
Чували ли сте някога за гестационен диабет и знаете ли кога се появява? За много жени бременността е най-чаканият и прекрасен момент от живота. За съжаление обаче, понякога е съпътствана от усложнения. Такова усложнение, което изисква специално внимание, за да могат и майката, и бебето да бъдат добре, е гестационният диабет. Имайки предвид колко важна е темата, ние, от ePharm, решихме да ви запознаем с основите на това състояние и да ви дадем няколко съвета какво да правите, за да преминете през бременността много по-лесно и сигурно.
Какво представлява гестационният диабет?
Гестационният диабет е вид форма на добре познатия на всички ни диабет. Тук също се наблюдават високи нива на кръвната захар, които възникват заради промени в начина, по който тялото използва инсулина. Основната разлика между този и други видове диабет е, че тук жената не е имала каквито и да било проблеми преди настъпването на бременността.
Бременните, които страдат от гестационен диабет, обикновено разбират за това между 24-28 седмица. Понякога в организма на жената процесът по разграждането на веществата излиза извън контрол - тялото може да спре производството на хормона инсулин или пък да престане да реагира на него. Както и при другите форми на диабет, това е предпоставка за повишаване на показателите на кръвната захар и влошаване на здравословното състояние.
Обратимо състояние ли е гестационният диабет?
Да, гестационният диабет е временно и обратимо състояние. За целта обаче винаги трябва да обръщате внимание на симптомите и да се консултирате с медицински експерт по ендокринология. Навременното лечение е ключово за вашето оздравяване. Липсата на каквото и да било лечение и опити за превенция крият не само опасности за вас, но и за плода. Освен това ако не вземете мерки, когато е нужно, гестационният диабет може да изиграе значителна роля в развитието на диабет тип 2. Ето защо е нужно да реагирате още при появата на първите симптоми.
Гестационен диабет - симптоми
Говорейки за симптоми, нека се запознаем и с най-често срещаните при гестационния диабет:
- Гадене и повръщане;
- Отпадналост и лесна уморяемост;
- Повишена жажда;
- Често уриниране;
- Повръщане;
- Повишени размери на плода спрямо гестационната седмица.
Някои от признаците, сигнализиращи за проблем, в голяма степен се припокриват с тези при първите месеци от бременността. Това може да доведе до объркване от ваша страна, затова е важно да споделяте всичките си симптоми и притеснения на специалиста, който следи състоянието ви през този момент.
Как се диагностицира гестационен диабет?
Гестационният диабет, подобно на всеки друг вид, се диагностицира чрез вземане на кръв и създаване на т.нар. профил на пациента. Имайки предвид че симптомите често са незабележими и не се различават значително от нормалните за бременността, ранният скрининг е абсолютно задължителен.
Когато жената е фамилно обременена, има сърдечно-съдово заболяване, репродуктивни проблеми при предходни бременности или пък поликистозни яйчници, например, следенето започва още през 12-та гестационна седмица.
Жени, които по време на първото изследване покажат нормален глюкозен толеранс, се тестват отново между 24-28 гестационна седмица. Показатели за гестационен диабет в тази ситуация са следните:
- Кръвна захар на гладно ≥ 5,1 ммол/л;
- На 1-ви час от ОГТТ ≥ 10,0 ммол/л;
- На 2-ри час от ОГТТ ≥ 8,5 ммол/л.
Защо е важно да предприемете мерки?
Ако сте диагностицирани с гестационен диабет, не бързайте да се притеснявате. Най-важното в случая е да запазите спокойствие и да следвате препоръките на вашия лекар. Но защо е важно да правите това?
Ако остане нелекуван, гестационният диабет, повишава рисковете от спонтанен аборт, развитие на патологии през бременността и на диабет тип 2 след нея. Последствия може да има и върху плода - преждевременно раждане и екстремно понижаване на нивата на кръвната захар на новороденото, по-висок риск от наднормено тегло и предразположеност към развитие на диабет тип 2.
Гестационният диабет понякога налага раждането да бъде извършено с цезарово сечение заради високите нива на глюкоза и увеличения размер на плода.
Съвети при гестационен диабет
След като ви запознахме със същността, симптомите и рисковете на гестационния диабет, е време да ви споделим и 6 съвета, които да следвате, за да се радвате на здраво бебе и никакви усложнения по време на или след самата бременност.
Следете нивата на кръвната си захар редовно
Най-важният съвет, който можем да ви дадем, е да изследвате нивата на кръвната си захар редовно. Това ще ви покаже в какви стойности се движи захарта и ще сте знаете по-добре как да реагирате, ако в определени моменти забележите повишаване.
В наши дни вече далеч не е нужно да си правите всекидневни кръвни изследвания за да проверите показателите на захарта. Заради голямото разпространение на всичките форми на диабет сред населението на света, учените успешно разработват метод, който да показва стойностите на кръвната захар в реално време, и то в домашни условия.
Точно така, става дума за глюкомерът. С това малко устройство се работи изключително лесно, а доказаната му точност го прави предпочитан метод за изследване сред хора, страдащи от проблеми с нивата на глюкозата. Ние, от ePharm, ви предлагаме надеждни глюкомери, разработени от фирмите Accu-Chek и Ascensia, с които лесно и сигурно да проверявате моментното си състояние в случай на гестационен диабет.
Спазвайте здравословен хранителен режим
Храната е ключов елемент, оказващ влияние върху нивата на глюкозата. Ето защо е важно да следите какво консумирате и да ограничите продуктите с високо съдържание на въглехидрати. Те са трудно разградими и са свързани с повишаване нивата на захарта в кръвта. Това, разбира се, не означава да ги изключите напълно от вашето меню - те все пак са източници на енергия и са ви силно необходими, за да се чувствате добре. Както винаги, разковничето е в баланса.
Балансираната диета е ключова за справянето ви с гестационния диабет. Ако е необходимо, се консултирайте както с лекуващия си лекар, така и с диетолог - те могат да ви информират за количествата, които може да приемате. А ако просто се интересувате от това какви храни са подходящи при гестационен диабет, може да се запознаете по-подробно с тази информация в статията ни по темата.
Бъдете физически активни
Физическата активност по време на бременност е от изключително значение. Освен ако нямате други усложнения и изрична забрана от лекар да се движите, ви съветваме да отделяте време за кратки, редовни и умерени упражнения. Упражненията не само ще помогнат за подобряване на нивата на захарта, но и ще подготвят тялото ви за дългоочакваното раждане. Разбира се, никога не се претоварвайте и не правете тежки и изтощаващи физически упражнения. Бременността не е момент за експерименти, затова се придържайте към леки упражнения, които сте практикували и преди нея.
Следете теглото си
С този съвет далеч не ви казваме, че трябва да се опитвате да отслабвате. Дори напротив! Диетите за отслабване по време на бременност са строго забранени и не трябва да предприемате такива по ваше усмотрение! Качването на килограми по време на бременността е напълно нормално и естествено. Стойностите на теглото могат да варират при всяка жена, като те често са резултат от външни фактори, включително и предразположеност на организма. Въпреки това, балансирайки менюто си, вие ще имате малък контрол и върху собственото си тегло.
Обсъждайте състоянието си със специалист
Винаги когато притеснителни мисли и въпроси превземат съзнанието ви, е време да се консултирате с лекуващия си лекар. Единствено той може да отговори адекватно и правилно на всичките ви притеснения. Не прибягвайте до четене на форуми и други източници със съмнителен произход, които по-скоро могат да ви объркат и подведат, отколкото да ви помогнат.
Приемайте медикаментите си, ако имате назначени такива
Не се страхувайте да приемате всичките медикаменти, които лекарят може да ви изпише. Лекуващият ендокринолог ще може адекватно да прецени състоянието ви и нуждата ви от прием на лекарства. Няма нищо притеснително, когато приемате медикаментите спрямо указанията на вашия лекар.
Най-предпочитаното медикаментозно лечение е с инсулин, като в зависимост от ситуацията, обикновено се прилагат различни схеми с базален инсулин и/или бързодействащ инсулин преди хранене. Дозите обикновено се коригират спрямо нивата на кръвната захар, като имайте предвид, че с напредването на бременността е възможно лекуващият лекар да предпише по-високи дози.
Какво се случва след раждането?
В общия случай, след раждането на бебето нивата на глюкозата се връщат до нормалните си стойности. За да бъде майката сигурна, че всичко е наред обаче, в рамките на 6 до 12 седмици след раждането е необходимо тя да направи изследване с ОГТТ, за да се изключи възможността за персистиращ захарен диабет. При нормален глюкозен толеранс трябва да продължите изследванията си веднъж на три години, а при последваща бременност веднага да проверите отново нивата на въглехидратната обмяна.
Надяваме се, че вече сте достатъчно информирани, за да не допускате притесненията от гестационния диабет да ви обземат. Следвайте препоръките на лекарите, проверявайте редовно стойностите на кръвната захар и спазвайте здравословен хранителен режим, за да премине бременността по възможно най-лекия за вашия организъм начин. За повече полезни статии може да посетите блога ни.