
Съдържание:
Лющенето на кожата на ръцете е често срещано състояние, което засяга милиони хора по света - както мъже, така и жени, независимо от възрастта. Все пак кожата на ръцете обикновено е изложена на различни фактори от околната среда, които могат да я раздразнят и увредят. Освен това, като един от най-големите органи в тялото, тя е най-чувствителна на вътрешни промени в организма и често е показател на различни заболявания.
Беленето на кожата на пръстите на ръцете или на цялата повърхност на дланите може да бъде знак за здравословни проблеми, външни влияния или неправилна грижа за кожата. Това състояние често причинява не само физически дискомфорт, но и повлиява качеството на живот, създавайки неудобство от естетична гледна точка.
В тази статия ще се разгледаме подробно кои са основните причини за лющене на кожата на ръцете, какви са различните методи за лечение и ще предложим превантивни мерки, които да ви помогнат да поддържате кожата на ръцете си здрава и гладка.
На какво може да се дължи?
Лющенето на кожата е процес на отхвърляне на мъртвите и кератинизирани клетки от външния слой на кожата (епидермиса). Причините за това могат да бъдат разнообразни и често са свързани с фактори като околната среда, начина на живот и здравословното състояние на организма.
Най-често беленето на кожата на ръцете е причинено от:
1. Суров климат
Климатичните условия са една от най-честите причини за загрубяла, лющеща се и напукана кожа. Особено през зимните месеци студеният въздух и вятърът нарушават естествения липиден слой на кожата, причинявайки сухота, напукване и белене.
2. Продължително излагане на слънце
За всички е известно, че UV-лъчите могат да увредят горния слой на кожата, ако той не бъде предпазен подобаващо и да причинят изсушаване или белене. Това е особено често срещано след слънчево изгаряне, когато кожата започне да се лющи, за да се освободи от увредените клетки.
3. Честото миене на ръцете
Дори да звучи изненадващо за някои хора, прекомерното миене на ръцете, особено с прекалено гореща вода и агресивни сапуни, е друг много чест причинител за проблемната кожа на ръцете. То допринася за силното ѝ изсушаване и нарушава бариерната ѝ функция. Често хора чиито професии са свързани с често излагане на ръцете под вода или в контакт с почистващи препарати се сблъскват именно с напуканата и суха кожа.
4. Липса на витамини
Недостигът на основни витамини като A, D, E и B-комплекс може значително да отслаби защитната функция на кожата. Витамин А е отговорен за регенерацията на кожните клетки, витамин D поддържа здравината на кожата, докато витамин Е я предпазва от вредното въздействие на свободните радикали. Липсата на тези вещества може да доведе до белене на кожата на ръцете и влошаване на състоянието, ако не се вземат навременни мерки.
5. Въздействие на химични вещества
Химичните вещества, съдържащи се в почистващите препарати, дезинфектантите, сапуните и някои козметични продукти могат да раздразнят кожата. Те могат да отстранят естествените мазнини от повърхността ѝ и да я правят по-суха и склонна към лющене.
6. Алергична реакция (Контактен дерматит)
Понякога са възможни и алергични реакции при контакт на кожата с козметика, перилни препарати или дори храни. Това може да предизвика зачервяване, сърбеж и белене на кожата на ръцете и пръстите.
По-редки причини за белене на кожата на ръцете
Макар че повечето случаи на лющене са резултат от външни фактори и алергени, някои състояния са свързани с по-сериозни здравословни проблеми и кожни заболявания, като:
- Атопичен дерматит (екзема) - хронично възпалително състояние, което се проявява с червени, сърбящи и лющещи се участъци по кожата;
- Ексфолиативна кератоза - натрупване на мъртви клетки и формиране на люспести участъци по ръцете (често е резултат от нарушения в процеса на регенерация на кожата);
- Псориазис - автоимунно заболяване, което ускорява обновяването на кожните клетки и води до образуване на дебели люспи и зачервяване на кожата;
- Инфекциозни и паразитни болести - морбили, дерматофитоза, др;
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - системен лупус еритематозус, болест на Кавазаки (Kawasaki disease);
- Болести на ендокринната система - хипотиреоидизъм;
- Болести на кожата и подкожната тъкан - синдром на лющещата се кожа, ексфолиативна кератолиза;
- Други.
Кога да се свържем с лекар?
Ако лющенето на кожата се влошава или е придружено от силен сърбеж, болка, подуване, зачервяване или рани, е необходимо да се консултирате с дерматолог. Продължителното или хронично белене на кожата на ръцете може да бъде знак за сериозен здравословен проблем, който изисква специализирана диагностика и лечение.
Лющене на кожата на ръцете - лечение
Ефективното лечение на лющене на кожата на ръцете изисква на първо място правилна диагностика на причината. В някои случаи, когато лющенето е предизвикано от временни или леки фактори, е достатъчно да промените някои ежедневни навици и да приложите подходящите продукти за грижа за кожата козметична грижа. Само смяната на сапуна или крема за ръце, с такъв, който съдържа витамини и масла, може да възстанови предишното състояние на кожата.
Домашни методи и средства за справяне с лющенето на кожата на ръцете
Сред методите, които можете да приложите и сами у дома са:
- Използване на подходящи продукти за грижа за кожата - Можете да използвате кремове и лосиони, съдържащи активни съставки като урея, глицерин, хиалуронова киселина, серамиди и липиди. Също с Витамини A, C, D, E, както и бадемово или арганово масло;
- Прием на богати храни - Диетата ви трябва да включва зърнени храни, млечни и ферментирали млечни продукти, ядки, риба, черен дроб и яйца;
- Прием на хранителни добавки - Взимайте хранителни добавки с витамини А, Е, D, C и В-комплекс, както и с минерали като цинк и селен,за да помогнете възстановяването на кожата отвътре навън.
Лечение на специфични кожни състояния
При по-сериозни или хронични състояния може да се наложи използване на медицински препарати и контролирано лечение с дерматолог. Той може да назначи специализирани изследвания, които да установят точната причина за проблема и да предложи индивидуално решение. Например лечението на екзема или псориазис често е свързано с предписване на антихистамини, стероидни кремове или фототерапия. Също специална медицинска козметика за атопичната кожа или други лекарства за кожни алергии.
При всички случаи лечението зависи от причината за проблема. Важно е да следвате правилната грижа за кожата и да бъдете последователни в лечението, за да постигнете дълготраен ефект.
Предпазни мерки
Що се отнася до превенцията и предпазването от загрубяла, суха и лющеща се кожа има 5 основни неща, които да следвате:
- Носене на ръкавици - При работа с химикали или почистващи средства, защитните ръкавици са задължителни.
- Поддържане на балансирана диета - Консумирайте храни, богати на витамини и минерали, като зеленчуци, ядки и риба. Не забравяйте да подпомагате организма с хранителни добавки и витамини.
- Хидратация - Приемайте достатъчно количество вода. Това ще държи не само кожата, но и цялостно организма ви с по-добър тонус и в по-добро здраве.
- Избягване на агресивни сапуни - Използвайте сапуни с неутрално pH, без сулфати, аромати и алкохол.
- Използване на овлажнители - Изберете хидратиращ крем за ръце, подходящ за вашия тип кожа и симптоми. Търсете хипоалергенни и дерматологично тествани продукти.
Заключение
Лющенето на кожата на ръцете е често срещано, но в много случаи може да се предотврати с правилна грижа и подходящи превантивни мерки. Редовната хидратация, балансираният хранителен режим и защитата от вредните фактори на външната среда са ключови за поддържането на здрава кожа.
Ако проблемът е хроничен или съпътстван от други симптоми, е важно да потърсите консултация с дерматолог. Навременната диагностика и лечение могат да ви помогнат да избегнете усложнения и да възстановите кожната бариера. За още полезна и интересна информация на здравна тематика, четете блога ни.
Статията е с информативен характер и не замества консултация със специалист.