
Съдържание
Подаграта е често срещано заболяване, което засяга много хора по целия свят. Тя представлява вид артрит или по-точно усложнение на артрит, който може да причини болка, подуване и скованост на ставите. Възниква вследствие на натрупването на пикочна киселина в тялото, което би могло да доведе до образуване на кристали в ставите и да причини възпаление.
Подаграта се наблюдава по-често при мъже и хора с наднормено тегло или високо кръвно налягане. Лекът за подагра обикновено включва лекарства и промени в начина на живот, за да се намалят нивата на пикочната киселина.
В тази статия ще ви запознаем подробно с това заболяване, ще разгледаме рисковите фактори, симптомите и разбира се начините за лечение на подагра. Освен полезна информация, в края на статията ще ви споделим и кои са лекарствата за подагра, които биха могли да помогнат.
Какво е подагра
Както вече ви споменахме, подаграта е форма на артрит и засяга ставите, причинявайки силна болка и дори усещане за парене. Заболяването се характеризира с голям дискомфорт, а пристъпът на подагра би могъл да се появи внезапно, дори посред нощ, докато спите. Тя най-често засяга ставата на палеца на крака поради което е възможно да я усещане топла, подута и много чувствителна.
Подаграта се причинява от натрупване на пикочна киселина в тялото. Когато то произвежда твърде много пикочна киселина или ако бъбреците не са в състояние ефективно да я отстранят от тялото, тя може да се натрупа и да образува кристали мононатриев урат в ставите и тъканите.
Когато бъбреците работят правилно, пикочната киселина се разтваря в кръвта и се отделя от организма чрез урината. Когато тялото произвежда твърде голямо количество от въпросната киселина или бъбреците не работят добре и отделят много малко от нея, тогава тя се натрупва и формира остри кристалчета урат в ставите и тъканите. Затова е важно да следите състоянието на бъбреците ви.
Тези кристали се получават, когато в кръвта се наблюдават високи нива на пикочна киселина, която се образува, когато тялото разгражда пурини. Пурините обикновено се срещат в различни месни храни като пържоли или морски дарове. Освен тях, алкохолът, и особено бирата, и подсладените сокове също увеличават значително нивата на пурините.
Рискови фактори
Някои фактори на начина на живот могат да повишат риска от развитие на подагра, като нездравословна диета с високо съдържание на пурини, прекомерна консумация на алкохол или стрес. Медицински състояния, като диабет и бъбречно заболяване, също могат да увеличат риска от поява на заболяването. Също така, наличие на скорошни операции или травми, увеличават възможността за развитие на подагра.
А сега ще разгледаме малко по-подробно факторите, които могат да повишат наличието на пикочна киселина и да доведат до подагра.
1. Напреднала възраст и пол
Възрастта е основен рисков фактор за подагра, тъй като тя се среща по-често при мъже над 40-годишна възраст и жени след менопауза. Мъжете имат значително по-високи нива на пикочна киселина, отколкото жените, затова и те страдат по-често от подагра дори и в по-ранна възраст. Но с напредване на възрастта и настъпването на менопаузата, жените започват да се доближават до същите високи нива на пикочна киселина.
2. Генетична предразположеност
Генетичната предразположеност е друг ключов рисков фактор за подаграта. Ако някои член на семейството е страдал от това заболяване, значително се повишава възможността друг роднина да развие подагра.
3. Наднормено тегло
Хората с наднормено тегло също са изложени на по-голям риск от развитие на заболяването, тъй като те произвеждат по-голямо количество пикочна киселина, а бъбреците им по-трудно я отделят от организма. Най-често начинът на хранене и теглото са свързани, т.е. нездравословното хранене и заседналият начин на живот повишават теглото и съответно риска от подагра.
4. Здравословно състояние
Наличието на някои заболявания значително може да повиши риска от подагра. Такива са високото кръвно налягане, както и хронични заболявания като диабет, метаболитен синдром и болести на сърцето или бъбреците.
Хората, страдащи от диабет, често имат проблеми с бъбреците и сърцето. Това влошено здравословно състояние увеличава риска от подагра, тъй като бъбреците не могат да се преборят с високите количества пикочна киселина.
5. Прекомерна употреба на някои храни и напитки
Хората, които консумират предимно месо и морска храна, са изложени на по-голям риск от подагра, тъй като тези храни са с високо съдържание на пурини и увеличават пикочната киселина. В допълнение алкохолът, бирата, както и изкуствено подсладени сокове и газирани напитки, също допринасят за натрупването на киселината.
6. Лекарства
Употребата на някои лекарства като тиазидни диуретици, ниацин и ниски дози аспирин могат да повишат пикочната киселина. Също лекарствата, които се назначават след някои по-тежки операции като органна трансплантация, могат да доведат до развиване на подагра.
Подагра - симптоми
Основният симптом на подагра е острата силна болка в ставите. Тази болка обикновено се усеща в палеца на крака, но може да засегне и други стави като глезените, петите, коленете, китките и пръстите.
Другите симптоми включват:
- Зачервяване;
- Подуване;
- Чувствителност в засегнатата става;
- Треска и общо чувство на неразположение;
- Дискомфорт;
- Ограничени движения.
