Руса жена, с жълто залепваща бележка на челото

Моменти на загуба на памет се срещат при деца, млади и възрастни хора, като причините за състоянието са най-различни. При някои то е следствие на стрес, при други на лоши навици, а трети се налага да потърсят медицинска помощ заради прогресивна и необратима загуба на паметта. Мозъкът и способността му да възпроизвежда спомени е една от големите загадки на медицината. В някои случаи паметта се възстановява от само себе си, в други следствие на промени в начина на живот. Понякога паметта изчезва заедно с различни други когнитивни и поведенчески способности, за които науката все още не може да намери лек.

В тази статия ще се опитаме да съберем на едно място ценна информация, касаеща загубата на памет. Ще разгледаме кои са симптомите на краткосрочна и дългосрочна загуба на памет, какво я причинява, кога е добре да потърсим лекарска помощ и по какъв начин можем да си помогнем сами.

Симптоми на загуба на памет при млади хора

Загубата на памет при млади хора е по-често явление отколкото вероятно си давате сметка. Забравяне на неща от близкото минало или губене на представа какво се е случило съвсем наскоро (предишния ден, предния час и пр.) може да говори за преумора, тревожност, лоши навици или депресия при деца, младежи и млади хора (между 25 - 45-годишна възраст).

Основните симптоми на загуба на памет могат да се установят от самия индивид или да се наблюдават непосредствено от околните. Те включват:

  • неспособност за запаметяване на информация;
  • трудно възпроизвеждане на отминали събития;
  • загуба на представа за ден и час;
  • губене на спомен за извършени скорошни действия (какво е било ястието за обяд, с кого е говорено по телефона сутринта и пр.) и др.

Временна загуба на памет - причини

  • Стрес - ежедневният стрес, причинен от натоварен график в училище, университета или на работното място;
  • Недоспиване - хронична или инцидентна липса на сън;
  • Психологическа травма - преживян шок, загуба на близък, провал и пр.;
  • Тревожност - хронична тревожност, възпрепятстваща извършването на ежедневни дейности;
  • Паническо разстройство - засилена тревога и страх;
  • Депресия - чувство на меланхолия, тъга, апатия, отчаяние, безпомощност и унилост;
  • Травма на главата - скорошен директен контакт между главата и някакъв обект;
  • Употреба на алкохол - чест прием на алкохолни напитки;
  • Употреба на наркотици - злоупотреба с леки и по-тежки наркотични вещества;
  • Тютюнопушене - прекомерно пушене;
  • Лоши хранителни навици - прием на нездравословна и бедна на ценни вещества храна;
  • Дехидратация - недостатъчен прием на вода;
  • Дефицит на витамин B12 - предимно породен от спазване на хранителен режим, беден на животински продукти (в частност на месо).

Когато детето или младият човек са изначално здрави и не страдат от тежки или хронични заболявания, загубата на памет е временно състояние, което е напълно обратимо с въвеждане на някои основни промени в начина на живот.

Симптоми на загуба на памет при възрастни хора

Възрастна жена със слушалки слушаща музика

С напредването на възрастта се появяват някои изменения в когнитивните способности на човек, отразяващи се на паметта, но считани за нормален етап от процеса на стареене. Най-честите симптоми на „старческо“ забравяне са реално незначителни и не влияят силно негативно върху качеството на живот. Става дума за загуба на краткосрочната памет - къде е оставен даден предмет (очила, книга, бележка, ключове и пр.), в колко часа е записаният час за медицински преглед, име на близък или познат и др. Интересното е, че дългосрочната памет при възрастните остава силна - те могат да възпроизведат събития от преди десетки години, при това с впечатляващи детайли.

