Весела брюнетка почиства ушите си с клечки за уши в банята.

Ушите са деликатен орган, който има нужда от поддържане на добра хигиена с цел предотвратяване на инфекции и загуба на слух. Неправилното почистване на уши може да доведе до разраняване или предизвикване на възпаление. Затова е важно да усвоите правилна техника за почистване, както и да използвате подходящи за процедурата продукти.

Често хората разчитат единствено на клечки за уши, което невинаги е най-добрата алтернатива за справяне с излишната ушна кал. Какви средства е добре да използвате за почистване, нужно ли е промиване на уши, какви са рисковете от неправилна хигиена и кога е редно да се обърнете към медицинско лице, ще научите в следващите редове. 

Преди това ще разгледаме в дълбочина как работи ухото като орган и защо образува ушна кал.

Какво представлява ушната кал

Медицинското наименование на ушната кал е церумен. Той представлява плътна субстанция, произвеждана от жлези, разположени в ухото. Функцията му е да предпазва вътрешната част на ухото от евентуални увреждания, причинени от прах, микроорганизми и мръсотия.

Обикновено ушната кал се самопочиства по естествен път, благодарение на дъвченето и други челюстни дейности като преглъщане, прозяване, говорене и пр.
Възможно е някои ежедневни навици да причинят прекомерна продукция на ушна кал - носене на слушалки, честа работа или спане с тапи за уши. Възрастните хора също спадат към рисковите групи за развитие на ушни инфекции, както и тези, които имат вродена деформация във формата на ушния канал.

Как неправилното почистване на уши може да ги увреди

Въпреки че може да видите клечки за уши в лекарските кабинети или самите вие да ги прилагате в поддържането на личната си хигиена, те могат да причинят сериозни проблеми с ушите, ако разчитате само на тях за почистване. Това отчасти се дължи на факта, че прекомерното почистване премахва ушната кал, която би трябвало да предпазва ухото ви.

Ушите ви естествено ще избутат натрупаната кал към външното ухо, където може да се премахне при нужда, но това не означава, че се налага да го правите непрекъснато (след всяко къпане да речем). 

Ето какви последствия може да има едно неправилно и прекомерно почистване на уши:

Запушване

Много хора нямат нужда от почистване на ушите, поради простата причина, че количеството ушна кал, което произвеждат, не е в излишък. Все пак има случаи, когато прекомерната продукция на ушна кал може да причини запушване на ушния канал и дори да навреди на слуха. 

Когато използвате клечки за уши за почистване на ушната кал, има опасност да избутате калта по-навътре в ухото. Ако това се случи, се затруднява естественото мигриране на церумена към външното ухо, причинявайки плътно натрупване (т.нар. тапа). 

Ако имате опасения, че ушите ви са запушени, наблюдавайте дали разпознавате следните симптоми:

  • болка в ухото;
  • шум и „пищене“;
  • влошени нива на слуха;
  • нетипична миризма от ухото;
  • завиване на свят или кашлица следствие неразположение в ушите.

Увреждания на средното ухо

Ушен лекар преглежда млада жена с уред за слуха.

Рискувате да причините увреждане на чувствителното средно ухо, когато почиствате прекалено надълбоко с клечка за уши. Всяко нараняване на вътрешния орган на ухото може да доведе до загуба на слуха, а едно от най-честите наранявания, свързани с използването на клечки за уши, е спуканото тъпанче. Тази травма е съпроводена с остра болка и може да доведе до кървене, загуба на слуха или постоянен шум в засегнатото ухо. Въпреки че пукнатото тъпанче може да се излекува от само себе си, често се налага медицинска намеса.

Инфекция

Постоянното премахване на ушна кал позволява на вредните бактерии да се задържат и развиват в ухото. А както вече споменахме, процесът на почистване на ухото с клечка за уши може да избута бактериите по-навътре в ухото. Микроорганизмите, които се задържат в средното или вътрешното ухо, могат да доведат до инфекция. Тя се изразява като болезнено състояние, което повлиява на слуха и причинява треска. Антибиотиците обикновено са необходима част от лечението на ушна инфекция.

Ако все пак се налага почистване на уши 

В случай, че в ухото се е насъбрало голямо количество ушна кал, което повлиява негативно на качеството на живот, е редно внимателно да се почисти ушната мида. Същото важи и при появата на симптоми като заглъхване на ухото, образуване на тапа от ушна кал или задръстване на ушния канал в следствие анатомични особености (макар че винаги е препоръчително първо да се обърнете към специалист уши, нос и гърло).

Ето как сами може да почистите ушите си в домашни условия.

1. С помощта на мека кърпа оберете само количеството ушна кал, което е излязло от ушния канал и се вижда с просто око. Използвайте кърпата и за попиване на излишна вода по външната част на ушната мида след къпане.