Подаграта също може да причини повишена чувствителност при допир в засегнатата област. В някои случаи може да доведе и до трайно увреждане на ставите, ако не се лекува правилно и навреме. Ако пристъпът на подаграта се влоши или задълбочи, това би могло да затрудни нормалното движение на ставите.
Какви са възможните усложнения от подаграта
Ако не се лекува адекватно и навреме, подаграта може да причини усложнения. Те включват:
- Увреждане на ставите
Ако подаграта не се лекува, може да възникне дългосрочно увреждане на ставите. Това може да доведе до хронична болка и деформация на ставите. - Повторни пристъпи
При някои хора, пристъпът на подагра може да се случи само веднъж, при други - по няколко пъти в годината и постепенно пристъпите да зачестяват. Приемът на лекарства и промяната в начина на живот ще помогнат за предотвратяване на повторната поява на пристъпи. Но ако не се погрижите навреме, може да възникнат трайни увреждания на ставите. - Камъни в бъбреците
Високите нива на пикочна киселина в кръвта могат да доведат до образуването на камъни в бъбреците, което може да причини болка и други усложнения. - Уратна нефропатия
Това е вид бъбречно заболяване, причинено от дълготрайни високи нива на пикочна киселина в кръвта. Може да доведе до бъбречна недостатъчност и други сериозни здравословни проблеми. - Уратни кристали в други органи
Уратните кристали могат да се образуват и в други органи като сърцето и белите дробове, което води до потенциални усложнения. - Подагрозен артрит
Това е форма на артрит, причинен от нелекувана подагра, която се характеризира с подуване на ставите, болка и скованост.
Как се лекува подагра
Като се има предвид сериозността на заболяването и здравословното състояние на пациента, лекарят може да назначи прием на лекарства и да препоръча промяна в диетата и начина на живот.
Може да ви препоръча да редуцирате възпалението с нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС) като ибупрофен, напроксен и други, които ще спомогнат и за намаляване на болката и подуването при подагра. Други медикаменти могат да помогнат за поддържане на по-ниски нива на пикочна киселина. Алопуринол и фебуксостат например спомагат за намаляване на количеството пикочна киселина в кръвта и снижават риска от бъдещи пристъпи на подагра.
Можете да се насочите и към хранителни добавки, които помагат за понижаването на пикочната киселина. ГУТРОЛ желатинови капсули Fortex допринася за естественото разтваряне от организма на кристалите на пикочната киселина в ставите и в другите тъкани, има болкоуспокояващо действие и добре изразено уриколитично действие. Капсулите са подходящи за продължителна употреба дори и от диабетици.
Ето и някои полезни съвета за справяне с подаграта:
- Пийте много течности
Пиенето на поне осем до десет чаши вода всеки ден, може да помогне за изхвърлянето на пикочната киселина от тялото ви. - Избягвайте храни с високо съдържание на пурини
Храни като аншоа, сардини, месо и някои видове морски дарове могат да повишат нивата на пикочната киселина и да предизвикат пристъп на подагра. - Поддържайте здравословно тегло
Наднорменото тегло може да увеличи риска от подагра. Здравословната диета и редовните упражнения могат да помогнат за поддържане на здравословно тегло и да намалят риска от развитие на заболяването. - Приемайте витамини
Добавки като витамин С, витамин D и рибено масло могат да помогнат за намаляване на възпалението и риска от подагра.
- Билкови чайове и тинктури
На пазара се предлагат редица билкови смеси за чай, които са ефективен лек за подагра. Употребата им се препоръчва при ревматизъм, възпаление на пикочните канали, подагра, камъни в бъбреците, отоци от различен характер. Въздействат върху нивото на пикочната киселина като потискат производството ѝ и ускорява процеса на нейното извеждане от организма. Също така, облекчава тежестта и болката в ставите и има пречистващо действие за кръвта.
Билковата тинктура SANURICA TROPFEN стимулира естественото пречистване и отделителната система на организма, а по този начин намалява риска от натрупване на кристали в ставите и бъбреците. Стабилизира нивата на пикочна киселина, облекчава възпалителните процеси, болката и подуването и понижава риска от рецидив.
- Череши
Редица научни изследвания сочат, че черешите могат да намалят нивата на пикочна киселина и да повлияят на пристъпите на подагра. Те могат да се консумират в суров вид, на сок или екстракт, като според различния прием има различна степен на ефект.
Nature’s way капсули сладка череша e естествен продукт, който допринася за нормалните нива на пикочна киселина. Капсулите съдържат екстракт от сладка череша, както и витамините С, В и А, мелатонин, биофлавоноиди, цинк, фолиева киселина, желязо, калций. Всички те са полезни за костите, ставите, имунната, кръвоносната и сърдечно-съдовата система. Приема им допринася за изхвърлянето на пикочната киселина от организма. Капсулите имат мощен антиоксидантен ефект, облекчават състоянието при подагра и подпомагат за нормалното функциониране на сърдечно-съдовата система.
В статията ви разказахме какво е подагра и отговорихме на два много важни въпроса - какви са симптомите и как се лекува подагра. В заключение можем да кажем, че заболяването причинява силен дискомфорт и болка и може да доведе до трайни увреждания, ако не се лекува навреме. Затова при съмнение за подагра е най-добре да се консултирате със специалист за оценка на състоянието ви.
Ако статията ви е била интересна, разгледайте и други материали в нашия блог за още полезна информация!