
Съдържание:
Видове болки в гърба
Болките в гърба се различават по своята продължителност и се класифицират основно в две категории: остри - именно тези, които се появяват рядко, отшумяват бързо (до 6 седмици) и които сме склонни да пренебрегнем и хронични - които се появяват отново и отново, или дори не отшумяват (над 6 седмици).
Остра болка в гърба
Острата болка най-често е резултат от внезапно напрежение върху мускулите или гръбначния стълб. Например неправилното вдигане на тежести, резки движения или дълго стоене в неудобна поза.
Те се проявяват с интензивна болка, която често е локализирана в конкретна област - болки в гърба и плешката, в кръста, гърдите или врата. Това може да ограничи подвижността за определен период от време, но като цяло състоянието лесно може да бъде излекувано.
Хронична болка в гърба
Хроничните болки в гърба, от друга страна, са по-сложни за диагностика и лечение. Те често са свързани със заболявания на гръбначния стълб или околните тъкани. Могат да бъдат свързани с генетични усложнения, дегенеративни заболявания като остеоартрит, дискова херния или дори автоимунни състояния.
Хроничният дискомфорт обаче често се отразява негативно на качеството на живот и може да изисква дългосрочно лечение, а в някои случаи и оперативна намеса.
Симптоми и причини
Болки в гърба могат да се усетят в различни части на тялото - горната част на гърба и в основата на врата, кръста (лумбалната област), също периферните части като краката. Понякога болките са съпроводени и от други съпътстващи симптоми, които варират в зависимост от причината и сериозността на състоянието.
Често хората съобщават за признаци като:
- Тъпа, пареща или пулсираща болка;
- Невралгични болки в гърдите и гърба;
- Скованост, затруднено движение и проблеми при изпълнението на ежедневни дейности като навеждане или вдигане на предмети;
- Изтръпване или слабост *Ако има натиск върху нерв, болката може да бъде съпроводена с изтръпване или слабост в крайниците. Това е сериозен проблем изискващ незабавна медицинска намеса;
- Болка, която се разпространява към краката (ишиас);
- Хронична умора.
Причини за болки в гърба
Както казахме, има много и разнообразни причини за поява на болки в гърба, като включват както механични фактори, така и заболявания или травми. Някои често срещани причини са:
- Мускулно напрежение: Една от най-честите причини за болки в гърба е разтягане или разкъсване на мускулни връзки. Това често се случва при претоварване, неправилна стойка или внезапни движения.
- Дискова херния: Хронично състояние, което възниква, когато междупрешленният диск се измести или разкъса, причинявайки натиск върху нервите. Болката често е силна и може да се разпростира към краката.
- Артрит: Остеоартритът и ревматоидният артрит са чести причини за хронични болки в гърба, като водят до възпаление и износване на ставите в гръбначния стълб.
- Сколиоза, спинална стеноза и други структурни проблеми: Аномалии в структурата на гръбнака, като изкривявания или стеснение на гръбначния канал, могат да предизвикат притискане на гръбначния мозък и някои от нервните окончания, причинявайки постоянна болка.
- Остеопороза: Това заболяване води до намаляване на костната плътност, което прави гръбначните прешлени по-податливи на фрактури.
- Автоимунни заболявания: Състояния като анкилозиращ спондилит причиняват хронично възпаление на гръбначния стълб и силна болка, която се влошава с времето.
- Вътрешни органи: Болки в гърба могат да бъдат причинени от проблеми с вътрешни органи. Например, заболявания на бъбреците или черния дроб могат да провокират нетърпима болка в средата или долната част на гърба.
- Пневмония: Болки в гърба при пневмония често се усещат в областта на раменете или средния гръб, като могат да бъдат придружени от кашлица и затруднено дишане. Също болки в гърба и гърдите или ребрата.
- Психологически фактори: Стресът и тревожността могат да доведат до напрежение в мускулите, което да провокира болки в сърдечната област и гърба, както и болки в стомаха и гърба.
Други рискови фактори при болки в гърба
Възможни са още много причини, специфични за всеки. Някои от тях са:
- Стареене;
- Рискове на професията;
- Наднормено тегло;
- Бременност.