Основни причини за загуба на памет при възрастни хора

Отслабването на паметта е естествен процес на стареенето. Всеки човек над 60-годишна възраст губи част от свежестта на паметта си. Ето кои са причините един възрастен индивид да започне да забравя по-често от преди (като тук не засягаме хора със сериозни или хронични заболявания):

  • По-малко енергия и по-лесно уморяване;
  • Недоспиване;
  • Тревога и стрес;
  • Консумация на алкохол;
  • Тютюнопушене;
  • Лош хранителен режим;
  • Прием на някои определени лекарства;
  • Високо кръвно;
  • Преживян инсулт;
  • Висок холестерол;
  • Естествена загуба на мозъчни клетки;
  • Липса на достатъчно интелектуални занимания като четене, решаване на кръстословици, заучаване на нова информация.

10 начина да си помогнете при загуба на памет

Концепция за здраве написана на лист хартия

Ако сте изначално здрави и не се оплаквате от по-сериозни изменения в паметта и когнитивните способности, може да предприемете някои доказани крачки в посока освежаване и подобряване на паметта.

  1. Не спирайте да учите нови неща - запишете се на курс по език, започнете да си водите дневник, гледайте научнопопулярни предавания и си водете записки. Направете усилие да предизвикате интелектуалните си способности. Това е един от доказаните начини за предпазване от Алцхаймер;
  2. Създайте си дневна рутина - опитайте да овладеете хаоса и стреса в ежедневието си, следвайки определен план. Опитайте да се събуждате и лягате по едно и също време, определете конкретни часове за хранене, както и удобен час за упражнения (най-добре се запишете на клас по любим спорт, който е с фиксирано седмично време и продължителност) и пр. Добрите навици са спасителният пояс в напрегнатото ежедневие, не го забравяйте.
  3. Водете си списък със задачите за деня - използвайте различни способи за организиране и прогнозиране на задачите си: тефтер, приложение в телефона, календар и пр. По този начин ще подредите събитията за деня и ще се чувствате много по-уверени, че няма да забравите нищо важно;
  4. Изберете си място за важните предмети - ключовете, документите, портмонето, очилата и телефонът е добре да имат определено място в дома, където винаги могат да бъдат намерени. По този начин си спестявате стрес и нерви, които, както вече споменахме, са сред основните виновници за влошаването на паметта.
  5. Не спирайте да общувате - комуникацията с хора (колеги, приятели, семейство) е от особено значение за поддържане на емоционалното, психологическото и когнитивното здраве.
  6. Наспивайте се пълноценно - спазвайте основните препоръки за 8-часов сън и не допускайте да започнете да страдате от хронично недоспиване;

  7. Спортувайте и се хранете добре - движението и храната са горивото на живота ви. Не се застоявайте на едно място и ограничете нездравословните храни. Здраво тяло - добра памет, запомнете тази пропорция;

  8. Приемайте подходящи хранителни добавки за добра памет - загубата на памет често е свързана с дефицит на жизненоважни хранителни вещества (минерали и витамини). В специално разработените хранителни добавки, подпомагащи паметта, са вложени и допълнителни полезни съставки, които подсилват когнитивната дейност. На нашия сайт ще откриете едни от най-добрите и доказали действието си хранителни добавки в полза на мозъка, фокуса и паметта. Препоръчително е да ги приемат всички хора, които се сблъскват с временна или спорадична загуба на памет, както и възрастни, които търсят начин да поддържат паметта си във форма, независимо от измененията на възрастта.

  9. Контролирайте кръвното си налягане - хипертонията е сред основните причинители на влошаване на когнитивните способности на човек в дългосрочен план. Поддържайте кръвното си в норми, като избягвате наднорменото тегло, солените храни, силния ежедневен стрес и злоупотребата с алкохол, цигари и мазни храни (червени мазни меса, маргарин, масло в големи количества);

  10. Потърсете помощ, ако се чувствате стресирани или депресирани - грижата за психичното здраве е също толкова важна, колкото и поддържането на тялото. Според последни данни голяма част от българите се чувстват стресирани, тревожни и на ръба на депресията, но малко от тях се решават да признаят за проблема си и да потърсят помощ от психолози и психоаналитици. Връзката между физическото и психическото здраве е твърде значима, за да я пренебрегвате в дългосрочен план.