2. При образуване на прекомерно количество ушна кал, която възпрепятства качеството на слуха, е редно да правите редовни промивки на ушите. За целта използвайте специално разработени разтвори като АКУСТИВУМ Спрей за уши Natur Prodkut или ОЛИВОКАП спрей за уши, съставките на които размекват ушната кал, образувана във външния слухов проход и леко овлажняват ушния канал. По този начин улесняват отстраняването на ушната кал и на образуваните от нея тапи.

  1. АКУСТИВУМ Спрей за уши Natur Produkt
    15.88 лв.
  2. ОЛИВОКАП спрей за уши
    от 10.52 лв.

С тези продукти можете да поддържате подходяща хигиена на ушите и да ги защитите от инфекция. Спреят покрива с фин слой повърхността на външния слухов проход, създавайки защитна бариера, предпазваща от навлизане и задържане на вода във вътрешността на ухото при къпане или воден спорт.

Употребата на спрей за уши е лесна - прилагайте директно преди баня, 1-2 пъти седмично. При деца впръсквайте веднъж във външния слухов проход, а при възрастни - до 2 пъти. Прилагайте 3-5 пъти дневно, докато се разтвори остатъчната ушна кал. Не е нужно да избърсвате или изплаквате ушите след употреба на продукта.

Какво да избягвате да правите с ушите си 

Както вече споменахме, малко хора реално имат нужда да почистват редовно ушите си. Ушната кал има способността да се самопочиства и разгражда. Ако прибягвате до употребата на малки аксесоари с цел почистване (клечки за уши, краища на салфетки, памучни тампончета и пр.), рискувате да натъпчете церумена по-навътре в ухото. А натрупването на излишно количество ушна кал води до образуване на тапи и инфекции.

Правилото, което ще чуете от повечето лекари, е да не използвате редовно дребни предмети, с които да правите опит да почиствате ушните канали. Това води и до риск от спукване на тъпанчето.

Свещите за почистване на уши са също противопоказен начин за почистване. Те представляват дълги конусовидни восъчни изделия, чийто край се слага в ухото, а от другата страна се запалват. Смята се, че по този начин се издърпва ненужното количество ушна кал. По-добре не прибягвайте до този екстремен метод, тъй като рискувате да увредите повече ухото си, ако се изгорите или в него попадне восък.

Кога да потърсите лекарска помощ

Симптоми, че имате задръстване на ушите с церумен, са:

  • усещане, че имате нещо в ухото, което създава дискомфорт;
  • ухото ви е заглъхнало и не чувате добре;
  • имате болка в ушите.

Тези неразположения може да бъдат сигнал за по-сериозен медицински проблем като инфекция. Специалист ще прегледа обстойно ушите ви, за да прецени дали имате образувана тапа, или се налага по-сериозно лечение.

За всеки случай е добре да можете да разпознаете кога в ухото ви се е развила инфекция:

  • Болка в средното ухо;
  • Изтичане на течност от ухото;
  • Осезаемо влошен слух.

Възпаленията в ушите обикновено се развиват бързо. Ако усетите някой от горните симптоми, не се опитвайте да се самолекувате. Запишете си час за лекарски преглед възможно най-бързо, за да получите адекватна диагноза и евентуално лечение.

Ако ви се случва да получавате задръстване на ушния канал повече от веднъж годишно, означава, че сте изложени на определени рискове, касаещи здравето на ушите ви. Добре е да посещавате профилактични прегледи при специалист на всеки 6 до 12 месеца.

Научете се да предпазвате ушите си

Усмихната, млада жена слага слушалка за смартфон в ухото си.

Грижата за ушите не включва единствено тяхното почистване. Ето как може да се погрижите за доброто функциониране на този толкова важен орган.

  1. Не почиствайте ушите си с дребни предмети. Без да искате можете да увредите тъпанчето си.
  2. Не излагайте ушите си на силен шум. Когато сте на шумно място, винаги носете предпазни тапи за уши. 
  3. Ограничете употребата на слушалки за уши, които се вкарват в самото ухо. Не се изкушавайте и да засилвате нивата на звука в слушалките.
  4. Подсушавайте ушите с кърпа след баня или плуване.
  5. Обръщайте внимание на всякакви промени в слуха, особено след употреба на медикаменти. Ако чувате шум или звънтене в ушите, обърнете се към лекар.
  6. Потърсете лекарска помощ, ако усетите внезапна болка, загуба на слух или силен сърбеж.

В статията научихте важни неща за хигиената на ушите. Надяваме се, че сме разбили един от основните митове, гласящ, че редовното почистване на ушите с клечки за уши е задължително. 

Всъщност прекомерното вмешателство в естествените процеси, свързани с поддържането на здрави уши, е вредно. Разчитайте на ушната кал да предпазва ухото от вреди и вярвайте, че тя има способността да се саморегулира и почиства с помощта на челюстните движения. 

В случай, че имате здравословни проблеми, причиняващи редовно запушване, влошаване на слуха и болка, то тогава потърсете лекарско мнение и съвет за справяне с проблема.

Намере още полезна инфорамция в блога на ePharm.