниското кръвно, какво може да го причини, неговите симптоми и начините за лечение.
Ниско кръвно налягане - граници извън нормата
Вероятно всеки е изпитвал поне веднъж чувството на световъртеж, когато се изправи по-рязко или отпадналост, след пропуснато хранене. Това са едни от най-честите примери за последиците от ниско кръвно налягане. Понякога, то е симптом вследствие на определени заболявания, а друг път - само по себе си е проблемно състояние изискващо специално внимание.
Кръвното налягане е всъщност основен показател за здравния ни статус, като най-общо казано показва налягането на циркулиращата върху стените на кръвоносните съдове, и в частност артериите, кръв.
Съответно ниското кръвно или още хипотония, представлява понижаване на кръвното налягане под границите на нормалните стойности. За такива според медицинските препоръки се приемат следните показатели:
Категория | Систолично налягане (mmHg) |
Диастолично налягане (mmHg)
|
Ниско кръвно налягане | Под 90 | Под 60 |
Нормално кръвно налягане | 90–120 | 60–80 |
Повишено кръвно налягане | 120–139 | Под 80-89 |
Високо кръвно налягане (хипертония) | 140–160 |
90–99 |
Хипертонична криза | Над 160 | Над 100 |
*Кръвното налягане се изобразява с две стойности:
- Систолична стойност - показва по-високата стойност и измерва силата, с която сърцето изпомпва кръвта;
- Диастолична стойност - изразява се в по-ниската стойност и измерва съпротивлението, което кръвоносните съдове оказват на кръвообращението.
Разбира се, ниското кръвно не винаги е индикатор за заболяване, тъй като стойностите постоянно варират, но при чести колебания и наличие на симптоми е задължително да се посети лекар.
Добре е кръвното да се измерва редовно с апарат, за да се следят промените и съответните симптоми.
Видове ниско кръвно налягане (хипотония)
Както вече споменахме, за някои хора стойностите 90 / 60 са нормални, тъй като техният организъм работи с такива темпове. При тях това е нормално състояние и няма неприятни симптоми или рискови последици. Макар в такива случаи ниското кръвно да не е болестно състояние, е добре да се направи консултация с лекар, който да потвърди, че всичко е в норми.
За други хора обаче понижените стойности могат да са проблем. Такива случаи можем да разделим в няколко вида:
- Ортостатична хипотония: Това е един от най-често срещаните видове хипотония и се проявява при рязка промяна в позицията на тялото, а именно при внезапно ставане от легнало или седнало положение. При това състояние кръвното налягане рязко спада, което може да причини замайване, световъртеж и дори припадъци.
- Неврогенна хипотония: Неврогенната хипотония се свързва с нервната система и може да се появи при продължително стоене или стресови ситуации. Това състояние често засяга младите хора и може да бъде трудно за диагностициране. Основният симптом е рязкото спадане на кръвното налягане, последвано от слабост и замаяност.
- Остра хипотония: Острата хипотония е спешно медицинско състояние и може да бъде животозастрашаваща. Обикновено тя възниква при тежка травма, сърдечни проблеми или загуба на голямо количество кръв. Симптомите включват бързо спадане на кръвното налягане, припадъци и дори шок.
- Постпрандиална хипотония: Този тип хипотония се проявява след хранене и е по-често срещан при по-възрастните хора. Постпрандиалната хипотония се дължи на факта, че след хранене кръвта се концентрира в стомаха и червата, което води до спадане на кръвното налягане в останалите части на тялото. Също може да се усети отпадналост, студ (по-често в крайниците) и сънливост.
Известно е, че понижаването на кръвното налягане може да става и постепенно без внезапни симптоми. В такива случаи се наблюдава единствено ниско кръвно и висок пулс. Това учестяване на сърцебиенето е всъщност естествения начин на тялото да компенсира ниските нива, за да предпази организма.
Ниско кръвно - причини
Хипотонията може да възникне поради широк набор от фактори. Сред тях основно са:
- Дехидратация: Когато тялото губи повече течности, отколкото приема, обемът на кръвта намалява, което води до спадане на кръвното налягане.
- Сърдечни проблеми: Различните сърдечни заболявания, като сърдечна недостатъчност, аритмия или сърдечен удар, могат да доведат до понижено кръвно налягане, когато сърцето не е в състояние да изпомпва достатъчно кръв.
- Анемия: Анемията е състояние, за което ниското кръвно е характерно и е основен симптом. Тъй като тялото има по-малко червени кръвни клетки или хемоглобин, то не получава достатъчно кислород и това води до спад в нивата на кръвното налягане.