Кога е наложително да запишете час за лекар
Не пренебрегвайте болките в гърба, ако те продължават повече от няколко седмици или са налице симптоми като изтръпване, слабост в крайниците или проблеми с уринирането. Незабавно трябва да се консултирате с лекар и да направите необходимите изследвания, за да откриете точните причини.
Също, ако болките са съпроводени с висока температура или необяснима загуба на тегло, те могат да бъдат знак за сериозен здравословен проблем и отново е необходимо спешно да предприемете лечение.
Лечение и диагностика
Лечението зависи от причината за болката и може да включва както медикаменти, масажи или физиотерапия в леките случаи, така и хирургична намеса при хроничните болки и сериозните заболявания, причиняващи ги.
Обикновено диагностиката при болки в гърба включва физикален преглед, образна диагностика като рентген, ЯМР или компютърна томография и в някои случаи - лабораторни изследвания за откриване на възпалителни процеси.
Домашни методи за справяне
Понякога болките в гърба могат да бъдат облекчени и в домашни условия с помощта на методи, които са насочени към намаляване на възпалението, отпускане на мускулите и възстановяване на подвижността.
Ето някои от най-ефективните подходи, които може да приложите у дома, за да облекчите симптомите:
1. Почивка и правилна стойка - Уверете се, че си давате достатъчно време за почивка, отпускане и възстановяване. Легнете в удобна поза на твърд матрак и избягвайте дейности, които натоварват мускулите за кратко. Също се стремете винаги да стоите в правилна позиция и с изправен гръб. Можете да използвате ергономичен стол, възглавница за подкрепа или колан за болки в гърба и кръста.
2. Хидротерапия - Направете си топла вана с английска сол (магнезиев сулфат). Това ще отпусне мускулите и ще намали болката.
3. Топли или студени компреси - Следвайте правилото “топло-студено”. Поставете студен компрес върху болезненото място през първите 48 часа, за да се намали възпалението, а след това продължете с топли такива, които да подпомогнат отпускането на мускулите и да подобрят кръвообращението. Още по-лесен вариант е да използвате загряващ пластир със също студен старт при прилагане и загряващ ефект при продължително задържане.
4. Масажи - На същия принцип, използвайте гел за болки в гърба. Той ще осигури хладното усещане, а масажните техники ще отпуснат мускулите на гърба и ще стимулират кръвообращението.
5. Прием на болкоуспокояващи без рецепта - Приема на нестероидни противовъзпалителни средства може временно да намали болката и възпалението. *Не ги използвайте прекомерно и се консултирайте с лекар, ако болката продължава.
Превенция и здравословни навици
Най-доброто мото, което да следвате що се отнася до здравето ви, е това да търсите неща, които ще ви държат здрави, а не - които ще ви излекуват. Затова и в борбата с неприятните болки в гърба е най-добре да започнете с превантивните мерки, техники за релаксация и полезни навици. Ето някои неща, за които да внимавате:
- Неправилна стойка на пред компютъра;
- Стоене на крака за дълго време;
- Заседнал начин на живот;
- Прекалено физическо натоварване;
- Спане на много твърд или прекалено мек матрак.
- Вместо това опитайте да:
- Вдигате правилно тежки предмети (използвайте опората на краката при вдигане и дръжте гърба изправен);
- Държите раменете и главата изправени;
- Поддържате правилна стойка, когато шофирате или седите пред компютъра;
- Правите редовно физически упражнения за разтягане и укрепване на мускулите и да контролирате своето телесно тегло;
- Спите на една страна, за да сведете до минимум всяко изкривяване на гръбначния стълб.
Заключение
Болките в гърба са често срещан здравословен проблем, който може да повлияе значително на качеството ви на живот. Независимо дали става дума за хронична или остра болка, това винаги е сигнал, че нещо в организма изисква внимание. Затова е важно да познавате причините и рисковите фактори, които могат да доведат до подобен дискомфорт, както и различните начини за лечение и превенция.
Здравословните навици, правилната стойка, физическата активност и избягването на излишно напрежение са ключът към поддържането на здрав гръб.
За още полезна и интересна информация на здравна тематика, четете блога ни.
Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист.