
Съдържание
Акнето е много неприятен кожен проблем, с който за съжаление голяма част от хората между 11-30-годишна възраст се сблъскват в даден момент от живота си . Акнето може да се появи както при жени, така и при мъже. Причините за появата му са много и най-различни.
Понякога малките, безобидни пъпчици по лицето могат да прераснат в упорито акне. Тази статия е специално за всички момичета и момчета, жени и мъже, които страдат от акне и ежедневно се борят с него. Ще се опитаме да ви помогнем да разберете причината, поради която се появява акнето, неговият вид и разбира се, как можете да се справите с него.
Какво представлява акнето
Акнето е кожно състояние, което се появява вследствие на възпалителен процес и може да прерасне в хронично заболяване. Обикновено акнето причинява пъпки и зачервявания, най-силно изразени върху лицето, гърба, гърдите, раменете или врата. Акнето се появява, когато има прекалено много запушени пори на лицето, отделяне на прекомерно количество себум, както и при навлизане на бактерии и мъртви кожни клетки в порите.
Порите обикновено се запушват от прекомерна секреция на мастните жлези или от употреба на агресивни козметични продукти. В този случай токсините трябва да упражнят още по-голям натиск, за да излязат навън. Тогава се появяват няколко вида различни пъпки. Най-често се наблюдават черни точки или пъпки с бели връхчета (комедони).
Също така, акнето е най-честата причина за появата на петна и белези по кожата. Ако страдате от акне, не бива веднага да изпадате в паника. Трябва да знаете, че има много начини за премахване на белези и лечение на акне. Необходимо е да вземете навременни мерки и да започнете да третирате акнето с подходяща козметика. Бъдете търпеливи, защото красивата и гладка кожа, изсисква време и внимание.
Симптоми на акне
Ако страдате от акне, ще забележите наличие на възпалителни лезии - това са пъпки (комедони) или черни точки. Черните точки се образуват в най-горния слой на епидермиса, придавайки черен цвят, дължащ се на кислорода във въздуха. Комедоните с бял връх се намират под повърхността на кожата. Могат да се появят и други видове възпалителни лезии като:
- Папули - това са зачервени подутини, които се появяват вследствие на възпалени космени фоликули. Те не съдържат гной;
- Пустули - добре познатите пъпки, които имат гнойно връхче; ;
- Нодули - твърди образувания, разположени дълбоко в кожата;
- Кисти - кистите са болезнени, меки лезии, които се намират точно под повърхността на кожата и често са изпълнени с гной.
В зависимост от симптомите, могат да се наблюдават два основни вида акне.
Леко до умерено акне
Лекото до умерено акне се изразява в наличието на черни точки, малки пъпки или кистички. То не причинява тежки възпаления и поява на белези. Дължи се на запушените пори на повърхността на кожата и прекомерното производство на себум. Лекото до умерено акне се третира по-лесно, особено ако лечението се започне навреме.
Умерено до тежко акне
Умереното до тежко акне е по-упорито и се лекува по-трудно. Възможна е появата на възпалителни процеси и образуване на белези по кожата. То се изразява в наличието на големи петна, изпълнени с гной - пустули.
Видове акне
Акнето може да се появи както при по-възрастни, така и при по-млади мъже и жени, дори и деца. В зависимост от периода, в който се развива акнето, то бива няколко основни вида.
1. Акне неонатум
Така се нарича бебешкото акне, което се появява при почти 20% от новородените. Според различните изследвания и статистики този вид акне се проявява по-често при момчетата, отколкото при момичетата. Обикновено се изразява в появата на бели и черни точки, папули и пустули, най-често разположени върху лицето и в частност - бузите.
2. Акне инфантум
Този вид акне обхваща бебетата, намиращи се между 3- и 12-месечна възраст. По-предразположени към развиване на състоянието отново са момчетата. Симптомите са същите както при акне неонатум, но при акне инфантум вероятността да се появят белези и петна е по-голяма.
3. Акне вулгарис
Акне вулгарис е най-често срещаният вид акне, който обхваща всички деца, тийнейджъри и подрастващи между 15- и 18-годишна възраст. При този вид акне вероятността за развитие на симптоми е еднаква както за момчетата, така и за момичетата. Акнето най-често се наблюдава по лицето и тялото, като степените на протичане на състоянието са различни при всеки. Може да се развие леко до умерено акне или умерено до тежко, като в по-тежките случаи вероятността за поява на белези е голяма.
4. Акне тарда
Този вид акне се появява по лицето или тялото при хора в ранна зряла възраст или при по-възрастните. Заболяването се среща по-често при жени, отколкото при мъже. Най-често засегнатите участъци са брадичката, челюстта, вратът и горната част на тялото. Също като при акне вулгарис, състоянието може да варира от леко до тежко и не е изключена появата на петна и белези.
На какво се дължи появата на акне
Акнето може да се появи при всеки, без значение от възрастта и пола на човек. Причините могат да бъдат повече от една или да са следствие от различни фактори, свързани с гените или начина на живот. В тази част на статията ще ви запознаем с най-честите причини за появата на акне.
1. Хормонално акне
Хормоналното акне се появява когато има промяна в нормалните нива на хормоните в тялото. То обикновено се свързва с измененията в организма по време на пубертет, бременност, след раждане или след спазване на строга диета. Въпреки това може да се появи при мъже и жени на всяка възраст, като по-често са засегнати жените. Менопаузата също е фактор, който може да причини хормонално акне.
В този случай е необходимо да се обърнете към специалист, който да назначи изследвания на определени хормони и да предпише лечение, което да нормализира тяхното ниво. Правилната грижа за кожата също е от съществено значение.
2. Отделяне на прекалено количество себум
Една от основните причини за проблемна кожа на лицето е производството на прекомерно количество себум или иначе казано, когато притежавате мазна кожа. Хората с мазна кожа на лицето са изложени на по-голям риск от поява на акне. Възможно е да се образуват и разширени пори, които могат допълнително да усложнят проблема с акнето.
Ако притежавате мазна кожа, склонна към акне, може да се запознаете с нашата статия за мазна кожа, в която подробно сме обяснили какво представлява себумът и как може да се справите с този проблем.
3. Генетична предразположеност
Генетичната предразположеност е основен, ключов фактор, който би могъл да доведе до появата на акне. Ако двамата или един от двамата родители страдат от акне, вероятността то да се появи и при децата им е твърде голяма.
Ако страдате от акне, което смятате, че е вследствие на генетична предразположеност, то най-добре да се обърнете към дерматолог, за да не влошите състоянието си и акнето ви да се превърне в хронично.
4. Замърсена околна среда
Заобикалящата ни околна среда също може да повлияе на състоянието на кожата на лицето. Фактори като замърсен въздух и твърде висока влажност могат да причинят акне или да влошат състоянието ви, ако вече се борите с този проблем.
Също така, ако работите на прекалено прашно или мръсно място и пипате лицето си без да сте измили ръцете си, може да причините появата на акне или да задълбочите проблема.
5. Наличие на възпаления в тялото
В даден момент от живота е възможна поява на акне или пъпки по лицето вследствие на някакво възпаление в организма. Тогава най-правилното решение е да се обърнете към дерматолог, който да направи изследване на акнето и да определени източника на възпалителния процес. Трябва да слушате тялото си, защото то ви дава най-правилните сигнали.
6. Нездравословно хранене
Спазването на диета, гладуването и прекомерното консумиране на пържени, полуготови и сладки храни, може да доведе до появата на акне или да влоши състоянието ви. Също така, тютюнопушенето и алкохолът влияят негативно на кожата и са предпоставка за обостряне на акнето.
- Обостряне на акнето при консумация на определени храни
При някои хора консумирането на млечни продукти и сладко може да се отразява сериозно върху състоянието на кожата и да е една от причините за появата на акне. Разбира се, в това няма как да бъдете напълно сигурни, затова може да пробвате да спрете да консумирате тези храни за известно време и да наблюдавате дали състоянието ви ще се подобри.
7. Употреба на някои лекарства
Употребата на тежки лекарства като кортикостероди, анаболни стероиди, антидепресанти, различни невролетици и антипсихотични лекарства, противотуберкулозни лекарства или човешки хормон на растежа може да причини поява на акне. Доста често хората, които тренират усилено и приемат анаболни стероиди или хормони на растежа, страдат от акне по гърба или лицето.
Лечение на акне
Лечението на акнето е дълъг процес, който изисква комбиниран подход - здравословен начин на живот и грижа за кожата с подходяща козметика. След като сте установили вида на акнето и причината за неговата поява, трябва да започнете лечение. Много е важно да си обърнете внимание навреме, тъй като, ако състоянието ви се влоши, е твърде вероятно да получите белези от акне и дори дупки по лицето.
Здравословен начин на живот
За да изглеждате добре, трябва да се чувствате добре. Здравословният начин на живот е първата голяма крачка към тази максима. Увеличете консумацията на храни, богати на фибри, и нерафинирани храни, богати на витамини и минерали. Трябва да започнете да пиете повече вода, тъй като тя спомага за детоксикацията и пречистването на организма.
Добавете към дневното си меню продукти, богати на бета-каротин като моркови, сладки картофи, пъпеши, тиква, спанак.
Спортувайте активно, отделяйте време за себе си, за спокойствие или дори за кратка медитация. Външната красота зависи от вътрешната и мира, който носите в себе си.
Правилна грижа за кожата
Грижата за кожата с подходяща козметика е изключително важна, когато става въпрос за лечение на акне. Също така, има някои основни правила, които трябва да спазвате:
- Не прекалявайте с почистването на кожата. Два пъти дневно почистване (сутрин и вечер) е напълно достатъчно. Използвате гел или сапун, подходящ за типа на вашата кожа.
- Не стискайте пъпките си и не пипайте лицето с мръсни ръце.
- Използвайте грим с по-лека текстура, който е на водна основа, не запушва порите и е предназначен за вашия тип кожа.
- Използвайте козметика, която е специално създадена да се бори с акнето и е дерматологично тествана.
- Създайте си дневна рутина в грижата за кожата и бъдете стриктни, когато я изпълнявате.
Посещение при дерматолог
Ако състоянието ви е по-тежко или забелязвате, че постепенно започва да се влошава, най-добре е да посетите дерматолог. Ще ви бъде предписано лечение, а понякога е възможно дори да се наложи лечение на акне с лекарства и антибиотици. Също така, специалистът ще ви помогне и с премахването на белези от акне и ще ви препоръча допълнителни козметични процедури.
Козметика от ePharm за лечение на акне
Подходящата козметика, предназначена специално за лечение на акне, е много важна, ако искате да видите резултати. В сайта на ePharm може да откриете козметика, която ще ви помогне при борбата с акнето. Кремът на Ducray срещу комедони има силно действие върху причините за поява на несъвършенства и отпушва порите. За по-добър и дълготраен ефект може да комбинирате крема с почистващия гел за лице на Ducray - той почиства кожата в дълбочина и спомага за премахването на пъпките при кожа, склонна към акне.
В статията ви запознахме със същността на акнето, видовете акне, причините, които водят до появата му, както и начините за лечение на акне. Важно е да се отнесете отговорно към проблема и да не позволявате той да ви въздейства емоционално или психически. Вие сте красиви такива, каквито сте. Акнето е кожно несъвършенство, което с подходящо лечение и търпение може да бъде излекувано.