Жена топли ръцете си на радиатор

В хладните месеци чувството за постоянно студени крайници напомня за себе си на мнозина. Това състояние е често срещан проблем, който засяга както възрастни, така и деца. Освен поради ниските климатични температури обаче, студените крайници могат да бъдат признак на различни здравословни проблеми. 

В тази статия ще разгледаме най-честите причини за студени крайници и как да се справим с тях, като се фокусираме върху важността на правилната диагностика и профилактика.

Какво представляват студените крайници

Най-често студените крайници са просто безобидно естествено състояние на тялото. То реагира на студената външна среда, благодарение на сензорните рецептори по кожата, които предават сигнал до мозъка и кръвоносните съдове се свиват. Така за кръвта е по-трудно да достигне до крайните части на тялото, като ръцете и краката, а остава в централните части и се концентрира в органите там, за да ги съхрани и предпази от студа. 

Всичко това е в реда на нещата. Това е естествен защитен механизъм на тялото и означава, че организмът ви функционира оптимално и навременно, за да се съхрани в здравословни норми. При някои жени обаче се наблюдава склонност към свиване на кръвоносните съдове дори при незначителни температурни колебания, което се дължи на хормона естроген, който засилва тази реакция. Именно той играе съществена роля за терморегулацията на организма, както и обяснява по-високата чувствителност на представителките на нежния пол към студа и склонността към измръзване.

Разбира се, състоянието на студени крайници може да се дължи и на редица други по-сериозни фактори, включително кръвоносни нарушения, ниска телесна температура или други съпровождащи здравословни проблеми като: анемия, проблеми с щитовидната жлеза, липса на определени витамини и минерали, и други.

Студени крайници и съпътстващи симптоми

В някои случаи студените крайници са съпроводени с допълнителни симптоми като главоболие, изпотяване или втрисане.

1. Студени крайници и втрисане

Втрисането е често срещан симптом при хора със студени крайници, особено когато организмът се изложи стресово от високи - на ниски температури. Все пак втрисането отново е позитивен знак, тъй като е естествена реакция на тялото да генерира топлина чрез мускулни контракции.

Това обаче не бива да ви успокоява и не би разрешило проблема. Той само може да се влоши, ако не се вземат мерки и не се потърси незабавно начин за затопляне.

2. Студени крайници при температура

Студените крайници при температура могат да бъдат признак за инфекция. В такива случаи е важно незабавно да се потърси медицинска помощ, тъй като това може да сигнализира за по-сериозно състояние като вирусна или бактериална инфекция.

3. Студени крайници и изпотяване

Изпотяването, съчетано със студени крайници, често е симптом на проблеми с терморегулацията. Това може да бъде свързано с тревожност, панически атаки или ендокринни нарушения като хипогликемия.

4. Главоболие и студени крайници

Главоболието при студени крайници  може да бъде симптом на стрес, умора или нервни разстройства. Понякога тези симптоми са признак за проблеми с кръвното налягане или хормонални нарушения.

Симптоми на студени крайници при деца и бебета

Студени крайници на бебе

1. Студени крайници при бебе

При най-малките студените крайници не винаги са показател за здравословен проблем. При тях терморегулацията все още не е напълно развита и организмът е в процес на адаптация към околната среда. 

Въпреки това, ако студените крачета и ръчички са съчетани с бледност, отпадналост или затруднено дишане, то най-добре е да се консултирате с педиатър възможно най-скоро.

2. Температура със студени крайници при дете

Ако студените крайници са съчетани с температура, това може да е знак за сериозна инфекция. 

При децата наличието на висока температура съчетана със студени крайници може да бъде знак за усложнение или инфекция, изискваща незабавна медицинска намеса. Важно е да се следи за допълнителни симптоми като обриви, главоболие или силна отпадналост.

В такъв случай е жизненоважно бързо да се потърси медицинска помощ, за да се избегнат евентуални усложнения.

Причини за студени крайници

Както вече споменахме, най-честата причина за студените крайници са ниските климатични температури. Тялото ни е устроено така, че благодарение на вродени защитни механизми, да успяваме да се самосъхраним.

1. Студено време

Когато сме изложени на студени условия, сензорните рецептори по кожата ни регистрират температурата и кръвоносните съдове в крайниците се свиват, за да се задържи вътрешната телесна температура в норма. 

Ако обаче сме изложени на студ прекалено дълго, това може да доведе до сериозни усложнения, симптоми за които могат да са промяна на цвета на кожата, чувство за изтръпване или схващане, а също и болка.

Как да се справим
Най-ефективният и елементарен метод за справяне с ниските температури е да преценяваме добре облеклото си. Също препоръчително да се информираме за метеорологичните условия, пътната обстановка през зимните месеци и разбира се, да се съобразим с локацията, която ще посещаваме. Бъдете сигурни, че няма да сте изложени твърде дълго на ниски температури и имате сгряваща напитка или допълнителна резервна дреха.

2. Недостиг на витамини и минерали

Липсата на определени витамини и минерали е значителна причина, която може да доведе до проблема със студените крайници. Витамини като B12 и желязо са жизненоважни за производството на червени кръвни клетки и за нормалното функциониране на кръвоносната система. Недостигът на тези хранителни вещества може да причини анемия и да намали способността на организма да доставя кислород до крайниците. 

Как да се справим
За да подобрите състоянието си и да се справите с проблема опитайте да консумирате повече храни, богати на витамини, като B12, желязо и витамин C. Също можете да приемате хранителни добавки с комплекс от витамини за студени крайници, като препоръчително преди това сте направили консултация с вашия лекар или здравен специалист кои ще са подходящи за вас.

3. Анемия

Анемията е състояние, при което тялото не разполага с достатъчно червени кръвни клетки или хемоглобин, което затруднява пренасянето на кислород в организма и води до усещане за студени крайници, умора, слабост и бледност. Важно е обаче да знаем, че причините за това състояние могат да са и много и различни, затова коннсултацията с лекар и поставянето на правилна диагноза е крайно наложителна.

Как да се справим
Лечението на анемията зависи от причината за нея. При железо-дефицитна анемия, приемът на желязо може да помогне за възстановяване на нормалните нива на хемоглобина. Препоръчително е да се направи кръвен тест и консултация с лекар за правилна диагноза. Повече информация относно симптомите и лечението на анемията можете да намерите тук.

4. Високо кръвно и студени крайници

Понякога симптомите за високо кръвно могат да включват и студени крайници, тъй като при хипертония, артериите и капилярите могат да загубят своята еластичности да затруднят кръвообращението в периферните части на тялото (ръцете и краката), причинявайки усещане за студ. 

Как да се справим
За да се отървете от усещането за студени крайници и разбира се, да предотвратите други усложнения свързани с високото кръвно, трябва да го контролите добре и да се стараете да водите здравословен начин на живот. Това включва вмъкване на повече физическа активност в ежедневието, подбиране на здравословна диета или приемане на медикаменти, предписани от специалист.

5. Проблеми с щитовидната жлеза - Хипотиреоидизъм

Щитовидната жлеза регулира метаболизма и телесната температура, а когато тя не функционира правилно, организмът може да не е в състояние да генерира достатъчно топлина.

Как да се справим
Ранната диагностика е ключова за предотвратяване на усложнения. Лечението на хипотиреоидизма, или намалената функция на щитовидната жлеза, се случва чрез прием на медикаменти, предписани от лекар, за нормализиране на хормоналните нива.

6. Връзката между диабет и студени крайници

Неконтролираният диабет също може да доведе до симптом на студените крайници, тъй като са възможни съпровождащи усложнения като стеснени артерии, влошено кръвоснабдяване, а в някои случаи и увреждане на нервите по краката. 

Един от ранните симптоми за студени крайници поради усложнен диабет е усещането за „иглички“ в краката или ръцете.

Как да се справим
Това, което можете да направите, е да поддържате нивата на кръвната захар стабилни и възможно най-близки до нормалните, спазвайки препоръките на вашия лекуващ лекар.

7. Емоционално и неврологично състояние

Една от разпространените и известни причини за студени крайници е синдромът на Рейно. При това неврологично заболяване кръвоносните съдове в ръцете и краката реагират силно на студ или стрес, което води до временно намаляване на кръвния поток и усещане за студ.

Как да се справим
Лечението на нервните разстройства често включва медикаменти и промени в начина на живот, като избягване на излагане на студ и стрес. Консултацията с лекар е задължителна за правилната диагноза и лечение.

Как да се предпазим от проблема

Жена приема витамини

1. Физическа активност: Движете се редовно, за да се подобри кръвообращението и да се поддържат крайниците топли.
2. Топли дрехи: При студено време носете предимно дебели  дрехи, шапки и ръкавици, за да предотвратите изстиване на крайниците.
3. Прием на витамини: Поддържайте балансираното хранене, богато на витамини и минерали, които подпомагат кръвообращението. Също можете да потърсите лекарско мнение или препоръка от специалист за хранителни добавки, витамини, минерали и аминокиселини, които можете да приемате, за да подсилите организма. В онлайн аптеката на ePharm можете да откриете богата гама Хранителни добавки и витамини на достъпни цени и от гарантирани марки.
4. Консултация с лекар: Ако студените крайници са съпътствани с други сериозни симптоми като болка, температура или главоболие, е важно да се обърнете към специалист.

Заключение

Студените крайници могат да бъдат причинени от различни фактори и да създават крайно неудобство и неразположение. Важно е да се следи за съпровождащи симптоми и усложнения и при необходимост да се потърси медицинска помощ. Поддържането на здравословен начин на живот и редовните консултации с лекар могат да помогнат за предотвратяване и справяне с този проблем.

За още полезна и интересна информация на здравна тематика, четете блога ни.

Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист.