Жена, използваща репелент срещу кърлежи

Дори и към края си, лятото все още крие опасностите от различни насекоми. Благоприятният за тях топъл сезон продължава до края на месец октомври, затова все още трябва да бъдете внимателни, когато излизате в парка, правите пикник сред природата или просто разхождате домашните си любимци.

Една от най-познатите и често срещани заплахи в този период от годината е ухапването от кърлеж. Как да го разпознавате и да се предпазите, ще ви разкажем в тази статия.

Къде се срещат кърлежите и как да ги разпознаем

Кърлеж в близък планКърлежите са изключително дребни паякообразни паразити, живеещи 2-3 години. За развитието си, те намират приемник, към който да се прикрепят и да се хранят, смучейки кръв. Ако не бъдат забелязани, кърлежите могат да останат прикрепени към жертвата си от 7 до 13 дни, след което сами се отделят. 

Най-често можем да се натъкнем на тях в горите, парковете, поляните или дори дворовете и междублоковите пространства. Често те се крият и в козината на уличните животни, ако те не са третирани против паразити. Кърлежите обитават тревисти площи, местности с по-гъста растителност, също влажни места или гниещи паднали листа и клони на дървета и храсти.

Как да се предпазим 

За да бъдем отговорни и успешно да предпазим себе си, близките и четириногите си приятели, трябва да вземем превантивни мерки срещу така опасното и неприятно ухапване от кърлежи.

Методите за предпазване могат да бъдат различни, като избягване на рисковите места, за които е известно, че са благоприятна среда за насекомите, грижливо обезпаразитяване на домашните любимци и пр. 

Най-добре е обаче да се вземат предвид тези 3 основни съвета, дадени като препоръки за намаляване на риска от ухапване и от Министерството на здравеопазването, за това как да се предпазите от кърлежи.

1. Използване на подходящи репеленти

Успешна защитна мярка срещу кръвосмучещите паразити е използването на репеленти и инсектицидни препарати. Тяхното свойство е да отблъскват паразитите и да осигурят спокойно прекарано време сред природата. 

Налична е широка гама от от продукти, подходящи както за обработката на дрехи, така и за нанасяне върху кожа. Можете да ги намерите под формата на аерозоли, лосиони, кремове и гелове. За децата в по-ранна възраст могат да се използват също лепенки и гривни.

Препоръки за употреба:

  1. Нанасяйте тънък слой от продукта, за да избегнете разтичане по кожата (обикновено на опаковките е посочено необходимото количество).
  2. Когато третирате чувствителни зони като лицето и врата, не прилагайте продукта директно, а започнете първо върху ръката си и след това разнесете внимателно, като избягвате зоната на очите и устата. (обърнете внимание, че не всички репеленти са съвместими със слънцезащитни продукти, като някои от тях могат да попречат на защитната функция на продуктите).
  3. За деца от 2 до 12 години е препоръчително дланите и пръстите на ръцете да не се третират, за да се избегне евентуално поглъщане на продукта. (Не се препоръчва употреба на репеленти за деца под 2 години. Потърсете изрично предназначени за деца в ранна възраст продукти.)
  4. Старателно измивайте ръцете си преди употреба на храна, напитки, цигари и пр.
  5. След края на излагането на опасност от насекоми, задължително отмийте препарата с обилно количество вода и подходящ измивен продукт.

2. Правилно подбиране на дрехи

Друг важен момент в превенцията срещу ухапване от кърлежи е правилния избор на облекло. Препоръчително е да се носят дрехи с дълги ръкави и крачоли, също затворени обувки и дълги чорапи. Добре би било също, ако блузите се запасват и крачолите се подпъхват под чорапите, за да се предотврати пропълзяване на насекомите под тях.

3. Избягване на рискови места

Както вече споменахме, тревните площи и местата с по-гъста и влажна растителност през пролетните и летните месеци са благоприятна среда за кръвосмучещите насекоми. Това означава, че е добре да избягвате такива зони или поне да бъдете крайно внимателни с тях.

Как изглежда кърлеж в кожата

Ухапване от кърлежТоплите дни сред природата са примамливи, но предвид, че вървят ръка за ръка с опасности от ухапвания от насекоми и заразяване с болести, е наша отговорност освен да бъдем предпазливи, да бъдем и наблюдателни. 

Препоръчително е, дори да използвате препарати против паразити, да проверявате често за наличие на такива някъде по тялото. Сред най-често засегнатите зони, са задната част на коленете, слабините, под мишниците, зад ушите, корема и долна част на краката. 

Самото ухапване от кърлеж не е болезнено, а напротив. Най-често то се случва неусетно, а заради малките размери на паразита, може да остане и незабелязано или сбъркано с бенки, лунички или други пигментни петна по кожата. 

Опасността обаче, подобно на тази при ухапването от комар, идва от възможността насекомото да пренася някоя сериозна болест. Според Софийската регионална здравна инспекция, сред най-разпространените инфекциозни заболявания предавани от кърлежи у нас са Лаймската борелиоза (Лаймска болест) и Марсилската треска.

Симптоми при ухапване от кърлеж

В периода, благоприятен за кръвосмучещи насекоми, бъдете нащрек за някои от следните симптоми, тъй като на пръв поглед те могат да наподобяват обикновена настинка:

  • силен сърбеж;
  • зачервяване в областта на ухапването;
  • висока температура;
  • треска;
  • болки в ставите и мускулите;
  • главоболие;
  • обриви;
  • възможно е също повръщане при малките деца.

Много е важно, ако бъде открит кърлеж, той да бъде премахнат възможно най-бързо (до 24 часа). Изваждането на забилия се паразит е препоръчително да се извърши от медицинско лице, но ако това е невъзможно в толкова кратък период, има и методи за справяне с проблема в домашни условия.

Как да действаме при ухапване

Важно е да се отбележи, че практики като покриването на паразита с обилно количество крем, алкохол, вазелин, доближаване на запалена кибритена клечка или цигара, за да го принудите да излезе, както и издърпването му с въртеливи движения, са мит и могат да бъдат много опасни! Покриването на кърлежа ще попречи на достигането на кислород до него, което може да предизвика изхвърляне на токсична течност през забилия се под кожата хобот.

За да отстраните кърлежа сами, то трябва първо да се сдобиете с пинсета с остър връх (ако имате възможност да достъпите аптека, е най-добре да вземете специална пинсета за премахване на кърлежи). С инструмента трябва внимателно да захванете кърлежа възможно най-близо до кожата и бавно и равномерно да го издърпвате само нагоре. В противен случай рискувате откъсване на горната част и оставане на другата под кожата, което ще направи проблема още по-сериозен.

След като кърлежът е отстранен е нужно да дезинфекцирате добре засегнатото място с вода и сапун или подходящ дезинфектант, да нанесете антисептичен крем и да следите здравословното състояние до най-скорошната възможна консултация с лекар.


В заключение, кърлежите са малки паякообразни паразити, чието ухапване е безболезнено, но опасно, поради възможността от предаване на болести като лаймската. Ако планирате да прекарате време на открито в паркове и градини, особено при наличие на по-гъста растителност и диви животни, е задължително да вземете мерки, за да сведете до минимум шанса от ухапване.


За още полезна и интересна информация на здравна тематика, четете блога ни.


Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист.