
Съдържание:
Често срещан кожен проблем е образуването на обриви, придружено със зачервяване на кожата и сърбеж. Една от възможните причини за появата на тези симптоми е псориазисът.
В тази статия ще научите какво представлява той, кои са основните му признаци и видове, както и какви мерки могат да бъдат предприети за облекчаването на това състояние.
Какво е псориазис?
Псориазисът представлява кожно заболяване, което е причина за поява на обриви със сърбящи, люспести петна. Състоянието не е заразно, но е хронично. Това означава, че не се лекува, но може да бъде контролирано. Често преминава през периоди, когато се обостря за определен период от време (седмици или месеци), а впоследствие отшумява.
Участъците, които засяга най-често, са:
- лакти;
- скалп;
- колене;
- нокти;
- ръце;
- крака;
- лице.
Псориазис: причини за поява
Развитието на заболяването се дължи на прекомерното производство на кожни клетки. Обикновено те се произвеждат и подменят на 3-4 седмици, но при наличие на псориазис това отнема само от 3 до 7 дни.
В резултат се натрупват кожни клетки, които образуват люспестите петна, характеризиращи болестта.
Счита се, че псориазисът е свързан с отслабена имунна система, която в случая атакува по погрешка здрави кожни клетки.
Заболяването може да се отключи от различни външни фактори като наранявания, порязвания, изгаряния, прием на някои медикаменти или по генетичен път.
В следващите редове ще научите по-подробно за основните обстоятелства, които могат да доведат до поява на псориазис.
Рискови фактори
Различни фактори могат да се превърнат в причина за развитието на кожното заболяване. Те варират спрямо индивидуалното състояние на всеки заболял, но най-често включват:
- стрес — прекалено високите нива на стрес могат да доведат до поява на псориазис. Намирането на начини за успокоение на ума и тялото биха могли да минимизират възможността от развитие на здравословния проблем;
- алкохол — прекомерната употреба на алкохолни напитки обостря псориазиса. При зависимост вероятността от отключване на огнищата на заболяването се увеличават. Намаляването или отказването на алкохола не само е препоръчително за облекчаване на проблема, а и за цялостното здраве на организма;
- прием на определени лекарства — някои медикаменти като тези против малария, за сърдечни или психически проблеми или за регулиране на високо кръвно налягане биха могли да отключат псориазис;
- инфекции — такива могат да бъдат стрептококовите инфекции например;
- наранявания и порязвания;
- слънчеви изгаряния;
- генетика;
- затлъстяване;
- тютюнопушене.
Псориазис: симптоми
- поява на люспести петна по кожата — те се образуват в резултат от свръхпроизводство на кожни клетки и лесно се отлепят от кожата поради факта, че са много тънки;
- сухота и напукване на кожата — това е един от началните симптоми на псориазис, а влошаването му може да доведе до кървене;
- сърбеж, който при силно разчесване може да разрани или разкървави засегнатите зони от тялото;
- усещане за парене около люспестите петна;
зачервяване на кожата; - обриви — те могат да варират по размер и място на образуването им по тялото;
- скованост в ставите — това е по-рядко проявяващ се симптом на псориазис, който води до развитие на псориатичен артрит, ако не се третира;
- болезнени, подути стави;
- дебели, изпъкнали нокти.
Видове псориазис
Съществуват различни видове псориазис, разделени главно спрямо типа на появилите се петна и в коя част на тялото се намират. Те са:
- плочков;
- точков;
- инвертен;
- пустулозен;
- еритродермичен;
- псориазис на ноктите;
- псориазис на скалпа;
- псориатичен артрит.
В следващите редове ще научите повече за всеки вид псориазис.
1. Плочков псориазис
Това е най-често разпространеният тип псориазис, който се характеризира с подути зачервени люспести петна, сърбеж и суха, напукана кожа. Лезиите се появяват предимно по скалпа, кръста, лактите и коленете.
2. Точков псориазис
Този вид кожно заболяване, известно и под името гутатен псориазис, се проявява най-вече в ранна детска възраст и през тийнейджърските години. Характеризира се с малки плоски точки в розов или червен цвят, които лесно се лющят. Обикновено те се образуват в областта на торса и върху крайниците, но могат да се появяват и по ушите, лицето и скалпа.
3. Инвертен псориазис
Този вид псориазис се развива на местата, където кожата се допира до кожа — подмишниците, слабините, гънките на седалището, зад коленете, под гърдите. Наричан е още интертригинозен или флексурален псориазис.
Симптомите, по които се разпознава, са появата на сухи, червени и гладки зони от кожата, които не се лющят. Кожата е болезнена на допир и е възпалена.
Инвертният псориазис често се наблюдава при хора, страдащи от затлъстяване.
4. Пустулозен псориазис
Първият вид е причината за появата на бели гнойни неинфекциозни подутини, зачервена, подута и силно възпалена кожа в зоните на стъпалата и дланите. Влошаването на проблема може да доведе до двигателни проблеми и до затруднено хващане на предмети или писане.
Генерализираната форма на пустулозния псориазис е много рядко срещана, което изисква спешна медицинска помощ. Засяга цялото тяло и се характеризира с развитието на гнойни подутини, суха и зачервена кожа, нетърпим сърбеж, умора, треска, втрисане, мускулна слабост и др.
5. Еритродермичен псориазис
Това е изключително рядка, но животозастрашаваща форма на псориазис, която включва следните симптоми:
- втрисане;
- треска;
- мускулна слабост;
- силен сърбеж;
- ускоряване на пулса;
- зачервена кожа, изглеждаща като изгоряла;
- чувство за парене;
- промяна в телесната температура.
Признаците на еритродермичен псориазис могат да се проявят навсякъде по тялото.
Този вид псориазис изисква незабавна лекарска помощ. Той може да доведе до различни усложнения като развитие на инфекция, хипертония, сърдечна недостатъчност, пневмония.
6. Псориазис на ноктите
Той се разпространява по ноктите на краката и на ръцете. Появяват се вдлъбнатини по плочката на ноктите, а те, от своя страна, се отделят и променят цвета си. Трошливите и груби нокти, както и бялото, жълтото и кафявото оцветяване по ноктите също са сигнали, че можете да страдате от този вид псориазис.
7. Псориазис на скалпа
Той може да се развие както върху скалпа, така и да достигне до челото, ушите и врата. Основните признаци, по които се разпознава, са сърбеж, болка и поява на червени, люспести петна. Възможно е при разчесване кожата лесно да се разкървави.
8. Псориатичен артрит
Псориатичният артрит се свързва с подуване на задната част на краката, усещане за скованост, подути пръсти на краката и ръцете, по-чувствителни и подути стави. Той най-често се развива, след като псориазисът засегне ставите. Подобно на кожното заболяване и това не може да бъде напълно излекувано.
Съществуват различни типове псориатичен артрит.
- Симетричен псориатичен артрит — той засяга съвпадащи двойки стави като например тези на колената, стъпалата и ръцете. Сутрешната скованост на ставите и обривите по кожата са най-честите признаци за този тип артрит.
- Асиметричен псориатичен артрит — характерни за него симптоми са червените, люспести петна в областта на коляното, бедрото и пръстите на ръцете и краката.
- Спондилит — той се свързва с постоянна болка в гърба, скованост в раменете и врата, главоболие, проблеми с пикочния мехур или червата и усещане за слабост в крайниците.
- Дистален интерфалангеален псориатичен артрит — той се появява в малките стави на пръстите на ръцете и краката.
- Мутилиращ артрит — това е най-рядката и тежка форма на псориатичен артрит. Той уврежда тъканите и малките стави в ръцете и краката и може да скъси пръстите. Свързва се със загуба на подвижност, промени в ноктите, усещане за болка и скованост в краката и ръцете и деформиране на пръстите.
Усложнения вследствие на псориазис
- диабет;
- затлъстяване;
- артрит;
- подуване на ставите;
- инсулт;
- сърдечни проблеми;
- висок холестерол.
Псориазис: лечение
Както вече се спомена, това кожно заболяване е хронично и не може да бъде напълно излекувано. Все пак приемът на определени медикаменти, като например Псоаризал, след консултация с лекар и промяна в диетата могат да облекчат симптоматиката. След преглед и установяване на вида псориазис могат да се предпишат:
- стероидни кремове;
- мехлемове;
- лекарства за забавяне на производството на кожни клетки;
- имунна терапия;
- ретиноиди;
- светлинна терапия.
Мерки за справяне с псориазис
Освен назначаването на лечение, с което да се облекчи състоянието на заболелия, могат да се предприемат следните мерки:
- промяна в хранителния режим — избягването на определени храни, водещи до затлъстяване или влошаване на симптоматиката, могат да послужат като вид превенция срещу развитие на заболяването. Такива са храните, съдържащи рафинирани въглехидрати, тези, богати на трансмазнини, млечните продукти, храните с глутен. Препоръчителна е консумацията на ядки и семена, зехтин, бобови растения, нетлъсти риби, плодове и зеленчуци;
- отказ от алкохол и цигари;
- достатъчно количество сън;
- редовни физически упражнения.
Псориазисът е хронично кожно заболяване, което се характеризира с поява на люспести петна по кожата, често придружени със сърбеж, усещане за болка и скованост. Разделя се на няколко подтипа според симптоматика и мястото на разпространение — плочков, точков, пустулозен, инвертен, еритродермичен, псориазис на ноктите или скалпа и псориатичен артрит.
Контролирането на заболяването е възможно чрез прием на определени медикаменти или извършване на терапии, но цялостното излекуване на проблема е невъзможно.
При поява на начални симптоми на псориазис консултацията със специалист е силно препоръчителна.
За още полезна и интересна информация на здравна тематика, четете блога ни.