Жена с главоболие

Стягащата пулсираща болка в главата може да се появи при всеки и да попречи на нормалното му ежедневие. Според Световната Здравна Организация (СЗО) между 1.7% - 4% от хората изпитват главоболие по 15 или повече пъти месечно. Това го прави една от по-разпространените форми на болка.

Засегнати са основно жените между 20 - 30 години, които се сблъскват с този проблем три пъти по-често от мъжете. Причините за това са различни и варират спрямо начина на живот, вредни навици, здравословни проблеми или хормонални промени.

В тази статия ще разгледаме колко видове главоболие има, какви са причините за тях, как можем да ги разпознаем и какво лечение е подходящо.

Какво представлява главоболието

Главоболието се характеризира с пронизваща, пулсираща или продължителна болка, наподобяваща натиск, в различни части на главата, лицето или врата. При някои видове главоболие като мигрената, болката се усеща също в областта на очите и слепоочията. 

Възможно е болката да продължава от няколко секунди - пронизващо, до няколко часа, обикновено от 2 - 4, а в някои случаи - до няколко дни. При силните и чести пристъпи, лекарската намеса е задължителна.

Кои са възможните причини за главоболие

Главоболието може да бъде причинено от много и различни фактори. Възрастта, придружаващите заболявания или травми, както и приемът на медикаменти са сред възможните причинители. Също физическата активност, стресът и нередовните навици за сън и хранене, заедно с приема на кофеин или алкохол, пушенето и дехидратирането, често са отключващи фактори за болката в главата. 

Освен при възрастните, то се среща също при деца и юноши, като причините за това най-често са физически наранявания, умора, силна емоционалност и хормонални промени, характерни за периода на развитие.

Менструацията, бременността и менопаузата също са рискови епизоди, в които жените могат да изпитат главоболие, като причината отново са хормоналните промени. Между 10-17% от бременните жени страдат от този проблем. Повишените или прекомерно ниските нива на хормоните прогестерон и релаксин са отговорни за това физическото неразположение.

Други фактори като ярките светлини, силните шумове, алергиите, синузитът, инфекциите и възпаленията също могат да бъдат причина за главоболие.

Видове главоболие

Съществуват над 150 вида, които се разделят в две групи - първични и вторични, според първопричината за тяхната поява. Симптомите при много от тях могат да бъдат сходни, затова правилното разпознаване на типа главоболие изисква внимателно следене на тяхната поява и при зачестяване - консултация с лекар.

Първични видове главоболие

Първични са всички видове главоболия, които са самостоятелни заболявания, а не симптоми или следствия от други по сериозни болестни състояния.

1. Главоболие от тензионен тип

Най-разпространения и често срещан вид е тензионният. Той засяга до 78% от населението на света, тъй като сред основните причини за проявата му е прекомерният стрес. Други фактори като лошата стойка и схващанията на мускулите в областта на врата, раменете и тила също водят до главоболие от тензионен тип. 

Много е важно да се отбележи, че тензионният тип има две форми - епизодична и хронична. Масово хората страдат от тензионен тип главоболие с рядък епизодичен характер - до 15 пъти месечно. Всички по-чести епизоди на тензионно главоболие, както и хроничното такова, трябва да бъдат наблюдавани и лекувани от лекар.

Симптоми могат да са:

  1. фиксирана продължителна болка със средна интензивност, наподобяваща натиск или стягане в областта на челото или по цялата периферия на главата;
  2. болки в мускулите на лицето, челюстта и скалпа;
  3. затруднено фокусиране;
  4. раздразнителност;
  5. умора и отпадналост. 

2. Мигрена

Мигрената е сериозно неврологично състояние, класирано като третото най-разпространено заболяване в света. Този вид главоболие протича тежко и се характеризира с предсказуема повторяемост - рано сутрин, преди менструация, след натоварена работна седмица и др. 

Причинители на мигренозно главоболие могат да са стрес, претоварване, недостатъчно сън, нередовно хранене, прекомерен прием на кофеин, медикаменти, тютюн или алкохол, силни шумове и ярки светлини, хормонални промени и др.

Сред симптомите на мигрената са:

  • силна и остра пулсираща болка от едната страна на главата или в областта на очите;
  • силна чувствителност към светлини, шумове и миризми;
  • гадене и повръщане;
  • затруднено говорене;
  • невъзможност за изпълнение на каквито и да е дейности.

Повече за мигрената може да прочетете в нашата статия “Мигрена - симптоми, причини, лечение”.

3. Клъстерно главоболие

Клъстерното главоболие е най-редкия вид, засягащ по-малко от 1% от хората. При него болката е внезапна и повторяема от 1 - 8 пъти дневно в продължение на седмици или дори месеци, като всеки отделен клъстерен пристъп има времетраене не повече от 180 минути и е с висока интензивност.

Този вид също се разделя на две групи - с епизодичен и хроничен характер. В първия случай сериите от клъстерни пристъпи са последвани от също толкова дълги спокойни и безболезнени периоди. При клъстерното главоболие с хроничен характер, съотношението на периодите с и без болка може да представлява едногодишна серия от пристъпи, последвана от едва месец безболезнен период.

Симптомите могат да са:

  1. изключително силна болка от едната страна на главата, около слепоочието или зад окото;
  2. зачервяване и/или сълзене на очите;
  3. оток на клепачите;
  4. изпотяване;
  5. силно чувство на тревожност и възбуда.

Вторични видове главоболие

Вторични видове главоболие са всички онези, възникнали вследствие на друго по-сериозно болестно състояние. Сами по себе си вторичните видове представляват симптоми или реакции на организма.

1. Синусово главоболие

Синусовото главоболие е също често срещан, но вторичен вид главоболие. То се появява вследствие на възпалителна инфекция на синусите, позната като синузит. Тази болест поражда напрежение и слаба постоянна болка в областта на лицето и скалпа. Продължителността ѝ зависи пряко от продължителността на основното заболяване. 

Сред симптомите на синусово главоболие са:

  • умерена болка в областта на очите;
  • умерена болка в областта на носа;
  • умерена болка в скулите и челюстта;
  • умерена болка в областта на челото и слепоочията.

2. Други видове главоболие

Като вторични видове главоболие могат да бъдат определени всички пристъпи на болка, породени от друг отделен първоизточник като: алергия, настинка, зъбобол, дехидратация, липса на достатъчно сън, нередовно хранене, прекомерна употреба на алкохол или кофеин, повишено кръвно налягане или хормонални промени (през пубертета, по време на менструация, бременност или менопауза).

Главоболие - лечение и превенция

Масаж при главоболиеЛечението при главоболие се определя от вида му и основните причинители. Най-добрият начин за определяне на вида е да следите стриктно симптомите и обстоятелствата, в които се появяват те. 

Ако забележите, че фактори като стрес, тютюнопушене или силни шумове имат връзка с поява на състоянието, то опитайте да ги редуцирате, или избягвате. Как да овладеете нивата на стрес? Методи като дихателни техники, кратки дрямки в тъмна и тиха стая или освежаващи разходки са подходящи приятни практики, които да изпробвате. 

Прилагането на масажи на главата, врата и раменете или топли и студени компреси също би повлияло положително болката и напрежението. Лекарствени продукти при болка в главата, които могат да се приемат без предписание са: Аналгин, Аспирин, Нурофен и др.

Кога е нужна лекарска намеса

Методите на самолечение и домашно справяне с главоболието са подходящи, ако появата му е много рядка, поради изключение, лека настинка и пр. В противен случай, ако пристъпите са по-чести от три пъти седмично, трябва да се консултирате с лекар. 

Симптоми като силно интензивна или остра болка, замъглено зрение, затруднен говор, виене на свят, изтръпване в области на лицето или по крайниците, повишено кръвно налягане или телесна температура са изключително сериозни и изискват незабавно да се потърси лекарска помощ. Бъдете отговорни към себе си и близките си и не подценявайте сериозността на оплакванията.

В заключение, главоболието е често срещано състояние, което пречи на нормалното протичане на ежедневието. За да предотвратите сблъсъците с него, следете внимателно нивата на стрес и физическо натоварване, контролирайте приема на кофеин и излагането на UV и синя светлина. Не забравяйте също и пиенето на вода, тъй като дехидратацията е в основата на главоболието, както и на много други здравословни проблеми.


За още полезна и интересна информация на здравна тематика, четете блога ни.


Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист.