Жена, пиеща вода

 

Водата е течност, която съставя две трети от човешкия организъм. Тя изпълнява множество жизненоважни функции, сред които спадат регулирането на телесната температура, подпомагането на храносмилателната система, транспортирането на хранителни вещества, поддържането на електролитния баланс и други. 

В натовареното ежедневие много от вас вероятно забравят да пият вода. Това може да се превърне в проблем, тъй като е възможно да доведе до обезводняване. За да ви запознаем с това състояние, в тази статия ще поговорим по-подробно за него и за някои от основните причини за появата му. Освен това ще обърнем внимание на част от главните симптоми, по които да го разпознаете, и ще ви споделим рецепта за домашен разтвор при обезводняване, с който да се борите срещу него. 

Какво представлява обезводняването

Обезводняването, познато още като дехидратация, е състояние, при което организмът губи повече течност, отколкото приема. Когато водата в него намалее, се нарушава балансът на витамините и минералите в тялото, което от своя страна затруднява изпълнението на някои от главните функции.

Причини за обезводняване

Обезводняването може да настъпи по различни причини. Сега ще споделим част от основните сред тях. 

1. Прекомерно изпотяване

Потенето е средство на тялото, служещо за охлаждане. То може да настъпи при горещо време, при интензивна тренировка, при силен стрес и т.н. Ако изпотяването е в нормални граници, трудно може да причини дехидратация. При някои обаче то е прекомерно. Това състояние се нарича хиперхидроза и може да доведе до обезводняване.

2. Прекомерно уриниране

Уринирането служи за изхвърляне на излишните течности от организма. Понякога обаче то може да се случва по-често от нормалното, с което да дехидратира тялото. Възможно е това да се дължи на различни причини - недиагностициран или неконтролиран диабет, прием на някои медикаменти и т.н. В случай че ви се налага да посещавате тоалетната постоянно, е препоръчително да се свържете с лекар.

3. Болест

Вирусите и гриповете са състояния, които могат да ви повалят на легло за дълго време. Когато сте болни, е възможно да изпитвате симптоми като повръщане, висока температура и диария. Всички те могат да причинят прекомерно изхвърляне на течности от организма, което от своя страна да доведе до дехидратация.

Кой е застрашен от обезводняване

Всеки човек е застрашен от обезводняване. Има обаче някои групи от хора, които са по-склонни към дехидратация от други. В следващите редове ще поговорим именно за тях.

1. Хората, които работят на открито

Работата на открито често е причина за обезводняване. Хората, които работят като озеленители, заварчици, строители и т.н., обикновено изпълняват дейността си навън. Това може да бъде опасно, като най-сериозен риск за тях има през лятото, когато температурите са високи. Горещините причиняват потене, а ако загубените течности не бъдат възстановени, тялото се дехидратира.

2. Хората, които приемат медикаменти

Някои здравословни състояния налагат приема на медикаменти, които обаче могат да обезводнят тялото. Такива могат да бъдат разхлабителните, лекарствата за диабет, хапчетата против мигрена, медикаментите против високо кръвно налягане и лекарствата за псориазис например. В случай че вземате медикамент, свързан с някое от тези състояния, може да се свържете с вашия доктор. Той ще сподели с вас дали въпросният продукт може да причини дехидратация. Ако съществува възможност, той може да го замени с друго, по-подходящо за вас лекарство, с което да се намали рискът от обезводняване.

3. Хората с хронични заболявания

Хроничните заболявания също могат да се превърнат в причина за дехидратация. Това се случва най-често тогава, когато болестта не е контролирана и не приемате нужните лекарства, с които да поддържате доброто си състояние.

При някои хронични заболявания се налага вземането на отводняващи медикаменти. Ако ви е назначено лечение с подобен продукт, е много вероятно да уринирате по-често от нормалното, което от своя страна може да причини дехидратация.

4. Спортистите

Тренираща млада женаСпортът често е свързан с упражнения, които значително натоварват организма. Ако спортувате редовно, особено по-високо интензивни тренировки, и искате да избегнете обезводняването, е важно винаги да имате бутилка с вода подръка, без значение дали тренирате на открито, или на закрито.

5. Кърмещите майки

Кърмещите майки също спадат към застрашените от обезводняване хора. Това се дължи на факта, че кърмата им е съставена от 90% вода. За да може жената да произвежда достатъчно мляко за своето дете, е важно да приема голямо количество течности ежедневно. В противен случай съществува опасност от дехидратация, която може да окаже негативно влияние и върху кърмачето. Ако сте кърмеща майка и имате притеснения относно този въпрос, е препоръчително да се свържете с вашия лекар. Той ще прецени колко вода трябва да пиете всеки ден, за да бъдете здрави както вие, така и вашето дете.

6. Децата до 5-годишна възраст

Децата до 5-годишна възраст често са много активни. Те непрекъснато тичат и си играят, а това може да доведе до изпотяване и обезводняване. Обикновено най-малките забравят да пият вода, тъй като са прекалено захласнати в своите занимания. В случай че сте родител на малчуган, е желателно редовно да му давате вода. Ако изпитвате затруднения в това да го накарате  да приема течности, ви съветваме да се консултирате с детски психолог, който да ви сподели за някои методи, с които да подтиквате малчугана си да посяга по-често към бутилката с вода.

Симптоми на обезводняване

Дехидратацията се характеризира с някои симптоми. Те могат да се различават според възрастта. 

Сред признаците за обезводняване при децата, които се хранят с кърма, спадат: 

  1. сух език и напукани устни;
  2. плач без сълзи;
  3. липса на мокри пелени в продължение на три часа;
  4. хлътнали очи и бузи;
  5. хлътнало и меко място в горната част на черепа;
  6. суха и набръчкана кожа;
  7. дълбоко и рязко поемане на въздух;
  8. хладни крайници.

Симптомите на обезводняване при по-големите деца и възрастните могат да включват:

  • главоболие;
  • чувство за дереализация;
  • усещане за отпадналост;
  • суха кашлица;
  • сухота в устата;
  • учестен пулс, но ниско кръвно налягане; 
  • липса на апетит (изключение могат да направят храните, които съдържат захар);
  • зачервена кожа;
  • подуване на краката;
  • крампи и мускулна слабост;
  • втрисане;
  • непоносимост към топлина;
  • трудно изхождане;
  • тъмна на цвят урина.

Ако тялото ви страда от тежка дехидратация, признаците могат да бъдат:

  • суха, дори болезнена кожа;
  • трудност при запазване на баланс;
  • бучене в ушите;
  • затруднено дишане;
  • сънливост и липса на енергия;
  • необичайна раздразнителност;
  • припадък.

В случай че изпитвате някои от тези симптоми, е важно да посетите лекар възможно най-скоро. Дехидратацията може да бъде опасна, в някои случаи дори животозастрашаваща, затова не подценявайте това състояние.

Възстановяване след обезводняване

Ако се чудите какво да правите при обезводняване, сега ще споделим с вас някои съвети, които да ви бъдат от полза при справянето с него.

1. Пийте вода

Вероятно не сте изненадани, че първото, което трябва да направите, за да възстановите организма си след обезводняване, е да пиете вода. Важно е да се насочите именно към тази течност, тъй като тя не съдържа добавени вредни захари, които могат да бъдат открити в много други напитки. 

В търговската мрежа се предлагат и води с високо съдържание на важни витамини и минерали, като например витамин C, магнезий, натрий и калий. С тяхна помощ можете не само да предоставите на тялото си нужното му за правилно функциониране количество вода, но и да го снабдите с веществата, които е изгубило при обезводняването. Ако предпочитате да не консумирате готови напитки, можете да си направите такава вкъщи. Рецептата за разтвор при обезводняване включва:

  • половин чаена лъжица сол;
  • 6 чаени лъжици захар;
  • 1 литър вода.

Разбъркайте разтвора добре, докато захарта и солта не се разтворят напълно. Бъдете много внимателни с пропорциите, тъй като използването на твърде много сол или захар може да се окаже опасно за здравето ви. Препоръчително е също да се консултирате с вашия лекар дали такива напитки, независимо дали готови, или домашни, са подходящи за вашето здравословно състояние.

2. Консумирайте повече плодове и зеленчуци

Плодове и зеленчуциПлодовете и зеленчуците са важна част от менюто на всеки, като те могат да бъдат особено полезни за тези от вас, които са дехидратирани. Освен че са вкусни, те имат и високо съдържание на вода, с което могат да помогнат да възстановите количеството на течности в тялото си. 

Някои от плодовете и зеленчуците, които може да включите към диетата си при това състояние, са:

  • горските плодове;
  • пъпешът;
  • портокалът;
  • гроздето;
  • динята;
  • морковът;
  • марулята;
  • зелето;
  • спанакът.

Методи за превенция на обезводняване

Има някои начини, по които да предотвратите дехидратацията. Към по-популярните и ефикасните сред тях спадат:

  1. увеличаването на приема на вода, ако сте болни и имате повръщане, висока температура и/или диария;
  2. слагането на напомняне на мобилния телефон, което чрез известие да ви подсеща да пиете вода; 
  3. пиенето на вода преди, по време и след тренировка;
  4. носенето на по-леки, светли и широки дрехи през лятото.

За да сте сигурни, че приемате достатъчно вода в ежедневието си, е желателно да се консултирате с лекар. Той ще прецени какво е препоръчителното за вас количество, като ще го съобрази със здравословното ви състояние, медикаментите, които приемате, както и начина ви на живот.

Заключение

Както стана ясно, обезводняването е недостиг на вода в организма, който може да причини множество неприятни симптоми. Това състояние може да възникне поради различни причини и да бъде много опасно, ако не предприемете мерки навреме. 

За още полезна и интересна информация на здравна тематика, четете блога ни.