
Бременността е най-прекрасният период в живота на една жена. От изключително значение е да не спирате да се грижите за вашето тяло, особено ако по време на бременността развиете гестационен диабет. Този вид диабет далеч не е толкова страшен, когато контролирате диетата си и сте запознати с това какви храни трябва да приемате, за да износите безпроблемно вашето бебе. За да сме ви максимално полезни, решихме да изготвим този наръчник за добър хранителен режим при гестационен диабет. С него ще ви улесним в избора на подходящи храни за бременни.
Какво е гестационният диабет?
Нека започнем с основите, а именно какво по своята същност е гестационният диабет. От самото му име можете да предположите, че това е форма на добре познатия диабет. И сте прави. Гестационният диабет се характеризира с високи нива на кръвна захар, възникващи заради промени в начина, по който тялото използва инсулина.
Разликата между този и всеки друг тип диабет се крие в това, че преди зачеването на бебето жената не е имала каквито и да било проблеми с инсулина и кръвната захар. Промените обикновено започват да се усещат между 24-48 седмица, като симптомите често могат да останат незабелязани, заради това, че в голямата си част се припокриват с началните симптоми на бременност - отпадналост, гадене, повръщане и други.
Защо е важно да поддържате добра диета при гестационен диабет
Бързаме да ви успокоим, че гестационният диабет е напълно обратимо състояние. За да сте сигурни, че симптомите и проблемите ще изчезнат след раждането, трябва задължително да следвате указанията на лекуващия ви лекар и на вашия ендокринолог.
Ненавременните мерки крият рискове както за вас, така и за вашето бебе. Ето защо е важно да реагирате още при появата на първите симптоми или при съмнения за проблем. Ако страдате от гестационен диабет, вероятно ще трябва да промените начина си на живот по време на бременността. Добре е да бъдете запознати с основните съвети за действие при гестационен диабет и упорито да ги спазвате.
Най-важният съвет, който всеки може да сподели с вас, касае храненето. И това далеч не е случайно. Имайки предвид, че диабетът е тясно свързан с храната, която приемаме, и по-специално с глюкозата, то далеч не е изненадващо, че диетата е от изключително значение.
Какво трябва да включва вашата диета при гестационен диабет
Говорейки за храна, е важно да споменем, че съветите, които ще видите в по-долните редове, са приложими за всяка жена. Ако имате някакви притеснения относно дадена хранителна група, съветваме ви винаги да се консултирате с лекуващия си лекар или дори с диетолог. Само специалист би могъл да изготви индивидуален, но същевременно подходящ хранителен режим при гестационен диабет. А сега нека преминем и към нашите съвети.
Намалете приема на въглехидрати
Всички знаем, че въглехидратите са нож с две остриета. В определени количества са необходими, за да ни дадат нужната енергия за деня, но в същото време прекомерният им прием може да доведе до редица проблеми. В случая с гестационния диабет трябва да ограничите въглехидратите в менюто си, защото именно това са храните, които най-бързо могат да повишат нивата на кръвната захар.
Въглехидратните храни са с най-голямо въздействие върху захарта. Причината за това е, че се разграждат до глюкоза. Разбира се, с този съвет далеч не целим да ви откажем напълно от продуктите с високо съдържание на въглехидрати. Това дори би било опасно за вас. Просто бъдете внимателни какви и колко като количество ще поемете през деня, за да ограничите ненужното покачване на кръвната захар. Ако се чудите, кои полезни въглехидрати е добра идея да включите в менюто си, то това са предимно кафяв ориз, боб, грах, леща и други бобови растения.
Приемайте храни с високо съдържание на фибри
Храните, богати на фибри, за изключително важни за вашето тяло по време на бременността (а и не само). Те играят огромна роля за храносмилането, защото не могат да бъдат смлени. Фибрите няма да ви донесат никаква енергия, затова не могат да изместят необходимостта от протеини и въглехидрати, но пък се отделят от организма, веднага щом изпълнят функцията си.
Също така, храните, богати на фибри, имат много по-леко влияние върху кръвната захар, сравнено с останалите въглехидрати. Те спомагат и за по-бавното усвояване на самите въглехидрати, като по този начин поддържат кръвната захар в умерени граници и предотвратяват резки ѝ скокове.
Включете в диетата си за гестационен диабет следните продукти:
- Бадеми, овесени ядки, ленено семе;
- Кайсии, круши, банани, ябълки, авокадо, малини;
- Лук, моркови, червено цвекло и други кореноплодни;
- Карфиол, брюкселско зеле, броколи, артишок.
Бъдете внимателни с количеството и вида плодове, които консумирате, заради съдържанието им на захар. Хапвайте свежи и сезонни плодове, но в по-умерени количества.
Хапвайте си повече зеленчукови супи
Вече разбрахте колко важни са зеленчуците за вашето здраве през бременността. Ако не сте от хората, които са големи почитатели на зеленчуците, ви предлагаме един лесен вариант да си приготвяте зеленчукова супа. Освен повишено количество фибри в повечето зеленчуци ще откриете още много полезни витамини и минерали, които несъмнено ще са ви от полза.
За супите ви съветваме да добавяте предимно зеленолистни зеленчуци, зелен фасул, гъби, чушки, броколи. Не забравяйте да използвате и варива като боб и леща. Бъдете внимателни, когато добавяте царевица и картофи - най-вече заради по-високото им съдържание на въглехидрати.
Водата е вашият най-добър приятел през този период
Приемът на големи количества вода е от наистина голямо значение за организма на всяка бременна жена. Важно е винаги да бъдете добре хидратирани, за да поддържате тялото си в кондиция през периода на бременността. Учените съветват да изпивате поне 2,5 литра вода на дневна база, за да сте сигурни, че няма риск от дехидратация на тялото.
Знаем, че за някои хора приемът на вода е истинско предизвикателство. Отдадени на ежедневните си задачи забравяме тази важна стъпка. В такива ситуации би било добра идея да си насрочите няколко аларми през деня, които активно да ви напомнят, че е време за следващата чаша вода.
Можете да пиете водата си под формата на плодов или билков чай. По този начин не само ще държите тялото си хидратирано, но и ще си набавите допълнително полезни витамини и минерали.
Хранете се често, но по малко
Характерно за добрата диета при гестационен диабет е честото хранене на по-малки порции. Най-важното е да не си позволявате да пропускате някое от основните хранения за деня - закуска, обяд или вечеря.
По време на бременността тялото ви се нуждае от възможно най-много енергия, витамини и минерали, за да може вашето бебе да си ги набавя в необходимите количества и да се развива правилно. Малките и чести порции могат да ви държат сити през целия ден без да преяждате и да изпитвате неразположения, свързани с това.
Витамини и минерали, които е добре да включите в менюто си
Старайте се в поне две от дневните ви хапвания да присъстват млечни продукти, богати на калций. Желязото също е важен елемент, който трябва да бъде неизменна част от менюто ви. Добри източници на желязо са зелените листни зеленчуци, яйцата, рибата и червеното месо.
Увеличете приема на храни, богати на витамин C - портокали и грейпфрути, пъпеш, ягоди, зелени и червени чушки, броколи и други. Фолиевата киселина е сред най-важните витамини, които трябва да си набавяте през бременността. И макар тя да се приема предимно под формата на хранителна добавка, може да спомогнете за по-високите ѝ количества в организма, като допълнително си хапвате телешко месо, обогатени зърнени продукти и тъмнозелени листни зеленчуци. Моркови, тиква, спанак, ряпа и сладки картофи пък си хапвайте, за да си набавяте витамин А.
Винаги следете нивата на кръвната си захар
Колкото и да внимавате с храната, която консумирате, а също и с количеството, което приемате от нея, важно е да следите редовно нивата си на кръвна захар. Така ще сте добре информирани за състоянието на тялото ви и ще можете да реагирате веднага щом забележите повишаване на стойностите.
Следенето на стойността на кръвната захар е напълно възможно дори и в домашни условия, благодарение на специално разработените устройства, които всички познаваме под името глюкомери. Работата с тези малки устройства е изключително улеснена, за да може всеки да борави с тях. В зависимост от марката производител, глюкомерите се характеризират с доказана точност, благодарение на която диабетиците успешно се справят с по-ниските или по-високите нива на кръвна захар.
Когато избирате глюкомер е важно да следите именно производителя на устройството. Фирмите Accu-Chek и Ascensia доказано произвеждат едни от най-точните и надеждни глюкомери, които може да откриете на българския пазар. С тях може да сте сигурни, че нивата на кръвната захар са правилно измерени и визуализирани на екрана. По този начин сте в позиция да реагирате бързо и адекватно спрямо ситуацията.
Благодарим ви, че стигнахте финала на нашата статия. Надяваме се, че вече сте достатъчно информирани за това какво включва добрата диета при гестационен диабет. Винаги подбирайте здравословни и качествени храни, хидратирайте редовно тялото си и се подготвяйте за момента, в който ще се радвате на здравото си бебе.