
Съдържание
В статията ще научите :
- Коя температура се смята за висока температура при деца;
- Какви са симптомите на висока температура при дете;
- Какво да правите при висока температура на дете;
- Кога да се свържете с лекар.
С идването на есента започва сезонът на вирусите и простудните заболявания. Времето е много променливо и температурите постоянно варират, така че е съвсем нормално да започнем да се разболяваме. През есента децата тръгват на детска градина или училище, а тогава вирусите активно „атакуват”. Важно е да вземете мерки, давайки на децата необходимите витамини за една силна и работеща имунна система.
Днешната статия е посветена на един от най-притеснителните за родителите симптоми при настинка или грип, а именно високата температура при деца. Ще обърнем внимание на това каква температура се смята за висока, как да се справите с нея, как да успокоите болното дете и какви домашни лекове за сваляне на висока температура може да приложите.
Прочетете повече за високата температура.
Висока температура при деца - на какво се дължи и как да я измерим
Високата температура е защитна реакция на организма към вируси или инфекции. По този начин организмът се бори с болестта и изгражда антитела. За висока се смята температурата над 37 градуса. Разбира се, това зависи от начина, по който се мери температурата и модела термометър. Най-точният начин за измерване на температурата е ректалния, но тъй като той е доста неприятен за някои деца, може да измерите под мишницата или през устата.
Ще забележите веднага, ако детето ви има висока температура. То ще се чувства отпаднало и няма да е толкова активно и разговориливо, както обикновено. Важното е да запазите спокойствие и да не прибягвате веднага до температуропонижаващи лекарства. Обикновено педиатрите съветват родителите да не започват да дават лекарства при температура под 38 градуса. В случай, че имате други притеснения, свържете се с вашия лекар, той ще ви помогне и даде правилния съвет.
На какво се дължи високата температура при децата
Обикновено високата температура при децата е симптом на вирусно заболяване или грип. Също така, простудните заболявания са една от най-честите причини за повишена температура. Децата получават от осем до десет настинки годишно. Когато детето има температура, това означава, че тялото му реагира на болестта и се бори с нея.
При някои деца е съвсем нормално да вдигнат температура след ваксинация. Тогава организмът започва да произвежда антитела и се научава да се бори с агента. Обикновено след ваксинацията около 10% от децата вдигат температура. Тя варива между 37,5 и 37,8 градуса. В този случай е възможно детето ви да има висока температура без други симптоми.
Бебетата също могат да вдигнат висока температура, когато им избиват зъбки. Тогава те стават прекалено чувствителни и започват да плачат. Ако изпитвате притеснение и не можете да успокоите детето, най-добре се свържете с вашия педиатър.
ВАЖНО: Каквато и да е причината за високата температура при детето, ако тя продължи повече от 1-2 дни и е над 38,5 градуса, то задължително се консултирайте с лекар.
Симптоми на високата температура
Всеки родител веднага ще познае кога детето му не се чувства добре и е възможно да има повишена температура. Деца с висока температура обикновено са по-сънливи, не толкова енергични и губят апетит.
Възможно е кожата на детето да е зачервена или изпотена и лепкава, а челото му да е горещо на допир. Също така, може да има ускорен сърдечен ритъм и дишане.
Висока температура при дете без други симптоми
Понякога е възможно да наблюдавате висока температурата при детето без други симптоми. Всъщност, високата температура никога не е безпричинна и винаги е съпътствана от определени симптоми, но не винаги родителите успяват да ги забележат, тъй като те са видими само за медицинските лица.
Доста често се случва детето да прегрее. Например докато си играе и тича наоколо, майката случайно докосва челото му и то е оказва горещо. Това е прегряване от продължителна активност, т.е. от игри или упражнения, които причиняват силно изпотяване.
Детето може да прегрее и от прекомерно излагане на слънце или високи температури, както и под твърде дебела завивка. Доста често родителите прекаляват с увиването на детето, а то се затопля прекалено много и се стига до повишена температура.
Друга възможна причина за висока температура при дете без други симптоми са ваксинациите и никненето на зъбки. В тези случаи температурата рядко се покачва над 38 градуса и обикновено отминава от само себе си.
Как да лекуваме висока температура при дете
За да започнете да лекувате температурата при дете, трябва първо да установите колко е висока и от какво е причинена. Много е важно да наблюдавате общото състояние на детето.
Ако виждате, че то се храни, играе си и е жизнено, то не е препоръчително веднага да прибягвате към лекарствата. Ако обаче забелязвате, че детето е отпаднало и не се храни, най-вероятно изпитва по-сериозен дискомфорт. Тогава може да дадете температуропонижаващо лекарство, което е предназначено специално за деца и ви е изписано от лекар.
В случай, че състоянието на детето ви се влоши или изпитвате някакви съмнения, то задължително се свържете с лекуващия лекар. Останете спокойни и не предавайте негативни емоции на детето. Ако усеща, че сте притеснени, определено няма да му помогнете да оздравее.
Домашни лекове при продължителна температура при дете
Ако сте решили да лекувате високата температура с помощта на домашни лекове, ще ви споделим някои много важни неща, които не бива да пропускате.
На първо място, важно е да не оставяте детето да се обезводни. Трябва на често да му предлагате да пие вода на малки глътки. Можете да му давате и разредени пресни сокове, мляко и топли супи. Важно е да следите за неговото хранене - детето не бива да остава гладно. Дори да няма апетит и да отказва да яде, предложете му нещо по-леко като храна - плод, кисело мляко, бисквити или сухари.
Към течностите спадат и чайовете. Ще бъде много добре за детето, ако му направитe топъл чай от липа. Той ще смъкне температурата, предизвиквайки изпотяване. След като детето изпие чая, трябва да си полегне.
Следващото важно нещо е да не го претопляте. Облечете му леки дрехи, които да не го запарват. Завийте го с тънко одеяло.
Също толкова ефикасни са и компресите. На челото на детето поставете компрес, напоен с оцет и вода, а на краката обуйте мокри чорапки. Може да направите компрес и на прасците. За целта намокрете кърпа със студена вода. След това я изстискайте и обвийте прасците от глезена до коляното. Отгоре увийте с хавлиена кърпа и оставете детето така за около 30 минути. Не го завивайте с одеяло.
Как да поддържаме силен детския имунитет
За да предпазите децата от настинки или грипове, трябва да поддържате силна имунната им система. Необходимо е да приемат витамини и минерали, за да си изградят защитни сили на организма и да не боледуват често. Изкарвайте ги редовно на чист въздух сред природата. Също така, трябва да се хранят с повече сезонни плодове и зеленчуци.
Есента и зимата са сезоните, в които децата са по-склонни към боледуване. Нуждаят се от допълнителен прием на витамини. Особено важен за тях е Витамин Д, тъй като през тези сезони няма как да си го набавят чрез слънчевите лъчи. С помощта на хранителни добавки с витамин Д може да осигурите необходимото количество на вашите деца. Детрикал 400 бебе е създаден специално за деца и новородени. Той допринася за нормалното функциониране на имунната система и подпомага поддържането на здравината и плътността на костите.
В днешната статия обърнахме внимание на високата температура при децата. Тя наистина е един неприятен симптом, които би могъл да се отрази зле на детето и то да се чувства отпаднало и безжизнено. В подобни моменти е важно вие като родители да успеете да запазите спокойствие и да мислите трезво. Не се паникьосвайте веднага щом детето се разболее и има температура. Ако в рамките на 1-2 дни състоянието не се подобрява, свържете с личния педиатър.
Още полезна информация можете да намерите в блога на ePharm.