- Стрес: При продължителен стрес тялото може да реагира чрез отпускане на кръвоносните съдове и следователно - намаляване на кръвното налягане.
- Генетична предразположеност: Хипотонията може да бъде наследствена и да се среща при членовете на едно и също семейство.
- Ендокринни проблеми: Нарушенията в работата на щитовидната жлеза или надбъбречните жлези също могат да предизвикат ниско кръвно налягане. Например, състояния като хипотиреоидизъм или болест на Адисон водят до хормонален дисбаланс и спадане на кръвното.
- Бременност: По време на бременността, особено в ранните етапи, тялото претърпява значителни промени, включително разширяване на кръвоносните съдове, което води до по-ниско кръвно налягане.
- Лекарства: Някои лекарства, като диуретици, бета-блокери и антидепресанти, могат да предизвикат спадане на кръвното налягане като страничен ефект.
- Нездравословен начин на живот: Неправилното хранене може също да бъде причина за ниско кръвно налягане. Липсата на важни хранителни вещества като витамини, особено витамин B12 и фолиева киселина, може да доведе до хипотония.
Ниско кръвно - симптоми
Според различните видове хипотония и разнообразните фактори, причиняващи ниско кръвно, съответните симптоми могат да бъдат много. Най-познатите и често срещани са:
- Замайване и световъртеж
- Сърцебиене
- Умора и слабост
- Главоболие
- Гадене
- Замъглено зрение и притъмняване
- Припадъци
- Бледност и студена пот
- Жажда
Какво да консумираме при ниско кръвно
Като първостепенен показател за здравословното ни състояние, кръвното налягане е естествено да бъде повлияно от основното гориво за нашето тяло, а именно - храните и напитките, които приемаме.
Храните и напитките могат да бъдат чудесен инструмент за регулиране и контрол на процесите в организма. Но точно както при диабетиците, които трябва да следят строго диетата си, и при ниско кръвно трябва да се внимава с определени храни и напитки.
Какво се пие при ниско кръвно
Един от най-честите съвети при хипотония е “Пий айрян при ниско кръвно”. Това не е далеч от истината и е напълно възможно да има ефект и за вас.
Все пак на първо място е важно да се пият достатъчно течности, като:
- Вода – най-важното е хидратацията.
- Солена напитка (айрян) – натрият помага за повишаване на кръвното налягане.
- Кафе – кофеинът може временно да повиши кръвното налягане.
Как да се храним
При това състояние съветът с “нещо сладко” често не е толкова ефективен. По-скоро сладките храни биха имали бърз, но временен ефект.
При хипотония е препоръчително да се консумират малки, но чести хранения, съдържащи достатъчно количество протеини, трапезна сол и витамини.
- Сол – при това състояние може да се увеличи приема на сол, но винаги след направена консултация с вашия лекар.
- Богати на протеини храни като месо, риба и яйца.
- Плодове и зеленчуци, които съдържат достатъчно витамини и минерали.
- Витамини за ниско кръвно като витамин B12 и фолиева киселина, които са особено важни за здравето на кръвта.
Силно препоръчително е да обсъдите промените в диетата си с вашия лекар или със специалист, за да сте сигурни, че правите най-доброто в грижата за вашето здраве.
Препоръки за контролиране на кръвното налягане
Освен консултацията с лекар има няколко неща, които можете да приложите на ежедневна база, за да сте сигурни, че здравето ви е в оптимално състояние. Обърнете внимание на практики като:
- Редовно измерване на кръвното налягане с помощта на апарат за измерване на кръвно налягане. Може да си харесате подходящ за вас сред нашата богата гама апарати.
- Приемане на достатъчно течности, за да избегнете дехидратация.
- Балансирано хранене с достатъчно сол, протеини и витамини и минерали.
- Избягване на резки движения, които могат да доведат до ортостатична хипотония.
Заключение
Промените в начина на живот могат да ви помогнат в превенцията срещу ниското кръвно налягане. Избягването на стрес, добрата хидратация и пълноценното хранене са ключови фактори, които могат да ви помогнат за поддържането на нормални нива на кръвно налягане.
Все пак редовното следене на нивата на кръвното се оказва най-добрият начин да се грижите за тялото си и да се предпазите от ниските стойности. Без значение каква е причината за състоянието и дали има такава, редовното използване на добре познатия ни апарат за кръвно, ще ви донесе необходимото спокойствие и възможност за бърза реакция.
Грижата за доброто здраве започва с добра информираност и отговорност към себе си. Ако статията ви е била полезна и интересна и искате да да научите още неща на здравна тематика, четете блога ни за полезна информация и съвети.
Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист.