
Съдържание:
Липсата на енергия, чувството за отпадналост и честото боледуване са само част от най-често срещаните признаци за отслабена имунна система. Чрез активния начин на живот, редовното практикуване на спорт и здравословната балансирана диета може да се поддържа доброто ѝ функциониране. Така тя ще може да изпълнява основната си цел — да предпазва организма от вредни вещества, вируси и заболявания.
В тази статия ще научите повече за това какво представлява имунната система, кои са причините тя да отслабва и кои са основните методи за подсилване на имунитета.
Какво представлява имунната система
Имунната система е изградена от бели кръвни телца, тъкани и органи, които функционират в деликатен баланс, за да предпазват организма от нашественици. Когато работи добре и е подкрепена чрез богата на витамини и минерали храна и здравословен начин на живот, тя подпомага по-бързото оздравяване на тялото.
Основните компоненти на имунната система изпълняват различни роли в организма, но работят заедно, за да го поддържат здрав. Те са:
- бели кръвни клетки;
- антитела;
- цитокини;
- лимфни възли;
- далак;
- сливици и аденоиди;
- кожа;
- костен мозък;
- лигавица;
- тимус.
Главната мисия на имунната система е да предпазва тялото от:
- микроби;
- бактерии;
- вируси;
- заболявания;
- гъбички, водещи до развитието на инфекции;
- паразити;
- и други.
Вродена и придобита имунна система
Имунната система може да се раздели на две пряко свързани подсистеми — вродена и придобита. Те работят в симбиоза, когато вредни вещества/клетки нахлуват в тялото и предизвикат имунен отговор.
Вродената имунна система осигурява цялостна защита на тялото, борейки се с нашествениците, попаднали в организма през храносмилателната система или кожата. Това става с помощта на имунни клетки като естествените клетки убийци или фагоцитите.
Придобитата (адаптивна) имунна система разпознава вредителя, запаметява го и произвежда антитела, които да се борят с него, за да го унищожат.
Функции на имунната система
- разпознава вашите клетки и тези на чуждите нашественици;
- унищожава микробите, които биха могли да ви навредят или разболеят;
- произвежда антитела срещу микробите, след като сте имали контакти с тях;
- лекува уврежданията в организма ви;
- адаптира тялото към нови заплахи.
Така тя предпазва организма от заболявания и вируси и го поддържа в добро здравословно състояние.
Причини за отслабена имунна система
Съществуват редица фактори, които могат да повлияят негативно върху работата на имунната система, и да я отслабят. Естественият процес на стареене и недостатъчното количество сън са сред най-често срещаните причини за по-слабия имунитет. Генетичната предразположеност и външните влияния от околната среда също се нареждат сред основните причинители на отслабената имунна система.
Освен тях фактори за това могат да бъдат:
- заболявания като левкемия и СПИН;
- автоимунни болести, при които организмът приема собствените си клетки за заплаха и ги атакува (множествена склероза, лупус, диабет тип I, ревматоиден артрит);
- бременност;
- прекомерна употреба на алкохол и цигари;
- рак;
- бедна на минерали и витамини диета с прекомерен прием на вредни храни и захар;
- заболявания на бъбреците и черния дроб;
- трансплантация на тъкани или органи;
- прием на някои видове медикаменти като антибиотици, кортикостероиди и имуносупресори;
- химиотерапия;
- недохранване;
- хроничен стрес;
- вирусен хепатит.
Симптоми на отслабена имунна система
Честото боледуване и по-бавното лечение са признаците, които най-често се свързват с отслабената имунна система. Те обаче не са единствените симптоми, по които да разпознаете, че организмът ви не се чувства добре.
Такива могат да бъдат:
- постоянна умора — тя е очевиден сигнал за отслабен имунитет. Ако се наспивате добре и си почивате редовно, но въпреки това сте уморени, е признак, че имунната ви система се нуждае от повече енергия, за се пребори с чужди клетки;
- хроничен стрес — той е причината за развитието на много заболявания и тяхното изостряне като Синдрома на раздразненото черво и астмата. Прекалено високите нива на стрес вредят на организма, отнемат от енергията му и съответно отслабват имунитета.
- по-трудно зарастване на рани — когато имунната ви система е слаба, дори и най-малкото порязване или синина зарастват бавно и трудно, създавайки допълнителен дискомфорт.
- честа поява на инфекции — развитието на различни видове инфекции като хроничен или бактериален синузит, които се появяват отново и отново дори след лечение, може да е сигнал за отслабен имунитет.
- стомашни проблеми — имунната и храносмилателната системи за тясно свързани. Когато имате неразположение като газове, диария или запек, тялото ви дава знак, че имунната ви система е слаба.
-
кожни обриви, псориазис, анемия и поява на херпеси — това са други признаци, че трябва да помислите за подсилване на имунитета.
Какво да пия за подсилване на имунната система
Ако търсите естествени начини за подсилване на имунитета, то приемът на течности, богати на витамини и минерали, е сред най-лесните и вкусни решения за това. Редовната им консумация повишава имунната система и помага за поддържане на добрия тонус през цялата година.
Вариантите са разнообразни — чайове, прясно изцедени сокове, вода с мед и лимон, а изборът се свежда само до личните ви предпочитания и вкусове.
В следващите редове ще прочетете повече за едни от най-полезните предложения.
Чай от джинджифил
Джинджифилът помага за облекчаване на симптомите на настинка, тъй като дава енергия и намалява възпалението и болките в гърлото. Той е известен с антиоксидантните и противовъзпалителните си свойства, подсилващи имунитета. Затова и джинджифиловият чай е предпочитан домашен метод за лечение на настинка.
Мед и лимон
Това е добре позната комбинация, до която се прибягва при първи симптоми на неразположение. Витамин C, набавен от лимоните, дава енергия, детоксикира и спомага за по-бързото усвояване на желязото от растителни храни. Медът, от друга страна, подпомага имунната система заради своите антибактериални, антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.
Бадемово мляко с В12
Не толкова популярно средство за подсилване на имунитета е приемът на бадемово мляко с B12. Една чаша може да ви осигури половината от нужното дневно количество витамин В12 и е подходяща алтернатива за набавянето му, ако сте вегани или вегетарианци.
Бадемовото мляко съдържа и витамин Е, който е силен антиоксидант, предпазващ клетките от свободните радикали.
Сок от домати и моркови
Витамин А, съдържащ се в морковите, подпомага справянето с инфекции. От друга страна, витамин C, набавен от домата, е полезен за кожата ви, тъй като участва в произвеждането на колаген — протеин, поддържащ кожата гладка и еластична.
Сок от ябълки, портокал и морков
Тази комбинация укрепва имунитета по много начини. Ябълките са полезно средство за подобряване на перисталтиката и подпомагат организма да се пребори с възпаления и затлъстяване.
Благодарение на антиоксидантните си свойства, от своя страна. портокалите предпазват клетките от увреждания, а приемът на моркови намалява възможността от развитие на диабет или ревматоиден артрит.
Зеленчукови сокове
Зелените сокове са чудесен, естествен и ефективен метод, с който можете да се предпазите от развитието на болести и да укрепите имунната си система. Комбинацията от спанак, маруля и кейл ви осигурява основни хранителни вещества като витамини А и C, калций и желязо.
За постигане на максимален ефект към сока можете да добавите магданоз, богат на витамин B6.
Цитрусови сокове
Соковете, богати на витамин C, най-често съдържат портокали, лимони, грейпфрут или мандарини. Благодарение на витамина те имат антиоксидантни свойства и спомагат за по-лесното и бързо зарастване на рани.
Цитрусовите сокове предпазват организма от вируси и микроби, като същевременно набавят на тялото цинк, витамини А и В6.
Сок от цвекло, моркови, джинджифил и куркума
Макар комбинацията да не звучи много вкуса, тя е изключително полезна за поддържането на имунната система силна. Приемът на сока от цвекло, моркови, джинджифил и куркума намалява признаците на възпаления и облекчава симптомите на ревматоиден артрит.
Освен това този сок е богат на желязо, калций, витамини А и С — вещества, които ще ви дарят с тонус и енергия.
Сок от диня
Динята съдържа високо съдържание на витамини А и С, магнезий и цинк. Под формата на сок тя подпомага укрепването на имунната система и облекчава болката в мускулите.
Имунна система: подсилване чрез балансирана диета
За поддържането на добро здравословно състояние е важна балансирана диета, богата на витамини и минерали. Тя е естественият източник на енергия и е незаменим фактор, който влияе положително на имунната ви система. За да я поддържате здрава, е препоръчително да включите в хранителния си режим:
- цитрусови плодове (лимони, портокали, мандарини, грейпфрут);
- спанак;
- пиле;
- кисело мляко;
- червени чушки;
- куркума;
- броколи;
- чесън;
- слънчогледови ядки;
- папая;
- морски дарове (стриди, раци, омари, миди);
- джинджифил;
- бадеми;
- киви.
Ако храната не е достатъчен източник на необходимите витамини и минерали, то винаги може да се консултирате с вашия лекар или фармацевт относно подходящи за вас хранителни добавки.
Правилното функциониране на имунната система е от изключително значение за цялостното здраве на организма. Поддържането ѝ в добро състояние зависи от различни фактори като начин на живот, спортуване и хранителен режим.
Редица фактори могат да отслабят имунитета, което често води до поява на неприятни симптоми като кожни обриви, херпеси, липса на енергия и др.
Ако не се предприемат необходимите мерки за подсилване на имунитета, това може да доведе до развитието на болести и заболявания.
Приемът на естествени източници, богати на минерали и витамини, като различни храни и сокове, и на хранителни добавки е един от начините да укрепите имунната си система. Така можете поддържате тялото си в добро здраве и тонус през цялата година.
За още полезна и интересна информация на здравна тематика, четете блога ни.