Загубата на памет като болест

До този момент разгледахме загубата на памет като временно и обратимо състояние или такова, което е свързано с естествените процеси на стареене, без да влошава осезаемо качеството на живот. С разсеяност и забравяне се сблъсква почти всеки човек и съществуват множество начини състоянието да бъде подобрено без нуждата от медицинска намеса.

Кога обаче загубата на памет може да се окаже симптом за развитието на по-сериозно заболяване? В следващите редове ще ви разкажем за деменцията - най-разпространеното заболяване, засягащо когнитивните функции в човешкото тяло, както за нуждата да потърсите навременна лекарска помощ за вас или за ваши близки. Имайте предвид, че терминът деменция е термин-шапка, под който влизат болестни състояния като Алцхаймер, Паркинсон и др.

Деменция

Възрастна жена редяща пъзел като терапия за деменция

Около 55-годишна възраст се счита, че е възможно да се появят първите симптоми на деменция. Тя представлява неврологично дегенеративно заболяване, ограничаващо когнитивните способности на човек, неговите мозъчни функции и физически възможности.

Обикновено деменцията се свързва с наличието на някои здравословни състояния, които човек е възможно да развие с навлизане в старостта - претърпян инсулт, висок холестерол, хипертония и диабет. Ако са налични мозъчни инфекции, специфични травми на главата, туморни образувания или дегенеративни състояния като Алцхаймер, Паркинсон и др., вероятността от отключване на деменция също е голяма. Употребата на алкохол и тютюнопушенето допълнително увеличава риска от деменция.

Симптоми на деменция

Обикновено ранните симптоми на деменция се припокриват с тези, характерни за отслабващата памет в старческа възраст. Това, което прави наложително изследването на симптомите на загуба на памет, е прогресивното им развитие и задълбочаване. Краткотрайното забравяне на имена и важни дати, например, се превръща в перманентно. Загубата на представа за времето, месеца и годината, както и трудното ориентиране в познати места, са индикация за наличие на отклонения в здравословното състояние, които трябва задължително да се адресират до медицинско лице.

Когато стадият на заболяването е по-напреднал, се наблюдава:

  • трудно ориентиране на познати места;
  • забравяне на имена на близки;
  • трудно разпознаване на по-далечни роднини и приятели;
  • забравяне на думи и фрази;
  • задаване на едни и същи въпроси и забравяне на отговорите им;
  • объркване в подредбата на собствения дом и др.

Имайте предвид, че в повечето случаи болни, стигнали до този стадий на деменция, не разбират напълно сериозността на положението. Хората от тяхното обкръжение започват да наблюдават промените в поведението им и са отговорни за това да заведат близките си на лекар.

Деменцията има и трети стадий, който се счита за краен - болният спира да разпознава близките си, не може да изпълнява самостоятелно ежедневни функции като къпане, хранене и пр., а ориентацията в пространството става почти невъзможна. Всичко това се изразява в различна степен и с допълнителни симптоми, ако човек е с придружаващи състояния като Алцхаймер, Паркинсън и др.

Деменцията не се лекува. Съществуват практики за облекчаване на състоянието и забавяне на развитието ѝ, които могат да гарантират по-дълъг и качествен живот:

  • Здравословна диета (Средиземноморската диета е доказано най-добрата към този момент);
  • Прием на подходящи хранителни добавки, подпомагащи когнитивната функция;
  • Редовни, леки упражнения и запазване на физическата активност в ежедневието - разходки, пазаруване и пр.;
  • Пълен отказ от вредни храни, алкохол и цигари;
  • Водене на пълноценен социален живот;
  • Занимания с интелектуални дейности като четене, писане, ходене на театър и концерти.

В тази статия научихте повече за това какво представлява загубата на памет, кои възрастови групи са застрашени, както и кога забравянето е обратимо и кога се нуждае от лекарско наблюдение. Още много ценна здравна информация може да откриете в нашия блог.